phpMyAdmin 4.9.3-dev - en to fi translation catalogue (2171 entries)

en: "%s" requires %s extension
fi: "%s" vaatii laajennuksen %s

en: "DROP DATABASE" statements are disabled.
fi: "DROP DATABASE" -kyselyjen käyttö on estetty.

en: "PRIMARY" <b>must</b> be the name of and <b>only of</b> a primary key!
fi: "PRIMARY" saa olla <b>vain</b> ja <b>ainoastaan</b> perusavaimen nimenä!

en: %1$d database has been dropped successfully. | %1$d databases have been dropped successfully.
fi[0]: %1$d tietokanta poistettiin onnistuneesti.
fi[1]: %1$d tietokantaa poistettiin onnistuneesti.

en: %1$d row affected. | %1$d rows affected.
fi[0]: %1$d rivi(ä) muutettu.
fi[1]: %1$d rivi(ä) muutettu.

en: %1$d row deleted. | %1$d rows deleted.
fi[0]: %1$d rivi(ä) poistettu.
fi[1]: %1$d rivi(ä) poistettu.

en: %1$d row inserted. | %1$d rows inserted.
fi[0]: %1$d rivi lisätty.
fi[1]: %1$d riviä lisätty.

en: %1$d total, %2$d in query
fi: %1$d kokonaisuudessaan, %2$d hakulauseessa

en: %1$s (near <code>%2$s</code>)
fi: %1$s (lähellä <code>%2$s</code>)

en: %1$s match in <strong>%2$s</strong> | %1$s matches in <strong>%2$s</strong>
fi[0]: %1$s hakutulosta taulussa <strong>%2$s</strong>
fi[1]: %1$s hakutulosta taulussa <strong>%2$s</strong>

en: %B %d, %Y at %I:%M %p
fi: %d.%m.%Y klo %H:%M

en: %d errors were found during analysis.
fi: %d virhettä havaittu analyysin aikana.

en: %d is not valid row number.
fi: %d on virheellinen rivinumero.

en: %d minute | %d minutes
fi[0]: %d minuutti
fi[1]: %d minuuttia

en: %d object(s) created.
fi: %d objekti(a) luotu.

en: %d second | %d seconds
fi[0]: %d sekunti
fi[1]: %d sekuntia

en: %d table(s)
fi: %d taulu(a)

en: %d total
fi: %d tulos

en: %s argument(s) passed
fi: %s argumenttia syötetty

en: %s days, %s hours, %s minutes and %s seconds
fi: %s päivää, %s tuntia, %s minuuttia ja %s sekuntia

en: %s has been disabled for this MySQL server.
fi: %s ei ole käytettävissä tällä MySQL-palvelimella.

en: %s is available on this MySQL server.
fi: %s on käytettävissä tällä MySQL-palvelimella.

en: %s is the default storage engine on this MySQL server.
fi: %s on tämän MySQL-palvelimen oletustallennusmoottori.

en: %s queries executed %s times in %s seconds.
fi: %s SQL-kyselyä suoritettu %s kertaa %s sekunnissa.

en: %s table | %s tables
fi[0]: %s taulu
fi[1]: %s taulua

en: %sLogin cookie validity%s should be set to 1800 seconds (30 minutes) at most. Values larger than 1800 may pose a security risk such as impersonation.
fi: %sKirjautumisevästeen kelpoisuus%s tulisi asettaa enimmillään 1800 sekuntiin (30 minuuttia). Lukua 1800 suuremmat arvot saattavat johtaa tietoturvariskiin esimerkiksi toisena käyttäjänä esiintymisen muodossa.

en: %sZip compression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
fi: %sZip-pakkaukseen%s tarvitaan funktioita (%s), jotka eivät ole käytettävissä tässä järjestelmässä.

en: %sZip decompression%s requires functions (%s) which are unavailable on this system.
fi: %sZip-purkuun%s tarvitaan funktioita (%s), jotka eivät ole käytettävissä tässä järjestelmässä.

en: '%s' database does not exist.
fi: Tietokantaa '%s' ei ole olemassa.

en: (continued)
fi: (jatkuu)

en: (singly)
fi: (yksitellen)

en: ,
fi: .

en: , @DATABASE@ will become the database name
fi: , @DATABASE@ määritetään tietokannan nimeksi

en: , latest stable version:
fi: , viimeisin vakaa versio:

en: - none -
fi: - ei mitään -

en: .
fi: ,

en: A 1-byte integer, signed range is -128 to 127, unsigned range is 0 to 255
fi: 1-tavuinen kokonaisluku, etumerkillisenä arvot välillä -128 - 127, etumerkittömänä arvot välillä 0 - 255

en: A 2-byte integer, signed range is -32,768 to 32,767, unsigned range is 0 to 65,535
fi: 2-tavuinen kokonaisluku, etumerkillisenä arvot olvat -32768 - 32767,  etumerkittömänä arvot ovat 0 - 65535

en: A 3-byte integer, signed range is -8,388,608 to 8,388,607, unsigned range is 0 to 16,777,215
fi: 3-tavuinen kokonaisluku, etumerkillisenä arvot ovat -8388608 - 8388607, etumerkittömänä arvot ovat 0 - 16777215

en: A 4-byte integer, signed range is -2,147,483,648 to 2,147,483,647, unsigned range is 0 to 4,294,967,295
fi: 4-tavuinen kokonaisluku, etumerkillisenä arvot ovat -2147483648 - 2147483647, etumerkittämänä arvot ovat 0 - 4294967295

en: A BLOB column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) bytes, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value
fi: A BLOB sarakkeen enimmäispituus 16,777,215 (2^24-1) tavua, tallennetaan kolmen tavun etuliiteenä, joka ilmaisee arvon pituuden

en: A BLOB column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) bytes, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value
fi: A BLOB sarakkeen enimmäispituus 255 (2^8-1) tavua, tallennettu yksitavuisena etuliitteenä, joka ilmaisee arvon pituuden

en: A BLOB column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) bytes, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value
fi: A BLOB sarakkeen enimmäispituus 4,294,967,295 tai 4GiB (2^32-1) tavua, varastoitu nelitavuisena etuliiteenä, joka ilmaisee arvon pituuden

en: A BLOB column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) bytes, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value
fi: A BLOB sarakkeen enimmäispituus 65,535 (2^16-1) tavua, tallennettu kaksitavuisena etuliiteenä, joka ilmaisee arvon pituuden

en: A TEXT column with a maximum length of 16,777,215 (2^24 - 1) characters, stored with a three-byte prefix indicating the length of the value in bytes
fi: A TEXT sarakkeen enimmäispituus 16,777,215 (2^24-1) merkkiä, tallennettu kolmen tavun etuliitteenä, joka osoittaa arvon pituuden tavuina

en: A TEXT column with a maximum length of 255 (2^8 - 1) characters, stored with a one-byte prefix indicating the length of the value in bytes
fi: A TEXT sarakkeen enimmäispituus 255 (2 ^ 8 - 1) merkkiä, tallennettu yksitavuisena etuliitteenä, joka osoittaa arvon pituuden tavuina

en: A TEXT column with a maximum length of 4,294,967,295 or 4GiB (2^32 - 1) characters, stored with a four-byte prefix indicating the length of the value in bytes
fi: A TEXT sarakkeen enimmäispituus 4,294,967,295 tai 4GiB (2^32-1) merkkiä, tallennetaan neljän tavun etuliirteenä, joka osoittaa arvon pituuden tavuina

en: A TEXT column with a maximum length of 65,535 (2^16 - 1) characters, stored with a two-byte prefix indicating the length of the value in bytes
fi: A TEXT sarakkeen enimmäispituus 65,535 (2^16-1) merkkiä, tallennettu kaksitavuisena etuliitteenä, joka osoittaa arvon pituuden tavuina

en: A bit-field type (M), storing M of bits per value (default is 1, maximum is 64)
fi: Bittikenttä tyyppi (M), sisältää M verran bittejä arvoa kohti (oletuksena on 1, maksimi on 64)

en: A collection of curves with linear interpolation between points
fi: Käyrien pisteiden välisen lineaarisen interpolointi kokoelma

en: A collection of geometry objects of any type
fi: Kokoelma mitä tahansa geometrisiä objekteja

en: A collection of points
fi: Kokoelma pisteitä

en: A collection of polygons
fi: Kokoelma polygoneja

en: A curve with linear interpolation between points
fi: Käyrän pisteiden välisen lineaarinen interpolointi

en: A date and time combination, supported range is %1$s to %2$s
fi: Päivämäärän ja ajan yhdistelmä, tuettu alue on %1$s - %2$s

en: A date, supported range is %1$s to %2$s
fi: Päiväys, pitää olla välillä %1$s - %2$s

en: A double-precision floating-point number, allowable values are -1.7976931348623157E+308 to -2.2250738585072014E-308, 0, and 2.2250738585072014E-308 to 1.7976931348623157E+308
fi: Kaksoistarkkuuksinen liukuluku, mahdolliset arvot ovat välillä -1.7976931348623157E+308 - -2.2250738585072014E-308, 0, ja 2.2250738585072014E-308 - 1.7976931348623157E+308

en: A dropdown will be used if fewer items are present.
fi: Pudotusvalikkoa käytetään, jos kohteita on vähemmän.

en: A fatal JavaScript error has occurred. Would you like to send an error report?
fi: Tapahtui vakava JavaScript-virhe. Haluatko lähettää virheraportin?

en: A fixed-length (0-255, default 1) string that is always right-padded with spaces to the specified length when stored
fi: Pituudeltaan (0-255, oletus 1) merkkijono, johon on lisätty välilyöntejä määrittämään pituutta tallennettuna

en: A fixed-point number (M, D) - the maximum number of digits (M) is 65 (default 10), the maximum number of decimals (D) is 30 (default 0)
fi: Desimaaliluku (M,D) - kokonaislukuosan numeroiden maksimäärä (M) on 65 (oletuksena 10), desimaaliosan numeroiden maksimäärä (D) on 30 (oletuksena 0)

en: A newer version of phpMyAdmin is available and you should consider upgrading. The newest version is %s, released on %s.
fi: phpMyAdminista on saatavilla uusi versio. Kannattaa harkita päivitystä. Uusin versio on %s, ja se on julkaistu %s.

en: A point in 2-dimensional space
fi: Kohta 2-ulotteisessa avaruudessa

en: A polygon
fi: Monikulmio

en: A primary key has been added on %s.
fi: Sarakkeelle %s on luotu perusavain.

en: A single value chosen from a set of up to 64 members
fi: Yksittäinen arvo, joka on valittu 64 jäsenen joukosta

en: A small floating-point number, allowable values are -3.402823466E+38 to -1.175494351E-38, 0, and 1.175494351E-38 to 3.402823466E+38
fi: Pieni liukuluku, mahdolliset arvot ovat välillä -3.402823466E+38 - -1.175494351E-38, 0 ja 1.175494351E-38 - 3.402823466E+38

en: A special MySQL user configured with limited permissions, more information available on [doc@linked-tables]documentation[/doc].
fi: Erityinen MySQL-käyttäjä, jolle on määritetty rajatut käyttöoikeudet, lisätietoja saatavilla [doc@linked-tables]dokumentaatiossa[/doc].

en: A synonym for TINYINT(1), a value of zero is considered false, nonzero values are considered true
fi: Synonyymi TINYINT(1), arvo nolla ilmoitetaan false, muut arvot ilmoitetaan true

en: A time, range is %1$s to %2$s
fi: Aika, mahdollinen välillä %1$s - %2$s

en: A timestamp, range is 1970-01-01 00:00:01 UTC to 2038-01-09 03:14:07 UTC, stored as the number of seconds since the epoch (1970-01-01 00:00:00 UTC)
fi: Aikaleima, alue on 1970-01-01 00:00:01 UTC 01.09.2038 03:14:07 UTC, tallentaa monta sekunteina, koska aikakausi on (1970-01-01 00:00:00 UTC )

en: A type that can store a geometry of any type
fi: Tyyppi, joka voi tallentaa mitä tahansa geometriaa

en: A user-friendly description of this server. Leave blank to display the hostname instead.
fi: Käyttäjäystävällinen kuvaus tästä palvelimesta. Jätä tyhjäksi, jos haluat, että tässä lukee sen sijaan palvelimen verkkonimi.

en: A variable-length (%s) string, the effective maximum length is subject to the maximum row size
fi: Vaihtelevan pituinen (%s) merkkijono, tehokas enimmäispituus on enimmäisarvo

en: A year in four-digit (4, default) or two-digit (2) format, the allowable values are 70 (1970) to 69 (2069) or 1901 to 2155 and 0000
fi: Vuosi on nelinumeroinen (4, oletus) tai kaksinumeroinen (2) muodossa, sallitut arvot ovat 70 (1970), 69 (2069) tai 1901-2155 ja 0000

[ctx: AM/PM indication in time]
en: AM
fi: AP

[ctx: AM/PM indication in time]
en: PM
fi: IP

en: Aborted
fi: Keskeytetty

en: Access denied!
fi: Käyttö estetty!

en: Action
fi: Toiminnot

en: Activate now
fi: Ota käyttöön nyt

en: Add
fi: Lisää

en: Add %d value(s)
fi: Lisää %d arvo(a)

en: Add %s
fi: Lisää %s

en: Add %s column(s) to index
fi: Lisää indeksiin %s kolumni(a)

en: Add %s statement
fi: Lisää %s lauseke

en: Add AUTO_INCREMENT value
fi: Lisää AUTO_INCREMENT-arvo

en: Add DROP DATABASE
fi: Lisää DROP DATABASE

en: Add DROP TABLE
fi: Lisää DROP TABLE

en: Add DROP VIEW
fi: Lisää DROP VIEW

en: Add IF NOT EXISTS (less efficient as indexes will be generated during table creation)
fi: Lisää IF NOT EXISTS (vähemmän tehokas sillä indeksit generoidaan uudelleen taulua luodessa)

en: Add ON DUPLICATE KEY UPDATE
fi: Lisää ON DUPLICATE KEY UPDATE

en: Add a linestring
fi: Lisää rivimerkkijono

en: Add a new server
fi: Lisää uusi palvelin

en: Add a point
fi: Lisää piste

en: Add a polygon
fi: Lisää monikulmio

en: Add an inner ring
fi: Lisää sisäympyrä

en: Add an option for column "%s".
fi: Lisää valinta sarakkeelle ”%s”.

en: Add bookmark
fi: Lisää kirjanmerkki

en: Add chart to grid
fi: Lisää taulukko ruudukkoon

en: Add column
fi: Lisää sarake

en: Add constraints
fi: Lisää rajoitteet

en: Add geometry
fi: Lisää geometria

en: Add index
fi: Lisää indeksi

en: Add new column
fi: Lisää uusi sarake

en: Add prefix to table
fi: Lisää etuliite tauluun

en: Add primary key
fi: Lisää pääavain

en: Add search conditions (body of the "where" clause):
fi: Lisää hakuehtoja ("WHERE"-lauseen sisältö):

en: Add slave replication user
fi: Lisää alikahdennuksen käyttäjä

en: Add statements:
fi: Lisää lausekkeet:

en: Add table prefix
fi: Lisää tauluun etuliite

en: Add/Delete columns
fi: Lisää tai poista sarakkeita

en: Add/Delete criteria rows
fi: Lisää tai poista hakuehtoja

en: Adding primary key
fi: Lisätään pääavain

en: Additional custom header comment (\n splits lines):
fi: Lisää oma kommentti otsikkoon (\n on rivinvaihto):

en: Additional search criteria
fi: Tarkempi haku

en: Administration
fi: Hallinta

en: Advanced server configuration, do not change these options unless you know what they are for.
fi: Palvelimen konfiguraation lisäasetukset, älä muuta näitä valintoja ellet tiedä mihin niitä käytetään.

en: Advisor
fi: Neuvonantaja

en: Advisor system
fi: Neuvontajärjestelmä

en: Affected rows:
fi: Käsitellyt rivit:

[ctx: Alias]
en: Column
fi: Sarake

[ctx: Alias]
en: Database
fi: Tietokanta

[ctx: Alias]
en: Table
fi: Taulu

en: All
fi: Kaikki

en: All status variables
fi: Kaikki muuttujat

en: Allow for searching inside the entire database.
fi: Antaa hakea koko tietokannasta.

en: Allow interrupt of import in case script detects it is close to time limit. This might be a good way to import large files, however it can break transactions.
fi: Salli tuonnin keskeytys, mikäli skripti huomaa lähenevänsä aikarajoitusta. Tätä kannattaa käyttää tuotaessa suuria tiedostoja; se saattaa kuitenkin katkaista transaktiot.

en: Allow login to any MySQL server
fi: Salli kirjautuminen mihin tahansa MySQL-palvelimeen

en: Allow logins without a password
fi: Salli kirjautumiset ilman salasanaa

en: Allow root login
fi: Salli pääkäyttäjän kirjautuminen

en: Allow third party framing
fi: Anna kolmannen osapuolen käyttää kehystä

en: Allow to display all the rows
fi: Salli kaikkien rivien näyttäminen

en: Allow to display database and table statistics (eg. space usage).
fi: Salli tietokannan ja taulun tilastojen (eli tilankäytön) näyttäminen.

en: Allow users to customize this value
fi: Anna käyttäjien mukauttaa tätä arvoa

en: Allows adding users and privileges without reloading the privilege tables.
fi: Sallii käyttäjien ja käyttöoikeuksien lisäämisen lataamatta käyttöoikeustauluja uudestaan.

en: Allows altering and dropping stored routines.
fi: Sallii talletettujen rutiinien muuntamisen ja poistamisen.

en: Allows altering the structure of existing tables.
fi: Sallii muuttaa olemassa olevien taulujen rakennetta.

en: Allows changing data.
fi: Sallii tietojen muuttamisen.

en: Allows connecting, even if maximum number of connections is reached; required for most administrative operations like setting global variables or killing threads of other users.
fi: Sallii yhteydenmuotostamisen silloinkin kun yhteyksien enimmäismäärä on saavutettu; Tarvitaan useissa pääkäyttäjän toiminnoissa kuten globaalien muuttujien asettamisessa ja muitten käyttäjien säikeiden lopettamisessa.

en: Allows creating and dropping indexes.
fi: Sallii indeksien luomisen ja poistamisen.

en: Allows creating new databases and tables.
fi: Sallii uusien tietokantojen ja taulujen luomisen.

en: Allows creating new tables.
fi: Sallii uusien taulujen luomisen.

en: Allows creating new views.
fi: Sallii uusien näkymien luomisen.

en: Allows creating stored routines.
fi: Sallii talletettujen rutiinien luomisen.

en: Allows creating temporary tables.
fi: Sallii tilapäisten taulujen luomisen.

en: Allows creating, dropping and renaming user accounts.
fi: Sallii käyttäjätilien luomisen, poistamisen ja uudelleennimeämisen.

en: Allows deleting data.
fi: Sallii tietojen poistamisen.

en: Allows dropping databases and tables.
fi: Sallii tietokantojen ja taulujen poistamisen.

en: Allows dropping tables.
fi: Sallii taulujen poistamisen.

en: Allows executing stored routines.
fi: Sallii talletettujen rutiinien suorittamisen.

en: Allows importing data from and exporting data into files.
fi: Sallii tietojen tuomisen ja viemisen.

en: Allows inserting and replacing data.
fi: Sallii tietojen lisäämisen ja korvaamisen.

en: Allows locking tables for the current thread.
fi: Sallii taulujen lukitsemisen nykyiselle säikeelle.

en: Allows performing SHOW CREATE VIEW queries.
fi: Sallii SHOW CREATE VIEW -kyselyjen suorittamisen.

en: Allows reading data.
fi: Sallii tietojen lukemisen.

en: Allows reloading server settings and flushing the server's caches.
fi: Sallii palvelinasetusten uudelleenlataamisen ja palvelimen välimuistin tyhjentämisen.

en: Allows shutting down the server.
fi: Sallii palvelimen sammuttamisen.

en: Allows the user to ask where the slaves / masters are.
fi: Sallii käyttäjän kysyä, missä ali- ja pääpalvelimet sijaitsevat.

en: Alter table order by
fi: Lajittele taulu

en: Always expand query messages
fi: Laajenna jokainen hakulauseen viesti

en: Always send error reports
fi: Lähetä virheraportteja aina

en: An 8-byte integer, signed range is -9,223,372,036,854,775,808 to 9,223,372,036,854,775,807, unsigned range is 0 to 18,446,744,073,709,551,615
fi: 8-tavuinen kokonaisluku, etumerkillisenä arvot ovat -9223372036854775808 - 9223372036854775807, etumerkittämänä arvot ovat 0 - 18446744073709551615

en: An alias for BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE
fi: Alias arvolle BIGINT UNSIGNED NOT NULL AUTO_INCREMENT UNIQUE

en: An alternate host to hold the configuration storage; leave blank to use the already defined host.
fi: Vaihtoehtoinen isäntä konfiguraatiomuistille; jätä tyhjästä käyttääksesi jo määriteltyä isäntää.

en: An alternate port to connect to the host that holds the configuration storage; leave blank to use the default port, or the already defined port, if the controlhost equals host.
fi: Vaihtoehtoinen portti konfiguraatiomuistin isäntäpalvelimen yhteydelle; jätä tyhjäksi käyttääksesi oletusporttia, mikäli olet jo määritellyt portin tai mikäli ohjausisäntä on sama kuin isäntä.

en: An entry with this name already exists.
fi: Tämänniminen merkintä on jo olemassa.

en: An enumeration, chosen from the list of up to 65,535 values or the special '' error value
fi: Luettelo, listalta valittu jopa 65,535 arvoa tai erityinen " virhe arvo

en: An error has been detected and an error report has been automatically submitted based on your settings.
fi: Virhe on havaittu ja virheraportti on lähetetty automaattisesti riippuen asetuksistasi.

en: An error has been detected and an error report has been generated but failed to be sent.
fi: Havaittiin virhe, josta luotiin ilmoitus, mutta sitä ei kyetty lähettämään.

en: An index has been added on %s.
fi: Sarakkeelle %s on lisätty indeksi.

en: An internal relation is not necessary when a corresponding FOREIGN KEY relation exists.
fi: Sisäistä relaatiota ei tarvita, kun vastaava FOREIGN KEY -relaatio on olemassa.

en: Analyse query
fi: Analysoi kysely

en: Analysing & loading logs. This may take a while.
fi: Analysoidaan ja ladataan lokeja. Tämä kestää hetken.

en: Analysing logs
fi: Analyysilokit

en: Analyze
fi: Analysoi

en: Analyze Explain at %s
fi: Analyysin selostus %s

en: Analyze table
fi: Analysoi taulu

en: Analyzing…
fi: Analysointi…

en: And:
fi: Ja:

en: Angular links
fi: Kulmikkaat linkit

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: Any host
fi: Mikä tahansa palvelin

en: Any user
fi: Kuka tahansa käyttäjä

en: Appearance settings
fi: Ulkoasun asetukset

en: Apply
fi: Käytä

en: Apr
fi: Huhti

en: April
fi: Huhtikuu

en: Are you sure you wish to change all the column collations and convert the data?
fi: Oletko varma että haluat vaihtaa sarakekollaatiota ja kääntää kaiken datan?

en: Are you sure you wish to change the collation and convert the data?
fi: Oletko varma että haluat vaihtaa kollaatiota ja kääntää datan?

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: As defined:
fi: Määritelty:

en: As per your settings, they are being submitted currently, please be patient.
fi: Asetuksiesi mukaisesti niitä ollaan lähettämässä para-aikaa, ole hyvä ja ole kärsivällinen.

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Ask before sending error reports
fi: Kysy ennen virheraporttien lähetystä

en: Attribute
fi: Attribuutti

en: Attributes
fi: Attribuutit

en: Aug
fi: Elo

en: August
fi: Elokuu

en: Authentication
fi: Todennus

en: Authentication method to use.
fi: Käytettävä todennustyyppi.

en: Authentication settings.
fi: Todennuksen valinnat.

en: Authentication type
fi: Todennustyyppi

en: Autocomplete of the table and column names in the SQL queries.
fi: Täydennä taulun ja sarakkeiden nimet automaattisesti SQL-hakukyselyissä.

en: Autoextend increment
fi: Automaattisen laajentamisen koko

en: Automatic recovery mode
fi: Automaattinen palautuminen

en: Automatically create versions
fi: Automaattisesti luodut versiot

en: Automatically send report next time
fi: Lähetä raportti seuraavalla kerralla automaattisesti

en: Available MIME types
fi: Mahdolliset MIME-tyypit

en: Average load
fi: Keskimääräinen kuormitus

en: B
fi: tavua

en: Back
fi: Takaisin

en: Bad parameters!
fi: Virheelliset parametrit!

en: Bad type!
fi: Virheellinen tyyppi!

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: Bigger textarea for LONGTEXT
fi: Isompi tekstialue LONGTEXT

en: Binary
fi: Binääritietoa

en: Binary - do not edit
fi: Binääritietoa - älä muokkaa

en: Binary log
fi: Binääriloki

en: Blowfish secret
fi: Blowfish-salausavain

en: Bookmark
fi: Aseta kirjanmerkki

en: Bookmark %s has been created.
fi: Kirjanmerkki %s on nyt luotu.

en: Bookmark table
fi: Kirjanmerkkitaulu

en: Bookmark this SQL query
fi: Tallenna SQL-kysely

en: Bookmarked SQL query
fi: Tallennettu SQL-kysely

en: Bookmarks
fi: Kirjanmerkit

en: Both
fi: Molemmat

en: Both this table and the user groups table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__users[/kbd].
fi: Sekä tämän taulun että käyttäjäryhmien osalta tulee kytkeä päälle konfiguroitavien valikoiden ominaisuus; jättämällä jompi kumpi tyhjäksi kytkee ominaisuuden pois päältä, oletusarvo: [kbd]pma__users[/kbd].

en: Both this table and the users table are required to enable the configurable menus feature; leaving either one of them blank will disable this feature, suggested: [kbd]pma__usergroups[/kbd].
fi: Muokattavien valikoiden sallimiseksi tarvitaan sekä tätä taulua että käyttäjätaulua; jos jompi kumpi näistä jätetään tyhjäksi, poistuu tämä toiminto käytöstä, ehdotus: [kbd]pma__usergroups[/kbd].

en: Browse
fi: Selaa

en: Browse foreign values
fi: Selaa viitearvoja

en: Browse mode
fi: Selaustila

en: Browse your computer:
fi: Selaa tietokonettasi:

en: Browse/Edit the points
fi: Selaa/muokkaa kohtia

en: Browser transformation
fi: Selaimen muunnos (transformation)

en: Browsing
fi: Selaaminen

en: Buffer Pool
fi: Puskurivaranto

en: Buffer Pool Activity
fi: Puskurivarannon aktiivisuus

en: Buffer Pool Usage
fi: Puskurivarannon käyttö

en: Buffer pool size
fi: Puskurivarannon koko

en: Buffered memory
fi: Puskuroitu muisti

en: Busy pages
fi: Käytössä olevat sivut

en: Bytes received
fi: Tavua vastaanotettu

en: Bytes sent
fi: Tavua lähetetty

en: CHAR columns editing
fi: CHAR-sarakkeiden muokkaus

en: CHAR textarea columns
fi: CHAR-tekstikentän sarakkeet

en: CHAR textarea rows
fi: CHAR-tekstikentän rivit

en: CREATE DATABASE before copying
fi: Suorita CREATE DATABASE ennen kopiointia

en: CSV for MS Excel
fi: MS Excelin CSV-muoto

en: CSV using LOAD DATA
fi: CSV käyttäen LOAD DATA -kyselyä

en: Cached memory
fi: Puskuroitua muistia

en: Cached swap
fi: Välimuistissa oleva sivumuisti

en: Can not find signon authentication script:
fi: Kirjautumisen todennuskomentosarjaa ei voi löytää:

en: Can't copy table to same one!
fi: Taulua ei voi kopioida itseensä!

en: Can't move table to same one!
fi: Taulua ei voi siirtää itseensä!

en: Can't rename index to PRIMARY!
fi: Indeksiä ei voi muuttaa PRIMARY-nimiseksi!

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Cancel request
fi: Peruuta pyyntö

en: Cannot connect: invalid settings.
fi: Yhteyttä ei voitu muodostaa: virheelliset asetukset.

en: Cannot log in to the MySQL server
fi: MySQL-palvelimelle ei voitu kirjautua

en: Cannot read uploaded file.
fi: Ladattua tiedostoa ei voi lukea.

en: Cannot rename database to the same name. Change the name and try again
fi: Tietokannalle ei voi antaa samaa nimeä uudelleen. Muuta nimi ja yritä uudelleen

en: Cannot save UI property "%s". The changes made will not be persistent after you refresh this page. Please check if the table structure has been changed.
fi: Ei voida tallentaa käyttöliittymän ominaisuutta "%s". Tehdyt muutokset eivät säily sivun päivittämisen jälkeen. Tarkista onko taulukon rakenne muuttunut.

en: Cannot save settings, submitted configuration form contains errors!
fi: Asetuksia ei voitu tallentaa, sillä lähetetyssä konfiguraatiolomakkeessa on virheitä!

en: Cardinality
fi: Kardinaliteetti

en: Central columns
fi: Keskisarakkeet

en: Central columns table
fi: Keskisarakkeiden taulu

en: Change
fi: Muokkaa

en: Change or reconfigure master server
fi: Vaihda isäntäpalvelin tai muuta sen asetuksia

en: Change password
fi: Vaihda salasana

en: Change report settings
fi: Muuta raportin asetuksia

en: Change settings
fi: Muuta asetuksia

en: Changes tracking
fi: Muutosten seuranta

en: Changing charset
fi: Vaihdetaan merkistökoodausta

en: Character set of the file
fi: Tiedoston merkistö

en: Character set of the file:
fi: Tiedoston merkistö:

en: Charset
fi: Merkistökoodaus

en: Charsets
fi: Merkistöt

en: Chart
fi: Kaavio

en: Chart Title
fi: Kaavion otsikko

en: Chart title
fi: Kaavion otsikko

en: Check
fi: Tarkasta

en: Check all
fi: Valitse kaikki

en: Check config file permissions
fi: Tarkista asetustiedoston käyttöoikeudet

en: Check for latest version
fi: Tarkista uusin versio

en: Check privileges
fi: Merkitse käyttöoikeudet

en: Check privileges for database "%s".
fi: Hallitse tietokannan "%s" käyttöoikeuksia.

en: Check referential integrity:
fi: Tarkista viitteiden eheys:

en: Check table
fi: Tarkista taulu

en: Check tables having overhead
fi: Valitse taulut, joissa on ylijäämää

en: Checkpoint frequency
fi: Checkpoint-pisteiden taajuus

en: Choose column to display
fi: Valitse näytettävä sarake

en: Choose how you want tabs to work.
fi: Valitse miten haluat välilehtien toimivan.

en: Choose the default action when sending error reports.
fi: Valitse oletustoiminto virheraportteja lähetettäessä.

en: Choose which details to show in the database structure (list of tables).
fi: Valitse, mitkä tiedot näytetään tietokannan rakenteessa (taulujen luettelo).

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Click
fi: Valitse

en: Click a data point to view and possibly edit the data row.
fi: Näytä ja tarvittaessa muokkaa tietoriviä napsauttamalla tietopistettä.

en: Click on the bar to scroll to top of page
fi: Palkin klikkaus vierittää sivun ylös

en: Click reset zoom button to come back to original state.
fi: Palaa alkuperäiseen tilaan napsauttamalla nollaa zoomaus painikeeta.

en: Click the drop-down arrow<br />to toggle column's visibility.
fi: Muuta sarakkeen näkyvyyttä<br />napsauttamalla pudotusvalikon nuolta.

en: Click to dismiss this notification
fi: Poista tämä huomautus napsauttamalla

en: Click to mark/unmark.
fi: Merkitse tai poista merkintä napsauttamalla.

en: Click to sort results by this column.
fi: Järjestä tämän sarakkeen tulokset napsauttamalla.

en: Click to sort.
fi: Järjestä napsauttamalla.

en: Click to toggle
fi: Vaihda painamalla

en: Close
fi: Sulje

en: Closed
fi: Suljettu

en: Collapse
fi: Paina kokoon

en: Collation
fi: Aakkosjärjestys

[ctx: Collation]
en: Arabic
fi: Arabialainen

[ctx: Collation]
en: Armenian
fi: Armenialainen

[ctx: Collation]
en: Baltic
fi: Balttilainen

[ctx: Collation]
en: Binary
fi: Binääri

[ctx: Collation]
en: Bulgarian
fi: Bulgarialainen

[ctx: Collation]
en: Central European
fi: Keskieurooppalainen

[ctx: Collation]
en: Chinese
fi: Kiinalainen

[ctx: Collation]
en: Classical Latin
fi: Klassinen Latina

[ctx: Collation]
en: Cyrillic
fi: Kyrillinen

[ctx: Collation]
en: Czech
fi: Tsekkiläinen

[ctx: Collation]
en: Czech-Slovak
fi: Tsekkoslovakialainen

[ctx: Collation]
en: Danish
fi: Tanskalainen

[ctx: Collation]
en: English
fi: Englantilainen

[ctx: Collation]
en: Estonian
fi: Virolainen

[ctx: Collation]
en: Georgian
fi: Georgialainen

[ctx: Collation]
en: Greek
fi: Kreikkalainen

[ctx: Collation]
en: Hebrew
fi: Heprealainen

[ctx: Collation]
en: Hungarian
fi: Unkarilainen

[ctx: Collation]
en: Icelandic
fi: Islantilainen

[ctx: Collation]
en: Japanese
fi: Japanilainen

[ctx: Collation]
en: Korean
fi: Korealainen

[ctx: Collation]
en: Latvian
fi: Latvialainen

[ctx: Collation]
en: Lithuanian
fi: Liettualainen

[ctx: Collation]
en: Persian
fi: Persialainen

[ctx: Collation]
en: Polish
fi: Puolalainen

[ctx: Collation]
en: Romanian
fi: Romanialainen

[ctx: Collation]
en: Russian
fi: Venäläinen

[ctx: Collation]
en: Simplified Chinese
fi: Yksinkertaistettu kiina

[ctx: Collation]
en: Sinhalese
fi: Sinhalilainen

[ctx: Collation]
en: Slovak
fi: Slovakialainen

[ctx: Collation]
en: Slovenian
fi: Slovenialainen

[ctx: Collation]
en: Spanish (modern)
fi: Espanjalainen (moderni)

[ctx: Collation]
en: Spanish (traditional)
fi: Espanjalainen (perinteinen)

[ctx: Collation]
en: Swedish
fi: Ruotsalainen

[ctx: Collation]
en: Thai
fi: Thaimaalainen

[ctx: Collation]
en: Traditional Chinese
fi: Perinteinen kiina

[ctx: Collation]
en: Turkish
fi: Turkkilainen

[ctx: Collation]
en: Ukrainian
fi: Ukrainalainen

[ctx: Collation]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: Collation]
en: Vietnamese
fi: Vietnamilainen

[ctx: Collation]
en: West European
fi: Länsieurooppalainen

en: Column
fi: Sarake

en: Column information table
fi: Saraketietojen taulu

en: Column maximum:
fi: Sarakkeiden enimmäismäärä:

en: Column minimum:
fi: Sarakkeiden vähimmäismäärä:

en: Column names
fi: Sarakkeiden nimet

en: Column names in first row
fi: Sarakenimet ensimmäisessä rivissä

en: Column selector
fi: Sarakkeenvalitsin

en: Column-specific privileges
fi: Sarakekohtaiset käyttöoikeudet

en: Column:
fi: Sarake:

en: Columns
fi: Sarakkeet

en: Columns enclosed with
fi: Sarakkeet mukana

en: Columns escaped with
fi: Sarakkeet unohtui

en: Columns separated with:
fi: Sarakkeiden erotin:

en: Columns terminated with
fi: Sarakkeet päätetään

en: Command
fi: Komento

en: Comment
fi: Kommentti

en: Comment out these two lines if you do not need them.
fi: Kommentoi nämä kaksi riviä pois, mikäli et tarvitse niitä.

en: Comment:
fi: Kommentti:

en: Comments
fi: Kommentit

en: Composite with:
fi: Yhdistä:

en: Compress connection
fi: Pakkaa yhteys

en: Compress connection to MySQL server.
fi: Pakkaa yhteys MySQL-palvelimeen.

en: Compress gzip exports on the fly without the need for much memory; if you encounter problems with created gzip files disable this feature.
fi: Pakkaa gzip-viennit lennossa käyttämättä paljon muistia; jos kohtaat ongelmia luoduissa gzip-tiedostoissa, poista tämä ominaisuus käytöstä.

en: Compress on the fly
fi: Pakkaa lennossa

en: Compressed export will not work due to missing function %s.
fi: Pakattu vienti ei toimi, johtuu puuttuvasta funktioista %s.

en: Compressed import will not work due to missing function %s.
fi: Pakattu tuonti ei toimi, puuttuvan funktion %s takia.

en: Compression
fi: Pakkaus

en: Compression:
fi: Pakkaus:

en: Config authentication
fi: Määritä tunnistautuminen

en: Configuration file
fi: Asetustiedosto

en: Configuration saved.
fi: Asetukset tallennettu.

en: Configuration storage
fi: Asetusmuisti

en: Configure phpMyAdmin configuration storage to gain access to additional features, see [doc@linked-tables]phpMyAdmin configuration storage[/doc] in documentation.
fi: Määritä phpMyAdmin määritysten tallennus käyttääksesi lisäasetuksia, katso ohjeista [doc@linked-tables]phpMyAdmin määritysten tallennus[/doc].

en: Confirm
fi: Vahvista

en: Confirm DROP queries
fi: Vahvista DROP-kyselyt

en: Confirm partial dependencies
fi: Vahvista todeksi osittaiset riippuvuudet

en: Confirm transitive dependencies
fi: Vahvista todeksi transitiiviset riippuvuudet

en: Connection for controluser as defined in your configuration failed.
fi: Yhteyden muodostus asetuksissa määriteltyyn superuser-käyttäjään epäonnistui.

en: Connections
fi: Yhteydet

en: Connections / Processes
fi: Yhteyttä / Prosessi

en: Console
fi: Konsoli

en: Constraints for dumped tables
fi: Rajoitteet vedostauluille

en: Constraints for table
fi: Rajoitteet taululle

en: Content of table @TABLE@
fi: Taulun @TABLE@ sisältö

en: Continue
fi: Jatka

en: Continued table caption
fi: Jatkettu taulun otsikko

en: Contribute
fi: Osallistu

en: Control host
fi: Hallintapalvelin

en: Control port
fi: Hallinta portti

en: Control slave:
fi: Ohjaa alipalvelinta:

en: Control user
fi: Hallintakäyttäjä

en: Control user password
fi: Hallintakäyttäjän salasana

en: Convert to Kana
fi: Käännä Kana-merkeiksi

en: Copy
fi: Kopioi

en: Copy column name.
fi: Kopioi kentän nimi.

en: Copy table to (database<b>.</b>table)
fi: Kopioi taulu toiseen tauluun nimellä (tietokanta<b>.</b>taulu)

en: Copy table with prefix
fi: Kopioi taulun etuliite

en: Copy tables to
fi: Kopioi taulut tietokantaan

en: Copy to clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

en: Copying database
fi: Kopioidaan tietokantoja

en: Could not add %1$s as they already exist in central list!
fi: Ei voitu lisätä %1$s koska ne ovat jo keskitetyssä listassa!

en: Could not add columns!
fi: Sarakkeita ei voida lisätä!

en: Could not connect to the database server!
fi: Ei voida yhdistää tietokantapalvelimeen!

en: Could not load default configuration from: %1$s
fi: Oletusasetuksia ei voitu ladata kohteesta: "%1$s"

en: Could not load export plugins, please check your installation!
fi: Vientiin tarvittavia lisäosia ei voitu ladata; tarkista asetukset!

en: Could not load import plugins, please check your installation!
fi: Tuontiin tarvittavaa lisäosaa ei voida tuoda, tarkista asetukset!

en: Could not load the progress of the import.
fi: Tuonnin etenemisen lataus epäonnistui.

en: Could not remove columns!
fi: Sarakkeita ei voida poistaa!

en: Could not save favorite table!
fi: Suosikkitaulua ei voida tallentaa!

en: Could not save recent table!
fi: Äskettäistä taulua ei voida tallentaa!

en: Could not save table UI preferences!
fi: Taulukon käyttöliittymäasetuksia ei voida tallentaa!

en: Couldn't remove Column(s) %1$s as they don't exist in central columns list!
fi: Sarakkeita ei voitu poistaa %1$s koska ne eivät ole sarakkeiden keskitetyssä listassa!

en: Count
fi: Laske

en: Create
fi: Luo

en: Create PHP code
fi: Luo PHP-koodi

en: Create an index on &nbsp;%s&nbsp;columns
fi: Luo &nbsp;%s&nbsp;sarakkeen indeksi

en: Create bookmark
fi: Luo kirjanmerkki

en: Create composite index
fi: Luo komposiitti-indeksi

en: Create database
fi: Luo tietokanta

en: Create database with same name and grant all privileges.
fi: Luo samanniminen tietokanta ja anna kaikki oikeudet.

[ctx: Create new event]
en: New
fi: Uusi

en: Create single-column index
fi: Luo yhden sarakkeen avain

en: Create table
fi: Luo taulu

en: Create the following table
fi: Luo seuraava taulu

en: Create version
fi: Luo versio

en: Create view
fi: Luo näkymä

en: Created
fi: Luotu

en: Creation
fi: Luotu

en: Creation/Update/Check dates
fi: Luonti-, päivitys- ja tarkistuspäiväykset

en: Creation:
fi: Luotu:

en: Criteria:
fi: Hakuehdot:

en: Current settings
fi: Nykyiset asetukset

en: Currently running Git revision %1$s from the %2$s branch.
fi: Tällä hetkellä käynnissä Git-painos %1$s %2$s-haarasta.

en: Custom
fi: Muokattu

en: Custom - display all possible options
fi: Mukautettu - näytä kaikki mahdolliset vaihtoehdot

en: Custom - display all possible options to configure
fi: Mukautettu - näytä kaikki mahdolliset asetukset

en: Custom - like above, but without the quick/custom choice
fi: Mukautettu - kuten yllä, mutta ilman pika-/mukautettu-valintaa

en: Customize appearance of the navigation panel.
fi: Mukauta navigointipalkin näkymää.

en: Customize browse mode.
fi: Mukauta selaustilaa.

en: Customize default common import options.
fi: Mukauta yleisiä viennin oletusasetuksia.

en: Customize default export options.
fi: Mukauta viennin oletusasetuksia.

en: Customize default options
fi: Mukauta oletusvalintoja

en: Customize default options.
fi: Mukauta oletusvalintoja.

en: Customize edit mode.
fi: Mukauta muokkaustilaa.

en: Customize links shown in SQL Query boxes.
fi: Mukauta SQL-hakukyselykentässä näytettäviä linkkejä.

en: Customize startup page.
fi: Mukauta käynnistyssivua.

en: Customize text input fields.
fi: Mukauta tekstikenttiä.

en: Customize the navigation tree.
fi: Mukauta navigointipuuta.

en: DROP columns %s from the table %s
fi: DROP sarakkeet %s taulusta %s

en: Data
fi: Tietoa

en: Data definition statement
fi: Tiedon määritelmän lause

en: Data dump options
fi: Tiedon vedostusasetukset

en: Data file grow size
fi: Tiedoston koonkasvatusmäärä

en: Data files
fi: Tiedostot

en: Data home directory
fi: Tiedostojen kotihakemisto

en: Data log threshold
fi: Checkpoint-pisteiden kynnysarvo

en: Data manipulation statement
fi: Tiedon käsittelyn lause

en: Data only
fi: Vain tiedot

en: Data point content
fi: Tietopisteen sisältö

en: Data pointer size
fi: Tieto-osoittimen koko

en: Database
fi: Tietokanta

en: Database %1$s has been copied to %2$s.
fi: Tietokanta %1$s on kopioitu kohteeseen %2$s.

en: Database %1$s has been created.
fi: Tietokanta %1$s on luotu.

en: Database %1$s has been renamed to %2$s.
fi: Tietokannan %1$s nimi on nyt %2$s.

en: Database %s has been dropped.
fi: Tietokanta %s on poistettu.

en: Database Log
fi: Tietokantaloki

en: Database client version:
fi: Tietokannan asiakasohjelman versio:

en: Database comment
fi: Tietokannan kommentti

en: Database name
fi: tietokannan nimi

en: Database name template
fi: Tietokantanimen pohja

en: Database seems to be empty!
fi: Tietokanta on tyhjä!

en: Database server
fi: Tietokantapalvelin

en: Database structure
fi: Tietokannan rakenne

en: Database tree separator
fi: Tietokantapuun erotin

en: Database used for relations, bookmarks, and PDF features. See [doc@linked-tables]pmadb[/doc] for complete information. Leave blank for no support. Suggested: [kbd]phpmyadmin[/kbd].
fi: Relaatioihin, kirjanmerkkeihin ja PDF-ominaisuuksiin käytettävä tietokanta. Katso täydet tiedot aiheesta [doc@linked-tables]pmadb[/doc]. Jätä tyhjäksi jos et halua tukea. Oletusarvo: [kbd]phpmyadmin[/kbd].

en: Database-specific privileges
fi: Tietokantakohtaiset käyttöoikeudet

en: Databases
fi: Tietokannat

en: Databases display options.
fi: Tietokantojen näyttöasetukset.

en: Databases statistics
fi: Tietokantatilastot

en: Date
fi: Päiväys

en: Deactivate now
fi: Poista käytöstä nyt

en: Debug SQL
fi: Etsi virheitä SQL-kyselystä

en: Dec
fi: Joulu

en: December
fi: Joulukuu

en: Default
fi: Oletusarvo

en: Default database tab
fi: Oletusarvoinen tietokantavälilehti

en: Default format; be aware that this list depends on location (database, table) and only SQL is always available.
fi: Oletusmuoto; huomaa, että tämä luettelo riippu sijainnista (tietokanta, taulu), ja käytettävissä on vain SQL.

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Default server
fi: Oletuspalvelin

en: Default server tab
fi: Oletusarvoinen palvelinvälilehti

en: Default sort order for tables with a primary key.
fi: Oletusjärjestys tauluille joilla on perusavain.

en: Default sorting order
fi: Oletuslajittelujärjestys

en: Default table tab
fi: Oletusarvoinen tauluvälilehti

en: Default theme %s not found!
fi: Oletusteemaa %s ei löydy!

en: Default title
fi: Oletusotsikko

en: Default value for foreign key checks checkbox for some queries.
fi: Viiteavaimen oletusarvo tarkistaa valintaruudun joillekin hakulausekkeille.

en: Define how long (in seconds) a login cookie is valid.
fi: Määrittele sekunteina, kuinka pitkään kirjautumiseväste on kelvollinen.

en: Define whether the previous login should be recalled or not in [kbd]cookie[/kbd] authentication mode.
fi: Määritä, onko [kbd]evästetodennustilassa[/kbd] muistettava edellinen kirjautuminen.

en: Defines how long (in seconds) a login cookie should be stored in browser. The default of 0 means that it will be kept for the existing session only, and will be deleted as soon as you close the browser window. This is recommended for non-trusted environments.
fi: Määritä sekunteina, kuinka pitkään kirjautumisevästeen tulisi säilyä selaimessa. Oletusarvo, 0, tarkoittaa, että se säilyy vain nykyisen istunnon ajan ja poistetaan, kun selainikkuna suljetaan. Tätä suositellaan epäluotetuille ympäristöille.

en: Defines the list of statements the auto-creation uses for new versions.
fi: Määrittää listan lausekkeista joita käytetään uusissa versioissa.

en: Defines the maximum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
fi: Määrittää CHAR- ja VARCHAR-sarakkeista muodostettujen syötekenttien enimmäiskoon.

en: Defines the minimum number of items (tables, views, routines and events) to display a filter box.
fi: Määrittää kohteiden (taulukot, näkymät, rutiinit ja tapahtumat) suodattimen vähimmäismäärän.

en: Defines the minimum size for input fields generated for CHAR and VARCHAR columns.
fi: Määrittää CHAR- ja VARCHAR -sarakkeista muodostettujen syötekenttien vähimmäiskoon.

en: Defines whether SQL queries generated by phpMyAdmin should be displayed.
fi: Määrittelee pitääkö phpMyAdminin luomat SQL-kyselyt näyttää.

en: Defines whether or not type fields should be initially displayed in edit/insert mode.
fi: Määrittelee tuleeko tyyppikentät näyttää muokkaus/lisäys-tilassa.

en: Defines whether the query box should stay on-screen after its submission.
fi: Määrittelee mikäli kyselylaatikon tulisi pysyä ruudulla kyselyn lähettämisen jälkeen.

en: Defines which type of editing controls should be used for CHAR and VARCHAR columns; [kbd]input[/kbd] - allows limiting of input length, [kbd]textarea[/kbd] - allows newlines in columns.
fi: Määrittää minkä tyyppistä muokkaustoimintoa tulisi käyttää CHAR- ja VARCHAR-kentissä; [kbd]input[/kbd] - sallii syötön pituuden rajoittamisen, [kbd]textarea[/kbd] - sallii kentissä uudet rivit.

en: Definition
fi: Määritys

en: Defragment table
fi: Eheytä taulu

en: Del
fi: Poista

en: Del:
fi: Poista:

en: Delayed inserts
fi: Viivästetyt lisäyslauseet

en: Delete
fi: Poista

en: Delete all cookies on logout
fi: Poista kaikki evästeet uloskirjauduttaessa

en: Delete bookmark
fi: Poista kirjanmerkki

en: Delete entry from tracking report?
fi: Poista tämän taulun seurantatiedot?

en: Delete page
fi: Poista sivu

en: Delete the matches for the %s table?
fi: Poista taulusta %s löytyneet tulokset?

en: Delete tracking
fi: Poista seurantatiedot

en: Delete tracking data for these tables?
fi: Haluatko poistaa tämän taulun seurantatiedot?

en: Delete tracking data for these versions?
fi: Haluatko poistaa näiden versioiden seurantatiedot?

en: Delete tracking data for this table?
fi: Haluatko poistaa tämän taulun seurantatiedot?

en: Delete tracking data for this version?
fi: Haluatko poistaa tämän version seurantatiedot?

en: Deleting
fi: Poisto

en: Deleting %s
fi: Poistetaan: %s

en: Deleting tracking data
fi: Seurantatietojen poisto

en: Delimiter
fi: Erotinmerkki

en: Descending
fi: Laskeva

en: Description
fi: Kuvaus

en: Designer
fi: Suunnittelija

en: Designer and PDF schema: table coordinates
fi: Suunnittelija ja PDF-kaavio: taulun koordinaatit

en: Details…
fi: Lisätiedot…

en: Developer
fi: Kehittäjä

en: Differential
fi: Ero

en: Direct links
fi: Suorat linkit

en: Directory [code]config[/code], which is used by the setup script, still exists in your phpMyAdmin directory. It is strongly recommended to remove it once phpMyAdmin has been configured. Otherwise the security of your server may be compromised by unauthorized people downloading your configuration.
fi: Kansio [code]config[/code], jota asennusskripti käyttää, on vielä phpMyAdmin-hakemistossa. On hyvin suositeltavaa poistaa kansio, kun phpMyAdminin asetukset on määritetty. Muuten palvelimen turvallisuus saattaa vaarantua luvattoman asetuksien lataamisen takia.

en: Directory on server where you can upload files for import.
fi: Palvelimen hakemisto, jonne tuotavia tiedostoja voi lähettää.

en: Directory where exports can be saved on server.
fi: Hakemisto, jonne viennit voi tallentaa palvelimella.

en: Dirty pages
fi: Epäsiistit sivut

en: Disable
fi: Poista päältä

en: Disable %s
fi: Ota %s pois käytöstä

en: Disable foreign key checks
fi: Älä tarkista viiteavaimia

en: Disable multi table maintenance
fi: Estä monen taulun hallinta

en: Disable shortcut keys
fi: Poista oikotieavaimet käytöstä

en: Disable some of the warnings shown by phpMyAdmin.
fi: Kytke osa phpMyAdminin näyttämistä varoituksista pois päältä.

en: Disable the default warning that is displayed on the Structure page if column names in a table are reserved MySQL words.
fi: Poistaa oletusvaroituksen joka näytetään jos rakennesivulla mikäli sarakenimet taulussa ovat MySQL:n varattuja sanoja.

en: Disable the default warning that is displayed on the database details Structure page if any of the required tables for the phpMyAdmin configuration storage could not be found.
fi: Kytke oletusvaroitus joka tulostetaan tietokantojen yksityiskohdissa rakennesivulla mikäli joku pakollisista tauluista joka vaaditaan konfiguraatiomuistia varten ei ole olemassa pois päältä.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if Suhosin is detected.
fi: Poistaa oletus varoituksen, joka näytetään mikäli Suhosin-laajennus havaitaan.

en: Disable the default warning that is displayed on the main page if the value of the PHP setting session.gc_maxlifetime is less than the value of `LoginCookieValidity`.
fi: Poistaa oletus varoituksen, joka näytetään pääsivulla mikäli PHP-asetus session.gc_maxlifetime alittaa `LoginCookieValidity` - parametrin arvon.

en: Disable the table maintenance mass operations, like optimizing or repairing the selected tables of a database.
fi: Estä taulun massahallintatoiminnot, esimerkiksi optionti tai korjaus tietokannan valituille tauluille.

en: Disable use of INFORMATION_SCHEMA
fi: Poista INFORMATION_SCHEMA käytöstä

en: Disabled
fi: Pois päältä

en: Disallow BLOB and BINARY columns from editing.
fi: Poista BLOB ja BINARY sarakkeet muokkauksesta.

en: Display
fi: Näytä

en: Display Features
fi: Ulkoasun asetukset

en: Display MIME types
fi: Näytä MIME-tyypit

en: Display chart
fi: Näytä kaavio

en: Display column for relationships
fi: Näytä sarakkeet relaatioille

en: Display columns table
fi: Näyttökenttien taulu

en: Display comments
fi: Näytä kommentit

en: Display foreign key relationships
fi: Näytä viiteavaimien suhteet

[ctx: Display format]
en: Table
fi: Taulu

en: Display logo
fi: Näytä logo

en: Display order:
fi: Lajittelujärjestys:

en: Display relational schema
fi: Näytä relaatioskeema

en: Display server choice at the top of the navigation panel.
fi: Näytä palvelimen valinta navigointipaneelin yläreunassa.

en: Display servers as a list
fi: Näytä palvelimet luettelona

en: Display servers selection
fi: Näytä palvelinten valinta

en: Display the function fields in edit/insert mode.
fi: Näytä funktiokentät muokkaus- ja lisäystilassa.

en: Displaying Column Comments
fi: Sarakkeiden kommentit näkyvissä

en: Displays a clickable thumbnail. The options are the maximum width and height in pixels. The original aspect ratio is preserved.
fi: Näyttää painettavan pikkukuvan. Valinnat ovat enimmäisleveys- ja korkeus pikseleinä. Kuvasuhde säilyy ennallaan.

en: Displays a link to download this image.
fi: Näyttää kuvan latauslinkin.

en: Displays a part of a string. The first option is the number of characters to skip from the beginning of the string (Default 0). The second option is the number of characters to return (Default: until end of string). The third option is the string to append and/or prepend when truncation occurs (Default: "…").
fi: Näyttää vain osan merkkijonoa. Ensimmäinen valinta on tarkoitettu määrittelemään siirros, jonka kohdalta tekstin näyttäminen aloitetaan (Oletus: 0). Toinen valinta kertoo, kuinka monta merkkiä tekstistä näytetään. Tämän ollessa tyhjä merkkijonosta näytetään kaikki loput tekstit. Kolmas valinta määrittelee, mitä merkkejä merkkijonon perään lisätään sitä näytettäessä (Oletus: "…") .

en: Displays hexadecimal representation of data. Optional first parameter specifies how often space will be added (defaults to 2 nibbles).
fi: Näyttää tiedon heksalukuina. Valinnainen, ensimmäinen parametri määrittelee, kuinka usein välilyönti lisätään (oletusarvo on 2).

en: Divided by %s
fi: Jaettu millä: %s

en: Do a "query by example" (wildcard: "%")
fi: Suorita mallin mukainen kysely (jokerimerkki: "%")

en: Do a "query by example" (wildcard: "%") for two different columns
fi: Suorita mallin mukainen kysely (jokerimerkki: "%") kahteen eri sarakkeeseen

en: Do not abort on INSERT error
fi: Älä keskeytä INSERT-virheen tapauksessa

en: Do not change the password
fi: Älä vaihda salasanaa

en: Do not import empty rows
fi: Älä tuo tyhjiä riviä

en: Do not use AUTO_INCREMENT for zero values
fi: Älä käytä nolla-arvoissa AUTO_INCREMENT:iä

en: Do you really want to DROP the selected partition(s)? This will also DELETE the data related to the selected partition(s)!
fi: Haluatko varmasti suorittaa komennon DROP seuraaville osioille? Otathan huomioon että tämä toiminto myös poistaa (DELETE) kaiken ositukseen liittyvän datan!

en: Do you really want to RESET SLAVE?
fi: Haluatko varmasti suorittaa RESET SLAVE - toiminnon?

en: Do you really want to TRUNCATE the selected partition(s)?
fi: Haluatko varmasti poistaa osituksen ”%s”?

en: Do you really want to delete the search "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa haun ”%s”?

en: Do you really want to delete the selected items?
fi: Haluatko varmasti poistaa haun ”%s”?

en: Do you really want to delete this bookmark?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kirjanmerkin?

en: Do you really want to delete this central column?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän kirjanmerkin?

en: Do you really want to delete user group "%s"?
fi: Haluatko varmasti poistaa käyttäjäryhmän ”%s”?

en: Do you really want to execute "%s"?
fi: Haluatko varmasti suorittaa "%s"?

en: Do you really want to remove partitioning?
fi: Haluatko varmasti poistaa osituksen ”%s”?

en: Do you really want to revoke the selected user(s) ?
fi: Haluatko varmasti peruuttaa valittujen käyttäjien oikeudet?

en: Do you really want to see all of the rows? For a big table this could crash the browser.
fi: Oletko varma että haluat nähdä kaikki rivit? Suuret taulut voivat kaataa selaimesi.

en: Do you want to copy encryption key?
fi: Haluatko kopioida salausavaimen?

en: Do you want to save the changes to the current page?
fi: Haluatko tallentaa nykyisen sivun muutokset?

en: Documentation
fi: Ohjeet

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Done
fi: Valmis

en: Double click
fi: Kaksoisnapsautus

en: Double size of textarea for LONGTEXT columns.
fi: Kaksinkertainen tekstialue LONGTEXT sarakkeille.

en: Double-click to copy column name.
fi: Kopioi kentän nimi kaksoisnapsauttamalla.

en: Download
fi: Lataa koneelle

en: Drag to reorder.
fi: Muuta järjestystä vetämällä.

en: Drop
fi: Tuhoa

en: Drop files here
fi: Vedä tiedostot tähän

en: Drop the database (DROP)
fi: Tuhoa tietokanta (DROP)

en: Drop the databases that have the same names as the users.
fi: Poista tietokannat, joilla on sama nimi kuin käyttäjillä.

en: Dropping Foreign key.
fi: Poistetaan liiteavainta.

en: Dropping Primary Key/Index
fi: Pääavaimen tai indeksin poisto

en: Dropping column
fi: Saraketta poistetaan

en: Dump all rows
fi: Vedosta kaikki rivit

en: Dump has been saved to file %s.
fi: Vedos tallennettiin tiedostoon %s.

en: Dump some row(s)
fi: Vedosta rivi/rivejä

en: Dump table
fi: Luo tauluvedos

en: Dumping data for table
fi: Vedos taulusta

en: During current session
fi: Nykyisen istunnon aikana

en: ENUM/SET editor
fi: ENUM/SET-muokkaus

en: Each point represents a data row.
fi: Kukin piste kuvaa tietoriviä.

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Edit index
fi: Muokkaa indeksiä

en: Edit mode
fi: Muokkaustila

en: Edit next row
fi: Muokkaa seuraavaa riviä

en: Edit server
fi: Muokkaa palvelinta

en: Edit settings for %s
fi: Muokkaa asetuksia: %s

en: Edit/Insert
fi: Muokkaa/lisää

en: Effective
fi: Pätevä

en: EiB
fi: Et

en: Empty
fi: Tyhjennä

en: Empty phpMyAdmin control user password while using phpMyAdmin configuration storage!
fi: Tyhjennä phpMyAdminin hallintakäyttäjän salasana käytettäessä phpMyAdmin configuration storage-kantaa!

en: Empty phpMyAdmin control user while using phpMyAdmin configuration storage!
fi: Tyhjennä phpMyAdminin hallintakäyttäjä käytettäessä phpMyAdmin configuration storage-kantaa!

en: Empty signon URL while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
fi: Tyhjennä kirjautumisen URL-osoite käytettäessä [kbd]signon[/kbd]-todennustapaa!

en: Empty signon session name while using [kbd]signon[/kbd] authentication method!
fi: Tyhjennä kirjautumisistunnon nimi käytettäessä [kbd]signon[/kbd]-todennustapaa!

en: Empty the table (TRUNCATE)
fi: Tyhjennä taulu (TRUNCATE)

en: Empty username while using [kbd]config[/kbd] authentication method!
fi: Tyhjennä käyttäjänimi käytettäessä [kbd]config[/kbd]-todennustapaa!

en: Enable
fi: Kytke päälle

en: Enable %s
fi: Ota %s käyttöön

en: Enable CodeMirror
fi: Ota käyttöön CodeMirror

en: Enable SSL for connection to MySQL server.
fi: Yhdistä MySQL-palvelimeen käyttäen SSL-yhteyttä.

en: Enable ZIP compression for import and export operations.
fi: Käytä tuonti- ja vientitoiminnoissa ZIP-pakkausta.

en: Enable Zero Configuration mode
fi: Aktivoi nollakonfiguraatiotila

en: Enable Zero Configuration mode which lets you setup phpMyAdmin configuration storage tables automatically.
fi: Aktivoi nollakonfiguraatiotila joka mahdollistaa phpMyAdminin konfiguraatioasetustaulujen asentamisen automaattisesti.

en: Enable autocomplete for table and column names
fi: Kytke taulujen ja sarakkeiden nimien automaattinen täydennys päälle

en: Enable bzip2 compression for import operations.
fi: Käytä tuontitoiminnoissa bzip2-pakkausta.

en: Enable foreign key checks
fi: Kytke viiteavaimien tarkistus päälle

en: Enable gzip compression for import and export operations.
fi: Käytä tuonti- ja vientitoiminnoissa gzip-pakkausta.

en: Enable highlighting
fi: Käytä korostusta

en: Enable if you want DB-based query history (requires phpMyAdmin configuration storage). If disabled, this utilizes JS-routines to display query history (lost by window close).
fi: Ota käyttöön, jos haluat tietokantapohjaisen kyselyhistorian (phpMyAdmin määritykset). Jos poistettu käytöstä, tämä käyttää JavaScript-rutiineja kyselyhistorian näyttämisessä (katoaa, kun ikkuna suljetaan).

en: Enable linter
fi: Ota koodin tarkistus käyttöön

en: Enable navigation tree expansion
fi: Kytke navigointipuun laajennus päälle

en: Enable statistics
fi: Aktivoi tilastot

en: Enable the Developer tab in settings
fi: Aktivoi kehittäjä-välilehti asetuksissa

en: Enabled
fi: Päällä

en: Enables check for latest version on main phpMyAdmin page.
fi: Aktivoi uusimman version tarkistuksen phpMyAdmin-pääsivulla.

en: Enabling this allows a page located on a different domain to call phpMyAdmin inside a frame, and is a potential [strong]security hole[/strong] allowing cross-frame scripting (XSS) attacks.
fi: Tämän käyttöönottaminen antaa toisella palvelimella olevan sivun kutsua phpMyAdminia kehyksen sisältä. Tämä voi olla [strong]turva-aukko[/strong], joka mahdollistaa kehystenväliset komentosarjahyökkäykset.

en: Enclose export in a transaction
fi: Lisää transaktio

en: Enclose table and column names with backquotes
fi: Laita taulujen ja sarakkeiden nimet lainausmerkkeihin

en: Encoding Conversion:
fi: Merkistön uudelleenkoodaus:

en: Encryption key
fi: Salausavain

en: End of line
fi: Rivin loppu

en: End of step
fi: Vaiheen loppu

en: Engines
fi: Moottorit

en: Enter each value in a separate field.
fi: Syötä jokainen arvo eri kenttään.

en: Enter executes queries in console
fi: Syötä hakukyselyt komentokehoitteelle

en: Enter server connection parameters.
fi: Anna palvelimen yhteysparametrit.

en: Enter your private key for your domain reCaptcha service.
fi: Anna yksityinen avain verkkotunnuksesi reCaptcha-palvelulle.

en: Enter your public key for your domain reCaptcha service.
fi: Anna julkinen avain verkkotunnuksesi reCaptcha-palvelulle.

en: Enter:
fi: Syötä:

en: Error
fi: Virhe

en: Error code: %s
fi: Virhekoodi: %s

en: Error creating foreign key on %1$s (check data types)
fi: Virhe luotaessa kohteen %1$s viiteavainta (tarkista tietotyypit)

en: Error in ZIP archive:
fi: Virhe ZIP-paketissa:

en: Error in processing request
fi: Virhe pyynnön käsittelyssä

en: Error in reading file: The file '%s' does not exist or is not readable!
fi: Virhe luettaessa tiedostoa: Tiedostoa '%s' ei ole olemassa tai sitä ei voida lukea!

en: Error management:
fi: Virheiden hallinta:

en: Error moving the uploaded file, see [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].
fi: Virhe siirrettäessä ladattua tiedostoa, katso  [doc@faq1-11]FAQ 1.11[/doc].

en: Error text: %s
fi: Virhekoodi: %s

en: Error while creating PDF:
fi: Virhe luotaessa PDF-tiedostoa:

en: Error while loading the search.
fi: Virhe ladattaessa hakua.

en: Error while moving uploaded file.
fi: Virhe siirrettäessä ladattua tiedostoa.

en: Error: Relational features are disabled!
fi: Virhe: Relaatio ominaisuudet ovat poissa käytöstä!

en: Error: Token mismatch
fi: Virhe: Tunnus ei täsmää

en: Event
fi: Tapahtuma

en: Event type
fi: Tapahtuman tyyppi

en: Events
fi: Tapahtumat

en: Excel edition
fi: Excel-muokkaus

en: Excel edition:
fi: Excel-muotoilu:

en: Execute
fi: Suorita

en: Execute queries on Enter and insert new line with Shift + Enter. To make this permanent, view settings.
fi: Suorita hakukyselyt painamalla Enter ja lisää uusi rivi painamalla Shift + Enter. Mikäli haluat tehdä tästä pysyvän, katso asetukset.

en: Execute this query again?
fi: Suoritetaanko tämä kysely uudelleen?

en: Execution order
fi: Suoritusjärjestys

en: Existing configuration file (%s) is not readable.
fi: Olemassa oleva asetustiedosto (%s) ei ole luettavissa.

en: Expand
fi: Laajenna

en: Explain
fi: Selitä

en: Explain SQL
fi: Selitä SQL-kysely

en: Explain output
fi: Selitä SQL-kysely

en: Export
fi: Vienti

en: Export as %s
fi: Vie kohteena %s

en: Export as separate files
fi: Vie erillisinä tiedostoina

en: Export contents
fi: Vie sisällöt

en: Export defaults
fi: Vie oletusarvot

en: Export method
fi: Vientimetodi

en: Export related metadata from phpMyAdmin configuration storage
fi: Vie yhteenkuuluvat metatiedot phpMyAdminin konfiguraatiomuistista

en: Export relational schema
fi: Vie relaatioskeema

en: Export table headers
fi: Vie taulun otsikot

en: Export table names
fi: Vie taulujen nimet

en: Export templates table
fi: Vie mallien taulu

en: Export time in UTC
fi: Viennin aika UTC:nä

en: Export type
fi: Viennin tyyppi

en: Export views as tables
fi: Vie näkymiä tauluina

en: Exporting databases from the current server
fi: Tuo tietokantoja nykyiseltä palvelimelta

en: Exporting rows from "%s" table
fi: Tuo rivejä taulusta %s

en: Exporting tables from "%s" database
fi: Vie tauluja tietokannasta "%s"

en: Extra
fi: Lisätiedot

en: Extra parameters for iconv
fi: Iconv-laajennuksen lisäparametrit

en: Extremely weak
fi: Erittäin heikko

en: Failed
fi: Tuonti epäonnistui

en: Failed attempts
fi: Epäonnistuneet yritykset

en: Failed building chart grid with imported config. Resetting to default config…
fi: Kaavioruudukon luonti ei onnistunut tuoduilla määrityksillä. Käytetään oletusmäärityksiä…

en: Failed calculating value for rule '%s'.
fi: Arvon laskenta säännölle '%s' epäonnistui.

en: Failed evaluating precondition for rule '%s'.
fi: Säännön '%s' esiehdon arviointi epäonnistui.

en: Failed formatting string for rule '%s'.
fi: Merkkijonon muotoilu epäonnistui '%s' säännöllä.

en: Failed parsing config file. It doesn't seem to be valid JSON code.
fi: Asetustiedoston jäsennys epäonnistui. Vaikuttaa, että kyseessä on virheellistä JSON-koodia.

en: Failed running test for rule '%s'.
fi: Säännön '%s' testin suorittaminen epäonnistui.

en: Failed to cleanup table UI preferences (see $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)
fi: Taulun käyttöliittymäasetuksia ei voitu siivota (katso $cfg['Servers'][$i]['MaxTableUiprefs'] %s)

en: Failed to get real row count.
fi: Oikean rivimäärän nouto epäonnistui.

en: Failed to read configuration file!
fi: Asetustiedoston lukeminen epäonnistui!

en: Failed to rename table %1$s to %2$s!
fi: Virhe nimettäessä uudelleen taulua %1$s muotoon %2$s!

en: Failed to set configured collation connection!
fi: Konfiguroidun lajitteluyhteyden asettaminen epäonnistui!

en: Failed to write file to disk.
fi: Tiedoston kirjoitus levylle epäonnistui.

en: Favorite List is full!
fi: Suosikkilista on täynnä!

en: Favorite tables
fi: Suosikkitaulut

en: Favorites
fi: Suosikit

en: Favorites table
fi: Suosikkitaulut

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Feb
fi: Helmi

en: February
fi: Helmikuu

en: File %s already exists on server, change filename or check overwrite option.
fi: Tiedosto %s on jo olemassa palvelimella, vaihda tiedostonimeä tai tarkista korvausasetuksen tila.

en: File could not be read!
fi: Tiedostoa ei voi lukea!

en: File is a symbolic link
fi: Tiedosto on symbolinen linkki

en: File name template:
fi: Tiedostonimen pohja:

en: File upload stopped by extension.
fi: Laajennus keskeytti tiedoston lähetyksen.

en: File uploads are not allowed on this server.
fi: Tällä palvelimella ei ole sallittu tiedostojen lähetystä.

en: File was not an uploaded file.
fi: Kyseessä ei ollut ladattu tiedosto.

en: Files
fi: Tiedostot

en: Filter
fi: Suodatin

en: Filter queries by word/regexp:
fi: Suodata kyselyjä hakusanalla/regexp-ilmaisulla:

en: Filter rows
fi: Suodata rivejä

en: Find and replace - preview
fi: Etsi ja korvaa - esikatselu

en: Find any errors in the query before executing it. Requires CodeMirror to be enabled.
fi: Etsii virheet hakulausekkeesta ennen hakulausekkeen suorittamista. Vaatii CodeMirror - toiminnon kytkemistä päälle.

en: Find:
fi: Hae:

[ctx: First page]
en: Begin
fi: Aloitus

en: Flush (close) all tables
fi: Tyhjennä (sulje) kaikki taulut

en: Flush query cache
fi: Tyhjennä kyselymuisti

en: Following settings will be applied globally and reset to default on server restart:
fi: Seuraavat asetukset otetaan käyttöön järjestelmänlaajuisesti ja ne palautetaan oletuksiin palvelimen uudelleenkäynnistyksen yhteydessä:

en: Font size
fi: Fonttikoko

en: For default values, please enter just a single value, without backslash escaping or quotes, using this format: a
fi: Syötä oletusarvoihin vain yksi arvo (käyttämättä kenoviivamerkkejä tai lainausmerkkejä) tässä muodossa: a

en: For display Options
fi: Näyttöasetuksille

en: Foreign key checks
fi: Viiteavaimen tarkastukset

en: Foreign key dropdown order
fi: Viiteavaimen pudotusvalikon järjestys

en: Foreign key limit
fi: Viiteavaimen rajoitus

en: Format
fi: Muoto

en: Format of imported file
fi: Tuotavan tiedoston muoto

en: Format-specific options:
fi: Muotoiluvaihtoehdot:

en: Format:
fi: Muoto:

en: Formats text as SQL query with syntax highlighting.
fi: Käyttää SQL-kyselyssä syntaksinväritystä.

en: Formatting SQL…
fi: Formatoidaan SQL-kyselyä…

en: Fr
fi: Pe

en: Free memory
fi: Vapaata muistia

en: Free pages
fi: Vapaat sivut

en: Free swap
fi: Vapaa sivutusmuisti

en: Fri
fi: Pe

en: Friday
fi: Perjantai

en: From general log
fi: Yleisestä lokista

en: From slow log
fi: Hitaasta lokista

en: Full start
fi: Kokonäkymän alku

en: Full stop
fi: Kokonäkymän loppu

en: Full texts
fi: Koko tekstit

en: Fulltext
fi: Koko teksti

en: Function
fi: Funktio

en: Functions
fi: Funktiot

en: GLOBALS overwrite attempt
fi: GLOBALS ylikirjoitus yritys

en: GZip output buffering
fi: GZip-ulostulon puskurointi

en: Garbage threshold
fi: Roskankeruun kynnysarvo

en: Garbled Data
fi: Vääristynyt tieto

en: General
fi: Yleiset

en: General relation features
fi: Yleiset relaatio-ominaisuudet

en: General settings
fi: Yleiset asetukset

en: Generate
fi: Keksi

en: Generate password
fi: Keksi salasana

en: Geometry
fi: Geometria

en: Geometry %d:
fi: Geometria %d:

en: Get more themes!
fi: Hae teemoja lisää!

en: Get support
fi: Hanki tukea

en: GiB
fi: Gt

en: Git information missing!
fi: Git-tiedot puuttuvat!

en: Gives access to the complete list of databases.
fi: Sallii koko tietokantaluettelon käytön.

en: Global privileges
fi: Globaalit käyttöoikeudet

en: Go
fi: Siirry

en: Go back to previous page
fi: Takaisin

en: Go back to this page
fi: Palaa tälle sivulle

en: Go to database: %s
fi: Siirry tietokantaan: %s

en: Go to link:
fi: Siirry linkkiin:

en: Go to table: %s
fi: Siirry taulukkoon: %s

en: Go to view: %s
fi: Siirry näkymään: %s

en: Good
fi: Hyvä

en: Got invalid version string from server
fi: Palvelimelta saatiin virheellinen versiomerkkijono

en: Grant
fi: Valtuudet (GRANT)

en: Grant all privileges on wildcard name (username\_%).
fi: Anna kaikki oikeudet tietokannalle käyttäen korvausmerkkiä (username\_%).

en: Grid editing: save all edited cells at once
fi: Ruudukkomuokkaus: tallenna kaikki solut kerralla

en: Grid editing: trigger action
fi: Ruudukon muokkaus: laukaisutoiminto

en: Group items in the navigation tree (determined by the separator defined in the Databases and Tables tabs above).
fi: Ryhmitä kohteet navigointipuussa (puu määritellään alla osoitetulla erottimella yllä olevissa tietokannoissa ja tauluissa).

en: Group items in the tree
fi: Navigointipuun ryhmittäminen

en: Group queries
fi: Ryhmäkyselyt

en: Group queries, ignoring variable data in WHERE clauses
fi: Ryhmitä kyselyt, sivuuttaen WHERE-lauseiden muuttujatiedot

en: HTTP Basic Auth Realm name to display when doing HTTP Auth.
fi: HTTP Basic Auth Realm nimi joka näytetään HTTP Auth - todennuksessa.

en: HTTP Realm
fi: HTTP alue

en: HTTP authentication
fi: HTTP tunnistautuminen

en: Handler
fi: Käsittelijä

en: Has no effect in this MySQL version.
fi: Ei vaikutusta tässä MySQL-palvelimen versiossa.

en: Help
fi: Ohje

en: Hidden navigation items table
fi: Piilotettujen navigointikohteiden taulu

en: Hide
fi: Kätke

en: Hide arguments
fi: Piilota argumentit

en: Hide browser transformation
fi: piilota webselaimen muunnos

en: Hide databases
fi: Piilota tietokannat

en: Hide databases matching regular expression (PCRE).
fi: Piilota tietokannat, jotka vastaavat säännöllistä lauseketta (PCRE).

en: Hide find and replace criteria
fi: Piilota etsi ja korvaa kriteerit

en: Hide panel
fi: Piilota paneeli

en: Hide partial dependencies list
fi: Piilota osittaisten riippuvuuksien lista

en: Hide query box
fi: Piilota SQL-kyselykenttä

en: Hide search criteria
fi: Piilota hakukriteerit

en: Hide search results
fi: Piilota hakutulokset

en: Hide table structure actions
fi: Esitä taulun rakennetoimet

en: Hide trace
fi: Piilota seuranta

en: Hide/Show all
fi: Kätke/näytä kaikki

en: Highlight pointer
fi: Korosta osoitin

en: Highlight row pointed by the mouse cursor.
fi: Korosta kohdistimen osoittama rivi.

en: Highlight selected rows.
fi: Korosta valitut rivit.

en: Highlight server under the mouse cursor.
fi: Korosta hiire kohdistimen alla oleva palvelin.

en: History
fi: Historia

en: Home
fi: Etusivu

en: Host
fi: Palvelin

en: Host authorization order
fi: Palvelintodennuksen järjestys

en: Host authorization rules
fi: Palvelintodennuksen säännöt

en: Hostname where MySQL server is running.
fi: MySQL-palvelimen verkkonimi.

en: Hour
fi: Tunti

en: Hovering over a point will show its label.
fi: Pisteen nimi näkyy, kun osoitin viedään sen ylle.

en: How many queries are kept in history.
fi: Kuinka monta hakukyselyä historiassa pidetään.

en: How many rows can be inserted at one time.
fi: Kuinka monta riviä voi lisätä kerrallaan.

en: How many temporary files mysqld has created.
fi: Mysqld-palvelun luomien tilapäistiedostojen määrä.

en: How to display the menu tabs
fi: Miten menun välilehdet näytetään

en: How to display various action links
fi: Kuinka näyttää erilaisia toimintolinkkejä

en: How to use
fi: Kuinka käytetään

en: However on last run no data has been parsed, this usually means phpMyAdmin won't be able to finish this import unless you increase php time limits.
fi: Viimeisellä suorituskerralla ei kuitenkaan jäsennelty mitään tietoja. Tämä tarkoittaa yleensä sitä, että phpMyAdmin ei voi ajaa tätä tuontia loppuun asti ellei PHP:n suoritusaikarajaa nosteta.

en: ID
fi: Tunnus

en: Icons
fi: Kuvakkeet

en: If TRUE, logout deletes cookies for all servers; when set to FALSE, logout only occurs for the current server. Setting this to FALSE makes it easy to forget to log out from other servers when connected to multiple servers.
fi: Jos TRUE, uloskirjauduttaessa kaikkien palvelimien evästeet poistetaan; kun arvoksi asetettu FALSE, vain nykyinen palvelin kirjautuu ulos. Jos tämä arvo asetetaan FALSE:ksi, saattaa helposti unohtaa kirjata muut palvelimet ulos, mikäli yhteyksiä on muodostettu useisiin palvelimiin.

en: If enabled, phpMyAdmin continues computing multiple-statement queries even if one of the queries failed.
fi: Jos käytössä, phpMyAdmin jatkaa monilausekyselyjen laskemista, vaikka yksi hakukyselyistä epäonnistui.

en: If enabled, user can enter any MySQL server in login form for cookie auth.
fi: Jos käytössä, käyttäjä voi syöttää minkä tahansa MySQL-palvelimen kirjautumislomakkeeseen evästetodennusta varten.

en: If the temporary file used for fast MyISAM index creation would be larger than using the key cache by the amount specified here, prefer the key cache method.
fi: Jos MyISAM-indeksin nopeaan luontiin käytetty tilapäistiedosto on suurempi kuin tässä määritetty avainvälimuistin koko, mieluummin suositellaan käytettävän avainvälimuistia.

en: If this value is greater than 1, MyISAM table indexes are created in parallel (each index in its own thread) during the repair by sorting process.
fi: Jos tämä arvo on suurempi kuin 1, MyISAM-taulujen indeksit luodaan samaan aikaan lajittelukorjausprosessissa, kukin indeksi omalla säikeellään.

en: If using [kbd]cookie[/kbd] authentication and %sLogin cookie store%s is not 0, %sLogin cookie validity%s must be set to a value less or equal to it.
fi: Mikäli käytät [kbd]cookie[/kbd] kirjautumista ja %skirjautumisevästeen muisti%s ei ole 0, %skirjautumisevästeen pätevyyden%s arvo tulee olla enintään sen verran.

en: If you experience any problems please submit a bug report manually.
fi: Mikäli sinulla on ongelmia, ole hyvä ja lähetä virheraportti manuaalisesti.

en: Ignore
fi: Älä huomioi

en: Ignore All
fi: Sivuuta kaikki

en: Ignore all databases; Replicate:
fi: Sivuuta kaikki tietokannat; Kahdenna:

en: Ignore errors
fi: Älä välitä virheistä

en: Ignore multiple statement errors
fi: Älä välitä peräkkäisistä lausevirheistä

en: Ignoring unsupported language code.
fi: Tukematon kielikoodi ohitettiin.

en: Import
fi: Tuonti

en: Import / export
fi: Tuonti ja vienti

en: Import currencies ($5.00 to 5.00)
fi: Tuo valuutta-arvot ($5.00 muotoon 5.00)

en: Import defaults
fi: Tuo oletusarvot

en: Import has been successfully finished, %d query executed. | Import has been successfully finished, %d queries executed.
fi[0]: Tuonti onnistui, %d kysely suoritettu.
fi[1]: Tuonti onnistui, %d kyselyä suoritettu.

en: Import monitor configuration
fi: Tuo seuranta-asetukset

en: Import percentages as proper decimals (12.00% to .12)
fi: Tuo prosenttiyksiköt sopivin desimaaliluvuin (12.00% muotoon .12)

en: Import status
fi: Tuo tila

en: Importing into the current server
fi: Tuonti nykyiselle palvalimelle

en: Importing into the database "%s"
fi: Tuonti tietokantaan "%s"

en: Importing into the table "%s"
fi: Tuonti tauluun "%s"

en: In the navigation panel, replaces the database tree with a selector
fi: Korvaa navigaatiopaneelin tietokantapuun valitsimella

en: Include table caption
fi: Sisällytä taulun otsikko

en: Includes all privileges except GRANT.
fi: Sisältää kaikki käyttöoikeudet GRANT-oikeutta lukuun ottamatta.

en: Incomplete params
fi: Vaillinaiset parametrit

en: Incorrect IP address: %s
fi: Virheellinen IP-osoite: %s

en: Incorrect value!
fi: Virheellinen arvo!

en: Incorrect value:
fi: Virheellinen arvo:

en: Index
fi: Indeksi

en: Index %s has been dropped.
fi: Indeksi %s on poistettu.

en: Index cache size
fi: Indeksivälimuistin koko

en: Index name:
fi: Indeksin nimi:

en: Index type:
fi: Indeksin tyyppi:

en: Indexes
fi: Indeksit

en: Indicates that you have made changes to this page; you will be prompted for confirmation before abandoning changes
fi: Olet tehnyt muutoksia tähän sivuun; sinua pyydetään vahvistamaan ennen kuin hylkäät muutokset

en: Information
fi: Tiedot

en: Initial state for sliders
fi: Liukusäätimien alustava tila

[ctx: Inline edit query]
en: Edit inline
fi: Muokkaa inline-koodia

en: Inner ring
fi: Sisäkehä

en: Inner ring %d:
fi: Sisäkehä %d:

en: InnoDB Status
fi: InnoDB:n tila

en: Input proxies as [kbd]IP: trusted HTTP header[/kbd]. The following example specifies that phpMyAdmin should trust a HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) header coming from the proxy 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].
fi: Syötä välipalvelimet seuraavassa muodossa: [kbd]IP: luotettu HTTP-otsake[/kbd]. Seuraava esimerkki määrittelee, että phpMyAdminin on luotettava HTTP_X_FORWARDED_FOR (X-Forwarded-For) -otsakkeeseen, joka tulee välipalvelimelta 1.2.3.4:[br][kbd]1.2.3.4: HTTP_X_FORWARDED_FOR[/kbd].

en: Ins
fi: Lisää

en: Insecure connection
fi: Salaamaton yhteys

en: Insert
fi: Lisää rivi

en: Insert another new row
fi: Lisää uusi rivi

en: Insert as new row
fi: Lisää uutena rivinä

en: Inserted row id: %1$d
fi: Lisätyn rivin tunnus: %1$d

en: Inside column:
fi: Sarakkeen sisällä:

en: Inside tables:
fi: Tauluissa:

en: Insufficient space to save the file %s.
fi: Liian vähän tilaa tiedoston %s tallentamiseen.

en: Invalid authentication method set in configuration:
fi: Asetuksissa on virheellinen todennustapa:

en: Invalid authentication type!
fi: Virheellinen todennustyyppi!

en: Invalid database:
fi: Virheellinen tietokanta:

en: Invalid format of CSV input on line %d.
fi: Virheellinen muoto CSV-syötteessä rivillä %d.

en: Invalid parameter for CSV import: %s
fi: Virheellinen CSV-tuonnin parametri: %s

en: Invalid rule declaration on line %1$s, expected line %2$s of previous rule.
fi: Epäkelpo säännön määrittely rivillä %1$s, odotti edellisen säännön riviä %2$s.

en: Invalid rule declaration on line %s.
fi: Virheellinen säännön määrittely rivillä %s.

en: Invalid server index: %s
fi: Virheellinen palvelimen indeksi: %s

en: Invalid table name
fi: Virheellinen taulun nimi

en: Invalid table name:
fi: Virheellinen taulukon nimi:

en: Is InnoDB disabled?
fi: Onko InnoDB poistettu käytöstä?

en: Issue
fi: Ongelma

en: It seems that the connection to server has been lost. Please check your network connectivity and server status.
fi: Yhteys palvelimeen näyttäisi katkenneen. Tarkasta verkkoyhteytesi ja palvelimen tila,

en: Jan
fi: Tammi

en: January
fi: Tammikuu

en: Javascript must be enabled past this point!
fi: JavaScriptin on oltava päällä tämän jälkeen!

en: Joins
fi: Liitokset

en: Jul
fi: Heinä

en: July
fi: Heinäkuu

en: Jump to Log table
fi: Siirry lokitauluun

en: Jun
fi: Kesä

en: June
fi: Kesäkuu

en: Justification
fi: Perustelut

en: Key cache
fi: Avainvälimuisti

en: Key is too short, it should have at least 32 characters.
fi: Avain on liian lyhyt; siinä tulisi olla ainakin 32 merkkiä.

en: Key should contain letters, numbers [em]and[/em] special characters.
fi: Avaimen pitäisi sisältää kirjaimia, numeroita [em]ja[/em] erikoismerkkejä.

en: Keyname
fi: Avaimen nimi

en: KiB
fi: kt

en: Kill
fi: Lopeta

en: Label
fi: Nimiö

en: Label key
fi: Tunniste

en: Landscape
fi: Vaakatasossa

en: Language
fi: Kieli

en: Last check
fi: Viimeksi tarkistettu

en: Last check:
fi: Viimeksi tarkistettu:

[ctx: Last page]
en: End
fi: Viimeinen sivu

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: Last update:
fi: Viimeksi päivitetty:

en: Last version
fi: Viimeinen versio

en: Latched pages
fi: Lukitut sivut

en: Leave blank for defaults.
fi: Käytä oletusarvoja jättämällä tyhjäksi.

en: Leave blank for no "persistent" favorite tables across sessions, suggested: [kbd]pma__favorite[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi jos et halua pysyvää suosikkitaulujen luetteloa yli kaikkien sessioiden, oletusarvo: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" recently used tables across sessions, suggested: [kbd]pma__recent[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi jos et halua "pysyvää" viimeksi käytettyjä tauluja yli kaikkien sessioiden, oletusarvo: [kbd]pma__recent[/kbd].

en: Leave blank for no "persistent" tables' UI preferences across sessions, suggested: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi, ei "pysyviä" taulukoita käyttöliittymäasetuksiin eri istuntoihin, oletusarvo: [kbd]pma__table_uiprefs[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi jos et halua PDF-kaavioiden tukea, oletusarvo: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Leave blank for no PDF schema support, suggested: [kbd]pma__table_coords[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi jos et halua PDF-kaavioiden tukea, oletusarvo: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Leave blank for no QBE saved searches support, suggested: [kbd]pma__savedsearches[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi, jos et halua QBE-tallennettujen hakujen tukea, oletusarvo: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query history support, suggested: [kbd]pma__history[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi, jos et halua SQL-hakukyselyhistorian tukea, oletusarvo: [kbd]pma__history[/kbd].

en: Leave blank for no SQL query tracking support, suggested: [kbd]pma__tracking[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi jos et halua SQL-kyselyiden seurantatukea, oletusarvo: [kbd]pma__tracking[/kbd].

en: Leave blank for no [doc@bookmarks@]bookmark[/doc] support, suggested: [kbd]pma__bookmark[/kbd]
fi: Jätä tyhjäksi, jos et halua [doc@bookmarks@]kirjanmerkki[/doc]tukea, oletusarvo: [kbd]pma__bookmark[/kbd]

en: Leave blank for no [doc@relations@]relation-links[/doc] support, suggested: [kbd]pma__relation[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi jos et halua [doc@relations@]relaatiolinkkien[/doc]tukea, oletusarvo: [kbd]pma__relation[/kbd].

en: Leave blank for no central columns support, suggested: [kbd]pma__central_columns[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi jos et halua keskisarakkeiden tukea, oletusarvo: [kbd]pma__table_coords[/kbd].

en: Leave blank for no column comments/mime types, suggested: [kbd]pma__column_info[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi jos et halua sarakkeiden kommentteja ja mime-tyyppejä, oletusarvo: [kbd]pma_column__info[/kbd].

en: Leave blank for no export template support, suggested: [kbd]pma__export_templates[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi jos et halua vietyjen mallien tukea, oletusarvo: [kbd]pma__pdf_pages[/kbd].

en: Leave blank for no user preferences storage in database, suggested: [kbd]pma__userconfig[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi jos käyttäjän asetuksia ei varastoida tietokantaan, oletusarvo: [kbd]pma__userconfig[/kbd].

en: Leave blank if not used.
fi: Jätä tyhjäksi, jos tätä ei käytetä.

en: Leave blank to disable the feature to hide and show navigation items, suggested: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].
fi: Jätä tyhjäksi, jos haluat poistaa käytöstä navigointikohteiden piilotus- ja näyttötoiminnon, ehdotus: [kbd]pma__navigationhiding[/kbd].

en: Leave empty if not using config auth.
fi: Jätä tyhjäksi, jot et käytä config-todennusta.

en: Left
fi: Vasen

en: Length/Values
fi: Pituus/Arvot*

en: Let every user access this bookmark
fi: Anna kaikkien käyttäjien käyttää tätä kirjanmerkkiä

en: License
fi: Lisenssi

en: Limit column characters
fi: Merkkien raja sarakkeessa

en: Limits number of table preferences which are stored in database, the oldest records are automatically removed.
fi: Rajoittaa tietokantaan tallennettujen taulun asetuksien lukumäärää, vanhimmat kirjaukset poistetaan automaattisesti.

en: Limits the number of commands that change any table or database the user may execute per hour.
fi: Rajoittaa, kuinka monta monta kertaa käyttäjä saa suorittaa tauluihin tai tietokantoihin muutoksia tekeviä komentoja tunnin aikana.

en: Limits the number of new connections the user may open per hour.
fi: Rajoittaa käyttäjän tunnissa luomien uusien yhteyksien määrän.

en: Limits the number of queries the user may send to the server per hour.
fi: Rajoittaa käyttäjän tunnissa palvelimelle lähettämien kyselyjen määrän.

en: Limits the number of simultaneous connections the user may have.
fi: Rajoittaa käyttäjän yhtäaikaisten yhteyksien määrän.

en: Lines terminated with
fi: Rivit päätetään

en: Lines terminated with:
fi: Rivien lopetusmerkki:

en: Linestring
fi: Rivimerkkijono

en: Linestring %d:
fi: Rivimerkkijono %d:

en: Link not found!
fi: Linkkiä ei löydy!

en: Link with main panel
fi: Linkitä pääpaneelin kanssa

en: Link with main panel by highlighting the current database or table.
fi: Yhdistä pääpaneelin kanssa korostamalla nykyinen tietokanta tai taulu.

en: Links to
fi: Viittaa sarakkeeseen

en: Linting is disabled for this query because it exceeds the maximum length.
fi: Koodin analysointi on kytketty pois päältä tälle hakukyselylle koska hakukysely ylittää maksimipituuden.

en: List of changes
fi: Muutoslista

en: List of trusted proxies for IP allow/deny
fi: Luotettujen välipalvelimien luettelo IP-osoitteden sallimista ja estämistä varten

en: Loading logs
fi: Lokien lataus

en: Loading…
fi: Lataa…

en: Local
fi: Paikallinen

en: Local monitor configuration incompatible!
fi: Paikallisen seurannan asetukset ovat yhteensopimattomat!

en: Log SQL queries and their execution time, to be displayed in the console
fi: Kirjaa SQL-hakulausekkeet ja niiden suoritusajat lokiin, näytetään konsolissa

en: Log analysed, but no data found in this time span.
fi: Loki on analysoitu, mutta tietoja ei löydy annetulta aikajänteeltä.

en: Log buffer size
fi: Lokipuskurin koko

en: Log cache size
fi: Lokivälimuistin koko

en: Log data loaded. Queries executed in this time span:
fi: Lokin tiedot on ladattu. Kyselyt suoritetaan tällä aikajänteellä:

en: Log file count
fi: Lokitiedostojen määrä

en: Log file threshold
fi: Lokitiedoston kynnysarvo

en: Log in
fi: Kirjaudu sisään

en: Log name
fi: Lokin nimi

en: Log out
fi: Poistu

en: Log table filter options
fi: Kirjaa taulun suodatusvalinnat lokiin

en: Login Information
fi: Kirjautumistiedot

en: Login cookie store
fi: Kirjautumisevästeen tallennus

en: Login cookie store is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login will expire sooner than configured in phpMyAdmin.
fi: Kirjautumistunnuksesi vanhenee nopeammin kuin phpMyAdminissa määritetty. Siksi kirjautumisesi erääntyy nopeammin kuin phpMyAdminissa on määritetty.

en: Login cookie validity
fi: Kirjautumisevästeen kelpoisuus

en: Login cookie validity warning
fi: Kirjautumisevästeen kelpoisuusvaroitus

en: Login without a password is forbidden by configuration (see AllowNoPassword)
fi: Kirjautuminen ilman salasanaa on kielletty asetuksissa (katso AllowNoPassword)

en: Logo link URL
fi: Logon linkin osoite

en: Logo link target
fi: Logon linkin kohde

en: Logout URL
fi: Uloskirjautumisen verkko-osoite

en: MIME TYPES FOR TABLE
fi: MIME-TYYPIT TAULULLE

en: MIME type
fi: MIME-tyyppi

en: Main panel
fi: Pääpaneeli

en: Make sure you have a unique server-id in your configuration file (my.cnf). If not, please add the following line into [mysqld] section:
fi: Varmista, että my.cnf-asetustiedostossa on yksikäsitteinen palvelintunnus. Jos ei ole, lisää seuraava rivi [mysqld]-osaan:

en: Mar
fi: Maalis

en: March
fi: Maaliskuu

en: Mark used tables and make it possible to show databases with locked tables.
fi: Merkitse käytetyt taulut ja mahdollista lukittuja tauluja sisältävien tietokantojen näyttäminen.

en: Master configuration
fi: Isäntäpalvelimen asetukset

en: Master replication
fi: Isäntäpalvelimen kahdennus

en: Master status
fi: Isännän tila

en: Matched rows:
fi: Täsmänneet rivit:

en: Max: %s%s
fi: Enimmäiskoko: %s%s

en: Maximal length of created query
fi: Luodun kyselyn enimmäispituus

en: Maximal number of table preferences to store
fi: Tallennettavien taulumääritysten maksimi määrä

en: Maximum databases
fi: Tietokantoja enintään

en: Maximum displayed SQL length
fi: Näytettävän SQL-kyselyn enimmäispituus

en: Maximum execution time
fi: Suorituksen enimmäiskesto

en: Maximum items in branch
fi: Kohteiden enimmäismäärä haarassa

en: Maximum items on first level
fi: Kohteiden enimmäismäärä ensimmäisellä tasolla

en: Maximum number of characters shown in any non-numeric column on browse view.
fi: Selainnäkymässä näytettävien merkkien määrä missä tahansa ei numeerisessa sarakkeessa.

en: Maximum number of characters used when a SQL query is displayed.
fi: Näytettävän SQL-hakukyselyn enimmäispituus.

en: Maximum number of databases displayed in database list.
fi: Tietokantaluettelossa näkyvien tietokantojen enimmäismäärä.

en: Maximum number of favorite tables; set 0 to disable.
fi: Suosikkitaulujen maksimimäärä, 0 poistaa käytöstä.

en: Maximum number of recently used tables; set 0 to disable.
fi: Taulujen maksimimäärä viimeksi käytettyjen taulujen luettelossa, 0 poistaa käytöstä.

en: Maximum number of rows to display
fi: Näytettävien rivien enimmäismäärä

en: Maximum number of tables displayed in table list.
fi: Taululuettelossa näkyvien taulujen enimmäismäärä.

en: Maximum rows to plot
fi: Tulostettavien rivien enimmäismäärä

en: Maximum size for input field
fi: Syöttökentän maksimikoko

en: Maximum size for temporary files on index creation
fi: Tilapäistiedostojen enimmäiskoko indeksin luontia varten

en: Maximum size for temporary sort files
fi: Enimmäiskoko tilapäisille lajittelutiedostoille

en: Maximum table tree depth
fi: Taulupuun enimmäissyvyys

en: Maximum tables
fi: Tauluja enintään

en: Maximum value:
fi: Enimmäisarvo:

en: May
fi: Toukokuu

en: May be approximate. See [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].
fi: Saattaa olla likimääräinen. Katso [doc@faq3-11]FAQ 3.11[/doc].

en: MediaWiki Table
fi: MediaWiki-taulu

en: Memory limit
fi: Muistirajoitus

en: MiB
fi: Mt

en: Minimum number of databases to display the database filter box
fi: Taululuettelossa näkyvien taulujen minimimäärä

en: Minimum number of items to display the filter box
fi: Suodatimessa näytettävien kohteiden vähimmäismäärä

en: Minimum size for input field
fi: Syöttökentän minimikoko

en: Minimum value:
fi: Vähimmäisarvo:

en: Minute
fi: Minuutti

en: Missing a temporary folder.
fi: Tilapäiskansio puuttuu.

en: Missing connection parameters!
fi: Puuttuvat yhteysparametrit!

en: Missing data for %s
fi: Kohteesta %s puuttuu tiedot

en: Missing information to delete the search.
fi: Puutteelliset tiedot haun poistamiseksi.

en: Missing information to load the search.
fi: Puutteelliset tiedot haun lataamiseksi.

en: Missing information to save the bookmarked search.
fi: Puutteelliset tiedot kirjanmerkityn haun tallentamiseksi.

en: Missing parameter:
fi: Puuttuva parametri:

en: Missing phpMyAdmin configuration storage tables
fi: Puuttuvat phpMyAdmin konfiguraatiomuistin taulut

en: Missing value in the form!
fi: Tarvittava tieto puuttuu lomakkeesta!

en: Mo
fi: Ma

en: Modifications have been saved
fi: Muutokset tallennettu

en: Modify:
fi: Muokkaa:

en: Mon
fi: Ma

en: Monday
fi: Maanantai

en: Monitor
fi: Valvonta

en: Monitor refresh failed
fi: Seurannan päivitys epäonnistui

en: More
fi: Lisää

en: More settings
fi: Lisäasetukset

en: Move Menu
fi: Siirrä valikko

en: Move table to (database<b>.</b>table)
fi: Siirrä taulu toiseen tauluun (tietokanta<b>.</b>taulu)

en: MySQL accepts additional values not selectable by the datepicker; key in those values directly if desired
fi: MySQL hyväksyy arvoja, joita ei voida valita päivämääräkentästä. Näppäile arvot haluttaessa suoraan

en: MySQL accepts additional values not selectable by the slider; key in those values directly if desired
fi: MySQL hyväksyy arvoja, joita ei voida valita liukusäätimellä. Näppäile arvot haluttaessa suoraan

en: MySQL reserved word warning
fi: MySQL varattu sana - varoitus

en: MySQL returned an empty result set (i.e. zero rows).
fi: MySQL palautti tyhjän tulosjoukon (siis nolla riviä).

en: MySQL said:
fi: MySQL ilmoittaa:

en: NO
fi: EI

en: Name
fi: Nimi

en: Natural order
fi: Luonnollinenjärjestys

en: Navigation panel
fi: Navigointi paneeli

en: Navigation tree
fi: Navigointipuu

en: Needed for the replication slaves.
fi: Tarvitaan kahdennusta käyttävissä alipalvelimissa.

en: Never send error reports
fi: Älä lähetä virheraportteja koskaan

en: New bookmark
fi: Uusi kirjanmerkki

en: New name
fi: Uusi nimi

en: New server
fi: Uusi palvelin

[ctx: Next month]
en: Next
fi: Seuraava kuukausi

[ctx: Next page]
en: Next
fi: Seuraava sivu

en: No
fi: Ei

en: No Password
fi: Ei salasanaa

en: No Privileges
fi: Ei käyttöoikeuksia

en: No SQL query was set to fetch data.
fi: SQL-hakukyselyä tietojen hakemiseksi ei olla asetettu.

en: No accounts selected.
fi: Ei valittua tiliä.

en: No activity within %s seconds; please log in again.
fi: Yhteys on ollut toimettomana %s sekuntia tai kauemmin. Kirjaudu sisään uudestaan.

en: No auto-saved query
fi: Ei automaattisesti tallennettuja kyselyitä

en: No bookmarks
fi: Ei kirjanmerkkejä

en: No change
fi: Ei muutoksia

en: No column selected.
fi: Ei valittua saraketta.

en: No columns in the central list. Make sure the Central columns list for database %s has columns that are not present in the current table.
fi: Keskeisessä listassa ei ole sarakkeita. Ole hyvä ja varmista että keskeinen sarakelistaus tietokantaa %s varten sisältää sarakkeita jotka eivät ole tämän hetkisessä taulussa.

en: No data found
fi: Tietoa ei löydy

en: No data to display
fi: Ei näytettäviä tietoja

en: No data was received to import. Either no file name was submitted, or the file size exceeded the maximum size permitted by your PHP configuration. See [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].
fi: Tuotavia tietoja ei ole. Tiedostonimeä ei joko annettu tai tiedoston koko ylitti PHP:n asetusten salliman enimmäiskoon. Katso [doc@faq1-16]FAQ 1.16[/doc].

en: No databases
fi: Ei tietokantoja

en: No databases selected.
fi: Yhtään tietokantaa ei ole valittu.

en: No dependencies selected!
fi: Yhtään riippuvuutta ei ole valittu!

en: No files available on server for import!
fi: Tuotavia tiedostoja ei ole saatavilla palvelimella!

en: No files found inside ZIP archive!
fi: ZIP-paketista ei löytynyt yhtään tiedostoa!

en: No index defined!
fi: Indeksiä ei ole määritelty!

en: No index parts defined!
fi: Indeksin osia ei ole määritelty!

en: No newer stable version is available
fi: Saatavilla ei ole uudempaa vakaata versiota

en: No numeric columns present in the table to plot.
fi: Ei numeerisia sarakkeita taulussa josta luodaan kaaviota.

en: No parameters found!
fi: Parametrit puuttuvat!

en: No partial dependencies selected!
fi: Osittaisia riippuvuuksia ei ole valittu!

en: No preview available.
fi: Esikatselu ei ole saatavilla.

en: No privileges.
fi: Ei käyttöoikeuksia.

en: No routine is exportable. Required privileges may be lacking.
fi: Rutiineja ei voida viedä. Vaaditut oikeudet puuttuvat.

en: No tables found in database.
fi: Tietokannassa ei ole tauluja.

en: No tables selected.
fi: Yhtään taulua ei ole valittu.

en: No users selected for deleting!
fi: Yhtään käyttäjää ei valittu poistettavaksi!

en: No valid image path for theme %s found!
fi: Kelvollista kuvapolkua teemalle %s ei löytynyt!

en: None
fi: Ei mitään

[ctx: None encoding conversion]
en: None
fi: Ei mitään

en: Normally, writes to the InnoDB buffer pool happen in the background. However, if it's necessary to read or create a page and no clean pages are available, it's necessary to wait for pages to be flushed first. This counter counts instances of these waits. If the buffer pool size was set properly, this value should be small.
fi: Yleensä InnoDB:n puskurivarannon kirjoituspyynnöt suoritetaan taustalla. Jos on kuitenkin tarve lukea tai luoda sivu silloin kun tyhjiä sivuja ei ole käytettävissä, sivujen tyhjentymistä joudutaan odottamaan. Tämä laskuri kertoo tällaisten odotusten määrän. Jos puskurivarannon koko on asetettu sopivaksi, tämän arvon pitäisi olla alhainen.

en: Not a non-negative number!
fi: Ei epänegatiivinen luku!

en: Not a positive number!
fi: Ei positiivinen luku!

en: Not a valid port number!
fi: Virheellinen porttinumero!

en: Not enough privilege to view server variables and settings. %s
fi: Sinulla ei ole tarpeeksi käyttöoikeuksia palvelimen muuttujien ja asetusten katselemiseksi. %s

en: Not replicated
fi: Ei kahdennettu

en: Note: Enabling the database statistics here might cause heavy traffic between the web server and the MySQL server.
fi: Huom: Tietokantatilastojen näyttäminen täältä käsin saattaa aiheuttaa runsaasti liikennettä Internet-palvelimen ja MySQL-palvelimen välille.

en: Note: If the file contains multiple tables, they will be combined into one.
fi: Huom: Mikäli tiedostossa on useita tauluja, ne liitetään yhdeksi tauluksi.

en: Note: Setting these options to 0 (zero) removes the limit.
fi: Huom: Näiden valintojen asettaminen nollaksi (0) poistaa rajoituksen.

en: Note: a, b -> d,f implies values of columns a and b combined together can determine values of column d and column f.
fi: Huomio: a, b -> d, f merkitsee että sarakkeiden a ja b arvot yhdistettynä voivat määrittää sarakkeiden d ja f arvot.

en: Nov
fi: Marras

en: November
fi: Marraskuu

en: Now, add the following lines at the end of [mysqld] section in your my.cnf and please restart the MySQL server afterwards.
fi: Lisää nyt seuraavat rivit my.cnf-tiedostoosi ja käynnistä sitten MySQL-palvelin alusta.

en: Nowhere
fi: Ei missään

en: Null
fi: Tyhjä

en: Number of columns
fi: Kenttien määrä

en: Number of columns for CHAR/VARCHAR textareas.
fi: CHAR- ja VARCHAR-tekstialueiden sarakemäärä.

en: Number of inserted rows
fi: Lisättyjen rivien määrä

en: Number of queries to skip from start.
fi: Alusta ohitettavien hakukyselyiden lukumäärä.

en: Number of rows displayed when browsing a result set. If the result set contains more rows, "Previous" and "Next" links will be shown.
fi: Näytettävien rivien määrä selattaessa tulostaulua. Jos tulostaulussa on enemmän rivejä, näytetään "Edellinen"- ja "Seuraava"-linkit.

en: Number of rows for CHAR/VARCHAR textareas.
fi: CHAR- ja VARCHAR-tekstialueiden rivimäärä.

en: Number of rows per page
fi: Rivejä sivulla

en: Number of rows:
fi: Rivien määrä:

en: Object creation options
fi: Objektin luontivaihtoehdot

en: Oct
fi: Loka

en: October
fi: Lokakuu

en: Official Homepage
fi: phpMyAdminin kotisivut

en: On a busy server, the byte counters may overrun, so those statistics as reported by the MySQL server may be incorrect.
fi: Ruuhkaisten palvelinten tavulaskurit saattavat ylivuotaa, joten MySQL-palvelimen ilmoittamat tilastotiedot saattavat olla virheellisiä.

en: Once you restarted MySQL server, please click on Go button. Afterwards, you should see a message informing you, that this server <b>is</b> configured as master.
fi: Kun olet käynnistänyt MySQL-palvelimen alusta, paina Siirry-painiketta. Sen jälkeen esiin pitäisi tulla sanoman, joka kertoo, että palvelin <b>on</b> asetettu isäntäpalvelimeksi.

en: Only show keys
fi: Näytä vain avaimet

en: Only slaves started with the --report-host=host_name option are visible in this list.
fi: Luettelossa on näkyvillä vain ne alipalvelimet, joilla on valinta --report-host=host_name.

en: Open
fi: Avaa

en: Open new phpMyAdmin window
fi: Avaa uusi phpMyAdmin-ikkuna

en: Open page
fi: Avaa sivu

en: Open the linked page in the main window ([kbd]main[/kbd]) or in a new one ([kbd]new[/kbd]).
fi: Avaa linkitetty sivu pääikkunassa ([kbd]pääikkuna[/kbd]) tai uudessa ikkunassa ([kbd]uusi ikkuna[/kbd]).

en: OpenDocument Spreadsheet
fi: OpenDocument laskentataulukko

en: OpenDocument Text
fi: OpenDocument teksti

en: Operations
fi: Toiminnot

en: Operator
fi: Operaattori

en: Optimize
fi: Optimoi

en: Optimize table
fi: Optimoi taulu

en: Options
fi: Valinnat

en: Or
fi: Tai

en: Or alternately go to 'Operations' tab of any database to set it up there.
fi: Vaihtoehtoisesti, navigoi minkä tahansa tietokannan "Toiminnot" - välilehdelle.

en: Or:
fi: Tai:

en: Order by:
fi: Järjestä mukaan:

en: Order:
fi: Järjestys:

en: Orientation
fi: Suunta

en: Original length
fi: Alkuperäinen pituus

en: Original position
fi: Alkuperäinen sijainti

en: Original string
fi: Alkuperäinen merkkijono

en: Other
fi: Toinen

en: Other core settings
fi: Muut ydinasetukset

en: Outer ring
fi: Ulkokehä

en: Outer ring:
fi: Ulkokehä:

en: Output
fi: Tulos

en: Overhead
fi: Ylijäämä

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: Overwrite existing file(s)
fi: Korvaa jo olemassa oleva(t) tiedosto(t)

en: PDF schema: pages table
fi: PDF-kaavio: sivujen taulu

en: PHP extension:
fi: PHP-laajennus:

en: PHP version:
fi: PHP:n versio:

en: Packed
fi: Pakattu

en: Page name
fi: Sivun nimi

en: Page number:
fi: Sivunumero:

en: Page titles
fi: Sivun otsikot

en: Page-related settings
fi: Sivun asetukset

en: Pages containing data
fi: Tietoja sisältävät sivut

en: Pages to be flushed
fi: Siistimistä vaativat sivut

en: Paper size
fi: Paperin koko

en: Partial import: allow interrupt
fi: Osittainen tuonti: salli keskeytys

en: Partial import: skip queries
fi: Osittainen tuonti: ohita kyselyjä

en: Partial texts
fi: Osittaiset tekstit

en: Partition %s
fi: Ositus %s

en: Partition maintenance
fi: Osituksen ylläpito

en: Password
fi: Salasana

en: Password Hashing:
fi: Salasanan salaus:

en: Password for config auth
fi: Config-todennuksen salasana

en: Password:
fi: Salasana:

en: Pause monitor
fi: Keskeytä seuranta

en: Pending log file writes.
fi: Avoimet lokitiedostokirjoitukset.

en: Permanent query history
fi: Pysyvä kyselyhistoria

en: Persistent connections
fi: Jatkuvat yhteydet

en: PiB
fi: Pt

en: Pick
fi: Poimi sarake

en: Please add at least one variable to the series!
fi: Lisää sarjaan vähintään yksi muuttuja!

en: Please be patient, the file is being uploaded. Details about the upload are not available.
fi: Ole kärsivällinen, tiedostoa lähetetään. Lähetyksen yksityiskohdat eivät ole saatavilla.

en: Please check privileges of directory containing database.
fi: Tarkista käyttöoikeudet hakemisto sisältää tietokannan.

en: Please enter a valid HEX input
fi: Ole hyvä ja anna pätevä heksadesimaalinen arvo

en: Please enter a valid URL
fi: Ole hyvä ja anna pätevä URL

en: Please enter a valid credit card number
fi: Ole hyvä ja anna pätevä luottokortin numero

en: Please enter a valid date
fi: Ole hyvä ja anna pätevä päivämäärä

en: Please enter a valid date ( ISO )
fi: Ole hyvä ja anna pätevä päivämäärä (ISO)

en: Please enter a valid date or time
fi: Ole hyvä ja anna pätevä päivämäärä tai aika

en: Please enter a valid email address
fi: Ole hyvä ja anna pätevä sähköpostiosoite

en: Please enter a valid hexadecimal string. Valid characters are 0-9, A-F.
fi: Ole hyvä ja anna pätevä heksadesimaalinen merkkijono. Pätevät merkit ovat 0-9, A-F.

en: Please enter a valid length!
fi: Annathan kelvollisen pituuden!

en: Please enter a valid number
fi: Ole hyvä ja anna pätevä numero

en: Please enter a valid number!
fi: Annathan kelvollisen porttinumeron!

en: Please enter a valid page name
fi: Annathan kelvollisen sivun nimen

en: Please enter a value between {0} and {1}
fi: Ole hyvä ja kirjoita arvo väliltä {0} ja {1}

en: Please enter a value between {0} and {1} characters long
fi: Ole hyvä ja anna arvo joka on pituudeltaan {0} ja {1} merkin välillä

en: Please enter a value greater than or equal to {0}
fi: Ole hyvä ja kirjoita arvo joka on vähintään {0}

en: Please enter a value less than or equal to {0}
fi: Ole hyvä ja anna arvo joka on enintään {0}

en: Please enter at least {0} characters
fi: Ole hyvä ja kirjoita vähintään {0} merkkiä

en: Please enter no more than {0} characters
fi: Ole hyvä ja kirjoita maksimissaan {0} merkkiä

en: Please enter only digits
fi: Ole hyvä ja kirjoita vain numeroita

en: Please enter the same value again
fi: Ole hyvä ja annat saman arvon uudelleen

en: Please fix this field
fi: Ole hyvä ja korjaa tämä kenttä

en: Please look at the bottom of this window.
fi: Ole hyvä ja katso tämän ikkunan alalaitaan.

en: Please note that enabling this has no effect with [kbd]config[/kbd] authentication mode because the password is hard coded in the configuration file; this does not limit the ability to execute the same command directly.
fi: Huomaa, että tämän käytöllä ei ole vaikutusta [kbd]config[/kbd]-todennusta käytettäessä, koska salasana lukee suoraan asetustiedostossa; tämä ei rajoita saman komennon suoraan suorittamisen mahdollisuutta.

en: Please note that phpMyAdmin is just a user interface and its features do not limit MySQL.
fi: Huomaa, että phpMyAdmin on vain käyttöliittymä, ja sen ominaisuuksia ei ole rajoitettu MySQL-tietokantaan.

en: Please provide a name for this bookmarked search.
fi: Tarjoa tämän kirjanmerkiksi tallennetun haun nimi.

en: Please select a page to continue
fi: Valitse sivu jatkaaksesi

en: Please select column(s) for the index.
fi: Ole hyvä ja valitse sarakkeet avainta varten.

en: Please select databases:
fi: Valitse tietokannat:

en: Please select the file you want to import.
fi: Valitse tuotava tiedosto.

en: Please select the primary key or a unique key!
fi: Valitse pää- tai uniikkiavain!

en: Plugins
fi: Liitännäiset

en: Point
fi: Piste

en: Point %d
fi: Piste %d

en: Point:
fi: Piste:

en: Polygon
fi: Monikulmio

en: Polygon %d:
fi: Monikulmio %d:

en: Port on which MySQL server is listening, leave empty for default.
fi: Portti jota MySQL-palvelin kuuntelee, käytä oletusarvoa jättämällä tyhjäksi.

en: Portrait
fi: Pystytasossa

en: Position
fi: Sijainti

en: Possible performance issues
fi: Mahdollisia suorituskykyongelmia

en: Press Ctrl+Enter to execute query
fi: Suorita kysely painamalla Ctrl+Enter

en: Press Enter to execute query
fi: Paina Enter suorittaaksesi kyselyn

en: Press escape to cancel editing.
fi: Peruuta muokkaaminen painamalla Esc-näppäintä.

en: Preview SQL
fi: Esikatsele SQL

en: Previous import timed out, after resubmitting will continue from position %d.
fi: Edellinen tuonti keskeytyi aikakatkaisun takia. Kun lähetät tiedoston uudestaan, jatkamme kohdasta %d.

[ctx: Previous month]
en: Prev
fi: Edellinen kuukausi

[ctx: Previous page]
en: Previous
fi: Edellinen sivu

en: Primary
fi: Perusavain

en: Primary key added.
fi: Pääavain lisätty.

en: Primary key default sort order
fi: Oletuslajittelujärjestys perusavaimelle

en: Print
fi: Tulosta

en: Print view
fi: Tulostusversio

en: Private key for reCaptcha
fi: Yksityinen avain reCaptchalle

en: Privileges
fi: Käyttöoikeudet

en: Problems with indexes of table `%s`
fi: Taulun "%s" indeksien kanssa on ongelmia

en: Procedures
fi: Proseduurit

en: Processes
fi: Prosessit

en: Processing request
fi: Pyyntöä käsitellään

en: Profiling
fi: Profilointi

en: Profiling results
fi: Profiloinnin tulokset

en: Propose table structure
fi: Esitä taulun rakenne

en: Protect binary columns
fi: Suojaa binäärisarakkeet

en: Protocol version:
fi: Protokollan versio:

en: Proxy password
fi: Välityspalvelimen salasana

en: Proxy url
fi: Välityspalvelimen URL

en: Proxy username
fi: Välityspalvelimen käyttäjänimi

en: Public key for reCaptcha
fi: Julkinen avain reCaptchalle

en: Put columns names in the first row
fi: Aseta sarakkeiden nimet ensimmäiselle riville

en: QBE saved searches table
fi: Tallennettujen QBE-hakujen taulu

en: Queried time
fi: Hakulauseen suoritusaika

en: Queries are executed by pressing Enter (instead of Ctrl+Enter). New lines will be inserted with Shift+Enter.
fi: Hakykyselyt suoritetaan painamalla Enter (Ctrl+Enter - yhdistelmän sijaan). Uudet rivit asetetaan painamalla Shift+Enter.

en: Query
fi: Haku

en: Query cache
fi: Kyselyvälimuisti

en: Query cache efficiency
fi: Kyselyvälimuistin tehokkuus

en: Query cache usage
fi: Kyselyvälimuistin käyttö

en: Query cache used
fi: Kyselyvälimuistia käytetty

en: Query failed
fi: Kysely epäonnistui

en: Query history length
fi: Kyselyhistorian pituus

en: Query results operations
fi: Kyselytulosten toimenpiteet

en: Query statistics
fi: Kyselyn ominaisuuksia

en: Query took %01.4f seconds.
fi: Kysely kesti %01.4f sekuntia.

en: Query window
fi: Kyselyikkuna

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Quick
fi: Nopea

en: Quick - display only the minimal options
fi: Nopea - näytä vain vähän vaihtoehtoja

en: Quick - display only the minimal options to configure
fi: Nopea asetusten määritys - näytä asetuksia mahdollisimman vähän

en: Range search
fi: Aluehaku

en: Re-type
fi: Kirjoita uudelleen

en: Re-type:
fi: Kirjoita uudelleen:

en: Read as multibytes
fi: Lue monitavuina

en: Read misses
fi: Epäonnistuneet lukuyritykset

en: Read misses in %
fi: Epäonnistuneet lukuyritykset: %

en: Read requests
fi: Hakupyynnöt

en: Reading of version failed. Maybe you're offline or the upgrade server does not respond.
fi: Version luku epäonnistui. Verkko on ehkä yhteydettömässä tilassa, tai päivityspalvelin ei vastaa.

en: Rebuild
fi: Rakenna uudestaan

en: Recall user name
fi: Anna käyttäjänimi

en: Received
fi: Vastaanotettu

en: Recent
fi: Äskettäinen

en: Recent tables
fi: Äskeiset taulut

en: Recently used table
fi: Viimeisimmäksi käytetty taulu

en: Recently used tables
fi: Viimeksi käytetty taulut

en: Recoding engine
fi: Merkistön uudelleenkoodaus

en: Recommendation
fi: Suositus

en: Record cache size
fi: Tallennusvälimuistin koko

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Relation table
fi: Relaatiotaulu

en: Relation view
fi: Relaationäkymä

en: Relational display
fi: Relatiivinen näyttö

en: Relational key
fi: Relaatioavain

en: Relational schema
fi: Relaatioskeema

en: Relationships
fi: Relaatiot

en: Reload
fi: Lataa uudelleen

en: Reload page
fi: Lataa sivu uudelleen

en: Reloading the privileges
fi: Ladataan käyttöoikeuksia uudelleen

en: Remember file name template
fi: Muista tiedostonimen pohja

en: Remember table's sorting
fi: Muista taulun järjestys

en: Remove CRLF characters within columns
fi: Poista CRLF-merkit sarakkeista

en: Remove carriage return/line feed characters within columns
fi: Poista sarakkeista CR/LF-merkit

en: Remove database
fi: Tuhoa tietokanta

en: Remove from Favorites
fi: Poista suosikeista

en: Remove partitioning
fi: Poista ositus

en: Removing Selected Users
fi: Poista valitut käyttäjät

en: Rename table to
fi: Nimeä taulu uudelleen

en: Renaming databases
fi: Uudelleennimetään tietokantoja

en: Repair
fi: Korjaa

en: Repair table
fi: Korjaa taulu

en: Repair threads
fi: Korjaa säikeet

en: Repeat headers
fi: Toista otsikoita

en: Repeat the headers every X cells, [kbd]0[/kbd] deactivates this feature.
fi: Toista ylätunnisteet joka X solulle, [kbd]0[/kbd] poistaa käytöstä.

en: Replace
fi: Korvaa

en: Replace NULL with
fi: Korvaa NULL merkki

en: Replace NULL with:
fi: Korvaa NULL-merkki:

en: Replace existing bookmark of same name
fi: Korvaa samanniminen, olemassa oleva kirjanmerkki

en: Replace table prefix
fi: Korvaa taulun etuliite

en: Replace table with prefix
fi: Korvaa taulu etuliiteellä

en: Replace with:
fi: Korvaa:

en: Replaced string
fi: Korvattu merkkijono

en: Replicate all databases; Ignore:
fi: Kahdenna kaikki tietokannat; Sivuuta:

en: Replicated
fi: Kahdennettu

en: Replication
fi: Kahdennus

en: Replication status
fi: Kahdennuksen tila

en: Report
fi: Raportoi

en: Report title:
fi: Raportin otsikko:

en: Requery
fi: Suorita hakulause uudelleen

en: Request aborted!!
fi: Pyyntö keskeytetty!

en: Request failed!!
fi: Pyyntö epäonnistui!

en: Reset
fi: Palauta

en: Reset all
fi: Palauta kaikki

en: Reset slave
fi: Nollaa alipalvelin

en: Reset to default
fi: Palauta oletusarvoon

en: Reset zoom
fi: Palauta zoomaus

en: Resource limits
fi: Resurssirajoitukset

en: Restore column order
fi: Palauta sarakkeiden järjestys

en: Restore default value
fi: Palauta oletusarvo

en: Restrict login to MySQL server
fi: Rajoittaa MySQL-palvelimelle kirjautumista

en: Restricts the MySQL servers the user can enter when a login to an arbitrary MySQL server is enabled by matching the IP or hostname of the MySQL server to the given regular expression.
fi: Rajoittamalla MySQL-palvelimia käyttäjä voi antaa kirjautumisen mielivaltaiseen MySQL-palvelimeen sovittamalla IP-osoitteen tai isäntänimen MySQL-palvelimeen säännöllisellä lausekkeella.

en: Resume monitor
fi: Jatka seurantaa

en: Retain query box
fi: Säilytä SQL-kyselylaatikko

en: Return type
fi: Paluutyyppi

en: Revoke
fi: Pura käyttöoikeudet

en: Revoke all active privileges from the users and delete them afterwards.
fi: Pura kaikki käyttäjän aktiiviset käyttöoikeudet, ja poista ne sen jälkeen.

en: Right
fi: Oikea

en: Right-click the column name to copy it to your clipboard.
fi: Napsauta hiiren kakkospainikeella sarakkeen nimeä kopioidaksesi sen leikepöydälle.

en: Routines
fi: Rutiinit

en: Row file grow size
fi: Rivitiedoston koonkasvatusmäärä

en: Row length
fi: Rivin pituus

en: Row marker
fi: Rivin merkintä

en: Row size
fi: Rivin koko

en: Rows
fi: Kpl rivejä

en: Rows:
fi: Rivit:

en: Rule details
fi: Säännön lisätiedot

en: Run SQL query/queries on database %s
fi: Suorita SQL-kyselyjä tietokannassa %s

en: SQL Query Console
fi: SQL-kyselykonsoli

en: SQL Query box
fi: SQL-kyselykenttä

en: SQL compatibility mode
fi: SQL-yhteensopiva tila

en: SQL dump
fi: SQL-vedos

en: SQL dump (file download)
fi: SQL-vedos (tiedoston lataus)

en: SQL execution
fi: SQL-suoritus

en: SQL history
fi: SQL-historia

en: SQL queries
fi: SQL-kyselyt

en: SQL queries settings.
fi: SQL-hakukyselyiden asetukset.

en: SQL query
fi: SQL-kysely

en: SQL query history table
fi: SQL-kyselyhistorian taulu

en: SQL query on database <b>%s</b>:
fi: Suorita SQL-kysely tietokannassa <b>%s</b>:

en: SQL query tracking table
fi: SQL-kyselyhistorian taulu

en: SQL query:
fi: SQL-kysely:

en: SQL statements executed.
fi: SQL-lauseet suoritettu.

en: SQL statements exported. Please copy the dump or execute it.
fi: SQL-lauseet viety. Kopioi vedos tai suorita se.

en: SSL connection enforced by server, automatically enabling it.
fi: Palvelin vaatii SSL-yhteyden, ja se on otettu automaattisesti käyttöön.

en: Sa
fi: La

en: Sat
fi: La

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Save
fi: Tallenna

en: Save & close
fi: Tallenna & sulje

en: Save as file
fi: Tallenna tiedostoon

en: Save directory
fi: Tallennushakemisto

en: Save edited data
fi: Tallenna muokatut tiedot

en: Save on server
fi: Tallenna palvelimelle

en: Save output to a file
fi: Tallenna tulos tiedostoon

en: Save page
fi: Tallenna sivu

en: Save page as
fi: Tallenna sivu nimellä

en: Saved bookmarked search:
fi: Tallennettu ja kirjanmerkitty haku:

en: Script timeout passed, if you want to finish import, please %sresubmit the same file%s and import will resume.
fi: Skriptin suoritus aikakatkaistiin. Jos haluat suorittaa tuonnin loppuun, %slähetä sama tiedosto uudestaan%s, ja tuonti jatkuu.

en: Search
fi: Etsi

en: Search in database
fi: Hae tietokannasta

en: Search this list
fi: Hae tästä listasta

en: Search this table
fi: Hae tästä taulusta

en: Search:
fi: Haku:

en: Searching
fi: Etsi

en: Second
fi: Sekunti

en: Second step of normalization (2NF)
fi: Normalisaation toinen askel (2NF)

en: Secret passphrase used for encrypting cookies in [kbd]cookie[/kbd] authentication.
fi: Evästeiden salausavain [kbd]cookie[/kbd]-todennuksessa.

en: Security
fi: Turvallisuus

en: See %sour documentation%s for more information.
fi: Katso lisätietoa %sdokumentoinnistamme%s.

en: See [doc@authentication-modes]authentication types[/doc] for an example.
fi: Katso [doc@authentication-modes]todennustyypit[/doc] esimerkkinä.

en: See more
fi: Katso lisää

en: See slave status table
fi: Näytä alipalvelimen tilan taulu

en: Select Foreign Key
fi: Valitse liiteavain

en: Select a column.
fi: Valitse sarake.

en: Select a table
fi: Valitse taulu

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Select at least one of the options!
fi: Valitse vaihtoehdoista vähintään yksi!

en: Select binary log to view
fi: Valitse näytettävä binääriloki

en: Select columns (at least one):
fi: Valitse sarakkeet (vähintään yksi):

en: Select database first
fi: Valitse ensin tietokanta

en: Select from the web server upload directory <b>%s</b>:
fi: Valitse verkkopalvelimen lähetyskansiosta <b>%s</b>:

en: Select referenced key
fi: Valitse viitattava avain

en: Select two columns
fi: Valitse kaksi saraketta

en: Select two different columns
fi: Valitse kaksi eri saraketta

en: Select which functions will be used for character set conversion.
fi: Valitse mitä funktioita käytetään merkistömuunnoksessa.

en: Selected dependencies are as follows:
fi: Valitut riippuvuudet ovat seuraavat:

en: Selected partial dependencies are as follows:
fi: Osittaiset riippuvuudet ovat seuraavat:

en: Send error report
fi: Lähetä virheraportti

en: Send error reports
fi: Lähetä virheraportteja

en: Sent
fi: Lähetetty

en: Sep
fi: Syys

en: September
fi: Syyskuu

en: Server
fi: Palvelin

en: Server %d
fi: Palvelin %d

en: Server ID
fi: Palvelimen tunnus

en: Server charset:
fi: Palvelimen merkistö:

en: Server configuration
fi: Palvelimen määrittely

en: Server connection collation
fi: Palvelinyhteyden aakkosjärjestys

en: Server connection:
fi: Palvelinyhteys:

en: Server default
fi: Palvelimen oletus

en: Server hostname
fi: Palvelimen verkkonimi

en: Server is configured as slave in a replication process. Would you like to:
fi: Palvelin on määritetty kahdennustoiminnon alipalvelimeksi. Valitse suoritettava toiminto:

en: Server name template
fi: Palvelinnimen pohja

en: Server port
fi: Palvelinportti

en: Server running with Suhosin. Please refer to %sdocumentation%s for possible issues.
fi: Palvelin käyttää Suhosin-suojausjärjestelmää. Lue %sohjeista%s tietoja mahdollisista ongelmista.

en: Server socket
fi: Palvelinpistoke

en: Server type:
fi: Palvelintyyppi:

en: Server variables and settings
fi: Palvelimen muuttujat ja asetukset

en: Server version:
fi: Palvelimen versio:

en: Server:
fi: Palvelin:

en: Servers
fi: Palvelimet

en: Servers display options.
fi: Palvelinten näyttöasetukset.

en: Session timezone
fi: Tämän istunnon aikavyöhyke

en: Session value
fi: Tämän istunnon arvo

en: Set default
fi: Aseta oletukseksi

en: Set import and export directories and compression options.
fi: Aseta tuonti- ja vientihakemistot sekä pakkauksen asetukset.

en: Set log_output to %s
fi: Aseta log_output arvoon %s

en: Set long_query_time to %d seconds.
fi: Aseta long_query_time arvoon %d sekuntia.

en: Set some commonly used options.
fi: Aseta muutamia usein käytettyjä asetuksia.

en: Set the number of seconds a script is allowed to run ([kbd]0[/kbd] for no limit).
fi: Määritä suurin sallittu skriptin suorittamiseen käytettävä sekuntimäärä ([kbd]0[/kbd], jos ei rajoitusta).

en: Set value: %s
fi: Aseta arvo: %s

en: Sets the effective timezone; possibly different than the one from your database server
fi: Asettaa varsinaisen aikavyöhykkeen; mahdollisesti eri aikavyöhyke kuin tietokantapalvelimella

en: Setting variable failed
fi: Muuttujan asettaminen epäonnistui

en: Settings
fi: Asetukset

en: Settings for phpMyAdmin developers.
fi: Asetukset phpMyAdmin-kehittäjille.

en: Settings for the table structure (list of columns).
fi: Taulurakenteen asetukset (sarakkeiden luettelo).

en: Settings that didn't fit anywhere else.
fi: Asetukset jotka eivät sovi mihinkään muualle.

en: Share this bookmark
fi: Jaa tämä kirjanmerkki

en: Shift+Click to add this column to ORDER BY clause or to toggle ASC/DESC.<br />- Ctrl+Click or Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) to remove column from ORDER BY clause
fi: Paina Shift+Click lisätäksesi sarakkeen ORDER BY - klausuuliin tai laittaaksesi ASC/DESC - ehdon päälle.<br />- Ctrl+Click tai Alt+Click (Mac: Shift+Option+Click) poistaaksesi sarakkeen ORDER BY - klausuulista

[ctx: Short month name]
en: May
fi: Touko

[ctx: Short week day name]
en: Sun
fi: Su

en: Show
fi: Näytä

en: Show "Drop database" link to normal users
fi: Näytä tavallisille käyttäjille "Tuhoa tietokanta"

en: Show BLOB contents
fi: Näytä BLOB-sisältö

en: Show Full Queries
fi: Näytä kyselyt kokonaisuudessaan

en: Show PHP information
fi: Näytä PHP:n asetustiedot

en: Show SQL queries
fi: Näytä SQL-kyselyt

en: Show all
fi: Näytä kaikki

en: Show arguments
fi: Näytä argumentit

en: Show binary contents
fi: Näytä binäärisisältö

en: Show color
fi: Näytä värit

en: Show column comments
fi: Näytä sarakekommentit

en: Show connected slaves
fi: Näytä alipalvelimet, joihin on muodostettu yhteys

en: Show create database form
fi: Näytä tietokannanluontilomake

en: Show creation timestamp
fi: Näytä luontiajankohta

en: Show databases navigation as tree
fi: Näytä tietokannan navigointi puun muodossa

en: Show detailed MySQL server information
fi: Näytä MySQL-palvelimen tarkat tiedot

en: Show events in tree
fi: Näytä tapahtumat puussa

en: Show field types
fi: Näytä kenttätyypit

en: Show find and replace criteria
fi: Näytä etsi ja korvaa kriteerit

en: Show form
fi: Näytä lomake

en: Show function fields
fi: Näytä funktiokentät

en: Show functions in tree
fi: Näytä funktiot puussa

en: Show grid
fi: Näytä ruudukko

en: Show hidden messages (#MSG_COUNT)
fi: Näytä piilotetut sanomat (#MSG_COUNT)

en: Show hidden navigation tree items.
fi: Näytä piilotetut navigointipuun kohteet.

en: Show hint
fi: Näytä vihje

en: Show last check timestamp
fi: Näytä viime tarkistuksen ajankohta

en: Show last update timestamp
fi: Näytä viime päivityksen ajankohta

en: Show logo in navigation panel.
fi: Näytä logo navigaatiopaneelissa.

en: Show master status
fi: Näytä isäntäpalvelimen tila

en: Show me the possible partial dependencies based on data in the table
fi: Näytä minulle mahdolliset osittaiset riippuvuudet perustuen taulun tietoihin

en: Show only listed databases
fi: Näytä vain luetteloidut tietokannat

en: Show open tables
fi: Näytä avoimet taulut

en: Show or hide a column displaying the Creation timestamp for all tables.
fi: Näytä tai piilota sarake, joka näyttää kaikkien taulujen luontiajankohdan.

en: Show or hide a column displaying the Last check timestamp for all tables.
fi: Näytä tai piilota sarake joka näyttää viimeisen aikaleiman kaikille tauluille.

en: Show or hide a column displaying the Last update timestamp for all tables.
fi: Näytä tai piilota sarake, joka näyttää kaikkien taulujen viime päivityksen ajankohdan.

en: Show or hide a column displaying the charset for all tables.
fi: Näytä tai piilota merkkisarake kaikista tauluista.

en: Show or hide a column displaying the comments for all tables.
fi: Näytä tai piilota kommentti -sarake kaikista tauluista.

en: Show panel
fi: Näytä paneeli

en: Show password change form
fi: Näytä salasananvaihtolomake

en: Show phpinfo() link
fi: Näytä phpinfo()-linkki

en: Show procedures in tree
fi: Näytä prosessit puussa

en: Show query box
fi: Näytä kyselykenttä

en: Show query history at start
fi: Näytä kyselyhistoria käynnistyksessä

en: Show report details
fi: Näytä raportin tarkemmat tiedot

en: Show row links anyway
fi: Näytä rivilinkit jopa tapauksessa

en: Show search criteria
fi: Näytä hakukriteerit

en: Show search results
fi: Näytä hakutulokset

en: Show server listing as a list instead of a drop down.
fi: Näytä palvelimet luettelona eikä pudotusvalikkona.

en: Show slave hosts
fi: Näytä alipalvelimet

en: Show slave status
fi: Näytä alipalvelimen tila

en: Show statistics
fi: Näytä tilastot

en: Show table comments
fi: Näytä taulun kommentit

en: Show tables in tree
fi: Näytä taulut puussa

en: Show this query here again
fi: Näytä tämä kyselylause uudestaan

en: Show trace
fi: Näytä seuranta

en: Show views in tree
fi: Näytä näkymät puussa

en: Show:
fi: Näytä:

en: Showing %1$d bookmark (both private and shared) | Showing %1$d bookmarks (both private and shared)
fi[0]: Näytetään %1$d kirjanmerkki (sekä yksityinen että jaettu)
fi[1]: Näytetään %1$d kirjanmerkkiä (sekä yksityiset että jaetut)

en: Showing SQL query
fi: Näytetään SQL-kysely

en: Showing as PHP code
fi: Näytetään PHP-koodina

en: Showing bookmark
fi: Näytetään kirjanmerkki

en: Showing rows %1$s - %2$s.
fi: Näytetään rivi(t) %1$s–%2$s.

en: Showing rows %1s - %2s
fi: Näytetään rivit %1s–%2s

en: Signon URL
fi: Signon-kirjautumisen verkko-osoite

en: Signon authentication
fi: Sisäänkirjatumistunnitautuminen

en: Signon session name
fi: Signon-istunnon nimi

en: Similar to the CHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
fi: Samanlainen kuin CHAR tyyppi, mutta tallentaa binaariset merkkijonot mieluummin kuin ei binaariset merkkijonot

en: Similar to the VARCHAR type, but stores binary byte strings rather than non-binary character strings
fi: Samanlainen kuin VARCHAR tyyppi, mutta tallentaa binaariset merkkijonot mieluummin ei binaariset merkkijonot

en: Simulate query
fi: Jäljittele kyselyä

en: Since grouping of INSERTs queries has been selected, INSERT queries into the same table are also being grouped together, disregarding of the inserted data.
fi: Koska INSERT-kyselyjen ryhmittely on valittu, ryhmitellään INSERT-kyselyt samaan tauluun, riippumatta lisätyistä tiedoista.

en: Sit tight! It may take few seconds depending on data size and column count of the table.
fi: Ei hötkyillä, rentoudu hieman ja pidä vaikka kahvitauko! Normalisointi voi viedä sekunnin tai kaksi riippuen tietojen koosta ja taulun sarakkeiden määrästä.

en: Size
fi: Koko

en: Skip Explain SQL
fi: Älä selitä SQL-kyselyä

en: Skip current error
fi: Ohita nykyinen virhe

en: Skip locked tables
fi: Ohita lukitut taulut

en: Slave configuration
fi: Alipalvelimen asetusten määrittely

en: Slave replication
fi: Alipalvelimen kahdennus

en: Slave status
fi: Alipalvelimen tila

en: Small/Big All
fi: Kaikki pienenä/suurena

en: Snap to grid
fi: Sovita ruudukkoon

en: Socket on which MySQL server is listening, leave empty for default.
fi: Palvelinpistoke jota MySQL-palvelin kuuntelee, käytä oletusarvoa jättämällä tyhjäksi.

en: Some error occurred while getting SQL debug info.
fi: SQL-virheenkorjauksen tietoja haettaessa tapahtui virhe.

en: Some errors have been detected on the server!
fi: Palvelimella on havaittu joitakin virheitä!

en: Sort
fi: Järjestä

en: Sort buffer size
fi: Lajittelupuskurin koko

en: Sort by key
fi: Lajittele avaimen mukaan

en: Sort order for items in a foreign-key dropdown box; [kbd]content[/kbd] is the referenced data, [kbd]id[/kbd] is the key value.
fi: Lajittelujärjestys viiteavaimen pudotusvalikon kohteille; [kbd]content[/kbd] on viitattu tieto, [kbd]id[/kbd] on avainarvo.

en: Sort order:
fi: Järjestys:

en: Sort:
fi: Järjestä:

en: Sorting
fi: Lajittelu

en: Source database `%s` was not found!
fi: Lähdetietokanta '%s' ei löytynyt!

en: Space usage
fi: Levytilan käyttö

en: Spatial
fi: Tilaa koskeva

en: Specify browser's title bar text. Refer to [doc@faq6-27]documentation[/doc] for magic strings that can be used to get special values.
fi: Täsmentää selaimen otsikkorivin tekstin. Katso [doc@faq6-27]dokumentaatio[/doc] maagisille merkkijonoille, jonka avulla voidaan saada erityisiä arvoja.

en: Stand-in structure for view
fi: Näkymän vararakenne

en: Start auto refresh
fi: Aloita automaattinen päivittäminen

en: Startup
fi: Käynnistys

en: Statements
fi: Tieto

en: Statements to track
fi: Jäljitettävä lauseke

en: Static analysis:
fi: Staattinen analyysi:

en: Status
fi: Tila

en: Step
fi: Askel

en: Stop auto refresh
fi: Lopeta automaattinen päivittäminen

en: Storage Engine
fi: Tallennusmoottori

en: Stores and enables efficient access to data in JSON (JavaScript Object Notation) documents
fi: Mahdollistaa tehokkaan pääsyn JSON-tiedostojen (JavaScript Object Notation) tietoihin

en: String that separates databases into different tree levels.
fi: Merkkijono, joka jakaa tietokannat eri puutasoille.

en: String that separates tables into different tree levels.
fi: Merkkijono, joka jakaa taulut eri puutasoille.

en: Strong
fi: Vahva

en: Structure
fi: Rakenne

en: Structure and data
fi: Rakenne ja tiedot

en: Structure for view
fi: Näkymän rakenne

en: Structure of %s
fi: Rakenne %s

en: Structure of table @TABLE@
fi: Taulun @TABLE@ rakenne

en: Structure only
fi: Vain rakenne

en: Structure snapshot
fi: Rakenteen kuvaus

en: Submit
fi: Lähetä

en: Submit Query
fi: Suorita kysely

en: Submit error report
fi: Lähetä virheraportti

en: Submit query
fi: Suorita kysely

en: Submitted form contains errors
fi: Lähetetyssä lomakkeessa on virheitä

en: Succeeded
fi: Onnistui

en: Success
fi: Onnistui

en: Successfully deleted the page
fi: Sivu poistettu onnistuneesti

en: Suhosin warning
fi: Suhosin-varoitus

en: Sum
fi: Summa

en: Sum of grouped rows:
fi: Ryhmitettyjen rivien määrä:

en: Sun
fi: Su

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Switch to %svisual builder%s
fi: Vaihda %svisuaaliseen muokkaimeen%s

en: Switch to copied database
fi: Siirry kopioituun tietokantaan

en: Switch to copied table
fi: Siirry kopioituun tauluun

en: Switch to dark theme
fi: Vaihda tummaan teemaan

en: Synonym for DOUBLE (exception: in REAL_AS_FLOAT SQL mode it is a synonym for FLOAT)
fi: Synonyymi DOUBLE:lle (poikkeus: REAL_AS_FLOAT SQL moodissa se on synonyymi FLOAT:lle)

en: Syntax to use when inserting data
fi: Tietoa lisättäessä käytettävä syntaksi

en: System CPU usage
fi: Järjestelmän prosessorikuormitus

en: System memory
fi: Järjestelmän muisti

en: System swap
fi: Järjestelmän sivutusmuisti

en: Tab that is displayed when entering a database.
fi: Tietokantaa syötettäessä näytettävä välilehti.

en: Tab that is displayed when entering a server.
fi: Palvelinta syötettäessä näytettävä välilehti.

en: Tab that is displayed when entering a table.
fi: Taulua syötettäessä näytettävä välilehti.

en: Table
fi: Taulu

en: Table %1$s has been altered successfully.
fi: Taulun %1$s muuttaminen onnistui.

en: Table %1$s has been renamed to %2$s.
fi: Taulu %1$s on nimeltään %2$s.

en: Table %s already exists!
fi: Taulu %s on jo olemassa!

en: Table %s has been copied to %s.
fi: Taulu %s on kopioitu uuteen tauluun %s.

en: Table %s has been dropped.
fi: Taulu %s on poistettu.

en: Table %s has been emptied.
fi: Taulu %s on tyhjennetty.

en: Table %s has been flushed.
fi: Taulun %s välimuisti on tyhjennetty.

en: Table %s has been moved to %s.
fi: Taulu %s on siirretty %s.

en: Table caption
fi: Taulun otsikko

en: Table comments
fi: Taulun kommentit

en: Table comments:
fi: Taulun kommentit:

en: Table maintenance
fi: Taulun ylläpito

en: Table name
fi: Taulun nimi

en: Table name template
fi: Taulunimen pohja

en: Table navigation bar
fi: Taulukon navigointipalkki

en: Table of contents
fi: Sisällysluettelo

en: Table options
fi: Taulun valinnat

en: Table structure
fi: Taulun rakenne

en: Table structure for table
fi: Rakenne taululle

en: Table to describe the display columns, leave blank for no support; suggested: [kbd]pma__table_info[/kbd].
fi: Taulukko kuvaamaan näytettäviä sarakkeita, jätä tyhjäksi jos et halua tukea; oletusarvo: [kbd]pma__table_info[/kbd].

en: Table tree separator
fi: Taulupuun erotin

en: Table-specific privileges
fi: Taulukohtaiset käyttöoikeudet

en: Tables
fi: Taulut

en: Tables display options.
fi: Taulujen näyttöasetukset.

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Taking you to next step…
fi: Viedään sinut seuraavaan vaiheeseen…

en: Target database
fi: Kohdetietokanta

en: Target database `%s` was not found!
fi: Kohde tietokantaa '%s' ei löydy!

en: Target for quick access icon
fi: Pikakäyttökuvakkeen kohde

en: Target for second quick access icon
fi: Toisen pikakäyttökuvakkeen kohde

en: Template was created.
fi: Malli on luotu.

en: Template was deleted.
fi: Malli on poistettu.

en: Template was loaded.
fi: Malli on ladattu.

en: Template was updated.
fi: Malli on päivitetty.

en: Temporary data
fi: Väliaikaista tietoa

en: Test
fi: Testaa

en: Text
fi: Teksti

en: Text fields
fi: Tekstikentät

en: Textarea columns
fi: Tekstikenttä kentät

en: Textarea rows
fi: Tekstikenttä rivit

en: Textarea size (columns) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
fi: Tekstialueen koko (sarakkeita) muokkaustilassa, tälle arvolle annetaan erityinen paino SQL-hakukyselyiden tekstialueilla (*2).

en: Textarea size (rows) in edit mode, this value will be emphasized for SQL query textareas (*2).
fi: Tekstialueen koko (rivejä) muokkaustilassa, tälle arvolle annetaan erityinen paino SQL-hakukyselyiden tekstialueilla (*2).

en: Texy! text
fi: Texy!-teksti

en: Th
fi: To

en: Thank you for submitting this report.
fi: Kiitos tämän ilmoituksen lähettämisestä.

en: The %s extension is missing. Please check your PHP configuration.
fi: Pääte %s puuttuu. Tarkista PHP-määritykset.

en: The %s file is not available on this system, please visit %s for more information.
fi: Tiedostoa %s ei löydy tästä järjestelmästä, saadaksesi lisätietoja käy osoitteessa %s.

en: The %s functionality is affected by a known bug, see %s
fi: Toimintoon %s vaikuttaa tunnettu vika, katso %s

en: The MySQL server can ask the NDB Cluster storage engine if it knows about a table with a given name. This is called discovery. Handler_discover indicates the number of time tables have been discovered.
fi: MySQL-palvelin saattaa kysyä NDB Cluster -tallennusmoottorilta, tunteeko se tietyn nimisen taulun. Tätä toimintoa kutsutaan selvittämiseksi (engl. discovery). Handler_discover ilmaisee selvitettyjen taulujen määrän.

en: The XML file specified was either malformed or incomplete. Please correct the issue and try again.
fi: Määritetty XML-tiedosto on joko epämuotoinen tai vaillinainen. Korjaa ongelma ja yritä uudestaan.

en: The amount of data read so far, in bytes.
fi: Tähän mennessä luetun tiedon määrä tavuina.

en: The amount of data written so far, in bytes.
fi: Kertoo, kuinka paljon on tähän mennessä tietoja kirjoitettu (tavuina).

en: The amount of data written to the transaction log before a checkpoint is performed. The default value is 24MB.
fi: Transaktiolokiin kirjoitettavien tietojen määrä ennen kuin checkpoint-piste suoritetaan. Oletusarvo on 24Mt.

en: The amount of free memory for query cache.
fi: Kyselyvälimuistin vapaan muistin määrä.

en: The amount of memory allocated to the transaction log cache used to cache on transaction log data. The default is 16MB.
fi: Kertoo kuinka paljon muistia varataan transaktiolokin välimuistille. Oletusarvo on 16Mt.

en: The average time to acquire a row lock, in milliseconds.
fi: Rivilukituksen valmistumiseen kuluva aika keskimäärin, millisekunteina.

en: The bookmark has been deleted.
fi: Kirjanmerkki on poistettu.

en: The buffer that is allocated when sorting MyISAM indexes during a REPAIR TABLE or when creating indexes with CREATE INDEX or ALTER TABLE.
fi: Puskuri, joka varataan käyttöön lajiteltaessa MyISAM-indeksejä REPAIR TABLE -kyselyllä tai luotaessa indeksejä CREATE INDEX- tai ALTER TABLE -kyselyillä.

en: The central list of columns for the current database is empty.
fi: Tämän tietokannan keskeinen sarakelistaus on tyhjä.

en: The chart arrangement configuration in your browsers local storage is not compatible anymore to the newer version of the monitor dialog. It is very likely that your current configuration will not work anymore. Please reset your configuration to default in the <i>Settings</i> menu.
fi: Selaimesi paikallistietokannassa sijaitsevat kaavionjärjestelyn asetukset eivät ole enää yhteensopivia tarkasteluikkunan uuden version kanssa. On hyvin todennäköistä, että nykyiset asetukset eivät toimi enää. Palauta <i>Asetukset</i>-valikosta oletusasetukset.

en: The common part of the directory path for all InnoDB data files.
fi: Hakemistopolun yhteinen osa kaikille InnoDB-tiedostoille.

en: The compiled-in InnoDB page size (default 16KB). Many values are counted in pages; the page size allows them to be easily converted to bytes.
fi: InnoDB-sivun sisäänohjelmoitu koko (oletusarvoisesti se on 16 kt). Useita arvoja lasketaan sivuina; sivukoon avulla voidaan helposti laskea sivujen koko tavuina.

en: The configuration file now needs a secret passphrase (blowfish_secret).
fi: Asetustiedosto vaatii nyt salalausetta (blowfish_secret).

en: The configuration storage is not ready for the central list of columns feature.
fi: Konfiguraation muisti ei ole valmis sarakkeiden keskitettyä listausta varten.

en: The curl extension was not found and allow_url_fopen is disabled. Due to this some features such as error reporting or version check are disabled.
fi: Laajennusta curl ei löytynyt, ja allow_url_fopen on pois päältä. Tämän takia jotkin toiminnot, kuten virheraportointi tai versiontarkistus, ovat poissa käytöstä.

en: The current number of pending fsync() operations.
fi: Tällä hetkellä käynnissä olevien fsync()-toimenpiteiden määrä.

en: The current number of pending reads.
fi: Tällä hetkellä käynnissä olevien lukutoimenpiteiden määrä.

en: The current number of pending writes.
fi: Tällä hetkellä käynnissä olevien kirjoitustoimenpiteiden määrä.

en: The database name is empty!
fi: Tietokannan nimi on tyhjä!

en: The database name is not known for this query in the server's logs.
fi: Tietokannan nimi ei ole tiedossa palvelimen lokitiedostoissa tätä hakukyselyä varten.

en: The default pointer size in bytes, to be used by CREATE TABLE for MyISAM tables when no MAX_ROWS option is specified.
fi: MyISAM-kannan CREATE TABLE -kyselyissä käytettävä osoittimen oletuskoko tavuina, kun MAX_ROWS-valintaa ei ole määritelty.

en: The definition of a stored function must contain a RETURN statement!
fi: Tallennettavan funktion määritelmässä tulee olla RETURN-lause!

en: The directory you set for upload work cannot be reached.
fi: Tiedostojen lähetykseen valittua hakemistoa ei voida käyttää.

en: The file being uploaded is probably larger than the maximum allowed size or this is a known bug in webkit based (Safari, Google Chrome, Arora etc.) browsers.
fi: Lähetetty tiedosto on ehkä sallittua kokoa suurempi, tai kyseessä on tunnettu vika Webkit-pohjaisissa (Safari, Google Chrome, Arora jne) selaimissa.

en: The file is being processed, please be patient.
fi: Tiedostoa käsitellään, ole kärsivällinen.

en: The first step of normalization is complete for table '%s'.
fi: Ensimmäinen askel taulun '%s' normalisoinnille on valmis.

en: The following actions will be performed:
fi: Seuraavat toiminnot tullaan suorittamaan:

en: The following structures have either been created or altered. Here you can:
fi: Seuraavat rakenteet on joko luotu tai niitä on muutettu. Voit:

en: The grow size of the handle data (.xtd) files.
fi: Kahvatiedostojen (.xtd) koonkasvatusmäärä.

en: The grow size of the row pointer (.xtr) files.
fi: Riviosoitintiedostojen (.xtr) koonkasvatusmäärä.

en: The host name is empty!
fi: Palvelimen nimi puuttuu!

en: The increment size for extending the size of an autoextending tablespace when it becomes full.
fi: Kertoo, kuinka paljon taulun kokoa kasvatetaan taulun tilan täyttyessä.

en: The indexes %1$s and %2$s seem to be equal and one of them could possibly be removed.
fi: Indeksit %1$s ja %2$s ovat ehkä samoja, ja niistä jompikumpi kannattanee poistaa.

en: The maximum size of a data log file. The default value is 64MB. PBXT can create a maximum of 32000 data logs, which are used by all tables. So the value of this variable can be increased to increase the total amount of data that can be stored in the database.
fi: Tietolokitiedoston enimmäiskoko. Oletusarvo on 64Mt. PBXT pystyy luomaan enimmillään 32 000 tietolokia, joita käyttää kaikki taulut. Siten tämän muuttujan arvoa voi nostaa, jos haluaa kasvattaa kaiken tietokantaan tallennettavan tiedon kokonaismäärää.

en: The maximum size of the temporary file MySQL is allowed to use while re-creating a MyISAM index (during REPAIR TABLE, ALTER TABLE, or LOAD DATA INFILE).
fi: MyISAM-indeksien uudelleenluonnin tilapäistiedostojen suurin koko (toiminnot REPAIR TABLE, ALTER TABLE tai LOAD DATA INFILE).

en: The maximum time to acquire a row lock, in milliseconds.
fi: Rivilukituksen noutamiseen kulunut aika enimmillään, millisekunteina.

en: The mbstring PHP extension was not found and you seem to be using a multibyte charset. Without the mbstring extension phpMyAdmin is unable to split strings correctly and it may result in unexpected results.
fi: PHP-laajennusta mbstring ei löytynyt, ja mulitbyte-merkistökoodaus vaikuttaa olevan käytössä. Ilman mbstring-laajennusta phpMyAdmin ei osaa jaotella merkkijonoja oikein, ja tästä saattaa koitua odottamattomia seurauksia.

en: The mode for automatic recovery of crashed MyISAM tables, as set via the --myisam-recover server startup option.
fi: Kaatuneiden MyISAM-taulujen automaattisen palauttamisen tila sellaisena kuin se on asetettu "--myisam-recover"-nimisessä palvelimenkäynnistysasetuksessa.

en: The name '%s' is a MySQL reserved keyword. | The names '%s' are MySQL reserved keywords.
fi[0]: Nimi '%s' on MySQL:n varattu hakusana.
fi[1]: Nimet '%s' ovat MySQL:n varattuja salasanoja.

en: The name of the primary key must be "PRIMARY"!
fi: Perusavaimen nimen on oltava PRIMARY!

en: The number of "random" read-aheads InnoDB initiated. This happens when a query is to scan a large portion of a table but in random order.
fi: InnoDB:n käynnistämien umpimähkäisten ennakkolukujen määrä. Näin käy kyselyn lukiessa satunnaisessa järjestyksessä läpi laajoja alueita taulusta.

en: The number of INSERT DELAYED handler threads in use. Every different table on which one uses INSERT DELAYED gets its own thread.
fi: Käytössä olevien INSERT DELAYED -käsittelijäsäikeiden määrä. Jokainen INSERT DELAYED -kyselyä käyttävä taulu saa käyttöönsä oman säikeensä.

en: The number of INSERT DELAYED rows written.
fi: INSERT DELAYED -rivien kirjoituksia.

en: The number of buffer pool pages that have been requested to be flushed.
fi: Siistittäviksi pyydettyjen, puskurivarannossa olevien sivujen määrä.

en: The number of bytes a script is allowed to allocate, eg. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] for no limit and [kbd]0[/kbd] for no change).
fi: Skriptin varaama enimmäistavumäärä, esim. [kbd]32M[/kbd] ([kbd]-1[/kbd] ei rajoitusta ja [kbd]0[/kbd] ei muutosta).

en: The number of bytes written to the log file.
fi: Lokitiedostoon kirjoitettujen tavujen määrä.

en: The number of cache hits.
fi: Välimuistiosumien määrä.

en: The number of currently open connections.
fi: Tällä hetkellä avoinna olevien yhteyksien määrä.

en: The number of doublewrite operations that have been performed.
fi: Suoritettujen päällekkäisten kirjoitustoimenpiteiden määrä ja tätä varten kirjoitettujen sivujen määrä.

en: The number of executed FLUSH statements.
fi: FLUSH-kyselyjä suoritettu.

en: The number of files that are open.
fi: Avoinna olevien tiedostojen määrä.

en: The number of free pages.
fi: Vapaiden sivujen määrä.

en: The number of fsync() operations so far.
fi: Fsync()-toimenpiteitä tähän mennessä.

en: The number of fsync() writes done to the log file.
fi: Lokitiedostojen fsync()-kirjoitusten määrä.

en: The number of in-memory temporary tables created automatically by the server while executing statements.
fi: Kertoo, kuinka monta tilapäistaulua palvelin on automaattisesti luonut kyselyjä suorittaessaan.

en: The number of internal COMMIT statements.
fi: Sisäisten COMMIT-kyselyjen määrä.

en: The number of internal ROLLBACK statements.
fi: Sisäisten ROLLBACK-kyselyjen määrä.

en: The number of items that can be displayed on each page of the navigation tree.
fi: Nimikkeiden määrä jotka voidaan näyttää navigointipuun eri sivuilla.

en: The number of items that can be displayed on each page on the first level of the navigation tree.
fi: Nimikkeiden määrä jotka voidaan näyttää navigointipuun ensimmäisen tason eri sivuilla.

en: The number of joins that did a full scan of the first table.
fi: Kertoo niiden liitosten määrän, jotka suorittivat ensimmäisestä taulusta täydellisen tarkistuksen.

en: The number of joins that do not use indexes. If this value is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.
fi: Kertoo, kuinka moni liitos ei käytä indeksejä. Jos tämä arvo ei ole 0, taulujen indeksit olisi hyvä tarkistaa tarkkaan.

en: The number of joins that used a range search on a reference table.
fi: Niiden liitosten määrä, jotka käyttivät viitetaulussa aluehakua.

en: The number of joins that used ranges on the first table. (It's normally not critical even if this is big.)
fi: Kertoo niiden liitosten määrän, jotka käyttävät rajausta ensimmäisessä taulussa. (Yleensä ei ole vakavaa, vaikka tämä arvo olisi suuri.)

en: The number of joins without keys that check for key usage after each row. (If this is not 0, you should carefully check the indexes of your tables.)
fi: Niiden avaimittomien liitosten määrä, jotka varmistavat avaimien käytön joka rivin jälkeen. (Jos tämä ei ole 0, taulujen indeksit tulisi tarkistaa huolella.)

en: The number of key blocks in the key cache that have changed but haven't yet been flushed to disk. It used to be known as Not_flushed_key_blocks.
fi: Niiden avainvälimuistissa sijaitsevien avainlohkojen määrä, joihin on tehty muutoksia, mutta joita ei vielä ole tallennettu levylle. Tämä toiminto tunnetaan yleisesti nimellä Not_flushed_key_blocks.

en: The number of latched pages in InnoDB buffer pool. These are pages currently being read or written or that can't be flushed or removed for some other reason.
fi: InnoDB-puskurivarannon lukittujen sivujen määrä. Nämä ovat sivuja, joita parhaillaan luetaan tai kirjoitetaan tai joita ei voida poistaa tai joiden välimuistia ei voida tyhjentää syystä tai toisesta.

en: The number of log write requests.
fi: Kertoo, kuinka monta kertaa lokitiedostoon on pyydetty kirjoittaa.

en: The number of logical read requests InnoDB has done.
fi: InnoDB:n suorittamien loogisten lukupyyntöjen määrä.

en: The number of logical reads that InnoDB could not satisfy from buffer pool and had to do a single-page read.
fi: Sellaisten loogisten lukujen määrä, joita InnoDB ei voinut toteuttaa puskurivarannon avulla vaan joutui lukemaan yksittäisen sivun.

en: The number of merge passes the sort algorithm has had to do. If this value is large, you should consider increasing the value of the sort_buffer_size system variable.
fi: Lajittelualgoritmiin tarvittavien lomitusten määrä. Jos tämä arvo on suuri, sort_buffer-muuttujan arvoa voi suurentaa.

en: The number of non-cached queries (not cachable, or not cached due to the query_cache_type setting).
fi: Niiden kyselyjen määrä, joita ei ole tallennettu välimuistiin (ei ole voitu tallentaa välimuistiin tai ei muuten vain ole tallennettu sinne query_cache_type-asetuksen takia).

en: The number of pages busy because they have been allocated for administrative overhead such as row locks or the adaptive hash index. This value can also be calculated as Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.
fi: Kertoo niiden sivujen määrän, jotka ovat käytössä administratiivisen ylijäämän, kuten rivinlukitusten tai mukautuvien salausindeksien, varaamisen takia. Tämä arvo voidaan laskea näinkin: Innodb_buffer_pool_pages_total - Innodb_buffer_pool_pages_free - Innodb_buffer_pool_pages_data.

en: The number of pages containing data (dirty or clean).
fi: Tietoa (epäsiistiä tai siistiä) sisältävien sivujen määrä.

en: The number of pages created.
fi: Luotujen sivujen määrä.

en: The number of pages currently dirty.
fi: Tällä hetkellä epäsiistinä olevien sivujen määrä.

en: The number of pages read.
fi: Luettujen rivien määrä.

en: The number of pages that have been written for doublewrite operations.
fi: Suoritettujen päällekkäisten kirjoitustoimenpiteiden määrä ja tätä varten kirjoitettujen sivujen määrä.

en: The number of pages written.
fi: Kirjoitettujen sivujen määrä.

en: The number of pending log file fsyncs.
fi: Lokitiedoston avointen fsync-synkronointien määrä.

en: The number of physical reads of a key block from disk. If Key_reads is big, then your key_buffer_size value is probably too small. The cache miss rate can be calculated as Key_reads/Key_read_requests.
fi: Kertoo, kuinka monta kertaa levyltä on fyysisesti luettu avainlohkoja. Jos Key_reads-muuttujan arvo on suuri, key_buffer_size-muuttujaan on ehkä asetettu liian alhainen arvo. Välimuistin käyttötahti voidaan laskea lausekkeella Key_reads / Key_read_requests.

en: The number of physical writes of a key block to disk.
fi: Kertoo, kuinka monta kertaa levylle on fyysisesti kirjoitettu avainlohko.

en: The number of physical writes to the log file.
fi: Kertoo, kuinka monta kertaa lokitiedostoon on fyysisesti kirjoitettu.

en: The number of queries added to the cache.
fi: Välimuistiin lisättyjen kyselyjen määrä.

en: The number of queries registered in the cache.
fi: Rekisteröityjen kyselyjen määrä välimuistissa.

en: The number of queries that have been removed from the cache to free up memory for caching new queries. This information can help you tune the query cache size. The query cache uses a least recently used (LRU) strategy to decide which queries to remove from the cache.
fi: Niiden kyselyjen määrä, jotka on poistettu välimuistista muistin vapauttamiseksi, jotta uusia kyselyjä voitaisiin tallentaa välimuistiin. Tämän tiedon avulla  kyselyvälimuistin koon voi asettaa sopivaksi. Kyselyvälimuisti päättää välimuistista poistettavat kyselyt LRU-käytännön avulla ("least recently used" eli "äskettäin vähiten käytetyt kyselyt").

en: The number of queries that have taken more than long_query_time seconds.
fi: Niiden kyselyjen määrä, joiden suorittamiseen on kulunut aikaa enemmän kuin long_query_time sekuntia.

en: The number of requests to insert a row in a table.
fi: Kertoo tauluihin lisättyjen rivien määrän.

en: The number of requests to read a key block from the cache.
fi: Kertoo, kuinka monta pyyntöä on suoritettu avainlohkon hakemiseksi välimuistista.

en: The number of requests to read a row based on a fixed position. This is high if you are doing a lot of queries that require sorting of the result. You probably have a lot of queries that require MySQL to scan whole tables or you have joins that don't use keys properly.
fi: Kertoo niiden pyyntöjen määrän, jotka lukevat rivin käyttäen kiinteää sijaintia. Tämä on suuri, jos tulostietojen lajittelua edellyttäviä kyselyjä suoritetaan paljon. Käytät ehkä runsaasti sellaisia kyselyjä, jotka pakottavat MySQL-palvelimen käymään läpi kaikki taulut, tai käytät liitoksia, jotka käyttävät avaimia virheellisesti.

en: The number of requests to read a row based on a key. If this is high, it is a good indication that your queries and tables are properly indexed.
fi: Kertoo, kuinka monta kertaa rivejä on luettu avaimen perusteella. Jos tämä on suuri, kyselyjen ja taulujen indeksointi suoritetaan oikein.

en: The number of requests to read the next row in key order. This is incremented if you are querying an index column with a range constraint or if you are doing an index scan.
fi: Kertoo niiden pyyntöjen määrän, jotka lukevat seuraavan rivin avainjärjestyksessä. Tämä arvo kasvaa, jos haetaan indeksisarakkeita käyttämällä rajauksia tai jos suoritetaan indeksihaku.

en: The number of requests to read the next row in the data file. This is high if you are doing a lot of table scans. Generally this suggests that your tables are not properly indexed or that your queries are not written to take advantage of the indexes you have.
fi: Kertoo, kuinka usein pyynnöillä on luettu seuraava rivi tiedostosta. Tämä on suuri, jos käydään läpi runsaasti kokonaisia tauluja. Tämä luku kertoo yleensä siitä, että tauluja ei ole indeksoitu hyvin, tai että kyselyjä ei ole kirjoitettu siten, että ne hyödyntäisivät luomiasi indeksejä.

en: The number of requests to read the previous row in key order. This read method is mainly used to optimize ORDER BY … DESC.
fi: Kertoo niiden pyyntöjen määrän, jotka lukevat edellisen rivin avainjärjestyksessä. Tätä lukumenetelmää käytetään lähinnä ORDER BY … DESC -kyselyllä optimoimiseen.

en: The number of requests to update a row in a table.
fi: Taulun rivien päivityspyyntöjen määrä.

en: The number of requests to write a key block to the cache.
fi: Kertoo, kuinka monta kertaa välimuistiin on kirjoitettu avainlohko.

en: The number of row locks currently being waited for.
fi: Tällä hetkellä odotettavien rivilukitusten määrä.

en: The number of rows deleted from InnoDB tables.
fi: InnoDB-tauluista poistettujen rivien määrä.

en: The number of rows inserted in InnoDB tables.
fi: InnoDB-tauluihin lisättyjen rivien määrä.

en: The number of rows read from InnoDB tables.
fi: InnoDB-taulusta luettujen rivien määrä.

en: The number of rows updated in InnoDB tables.
fi: InnoDB-taulun päivitettyjen rivien määrä.

en: The number of rows waiting to be written in INSERT DELAYED queues.
fi: Kertoo, kuinka monta riviä INSERT DELAYED -jonoissa odottaa kirjoittamista.

en: The number of rows written with INSERT DELAYED for which some error occurred (probably duplicate key).
fi: Virheen aiheuttaneiden, INSERT DELAYED -kyselyllä kirjoitettujen rivien määrä (virheenä todennäköisesti päällekkäinen avain).

en: The number of sequential read-aheads InnoDB initiated. This happens when InnoDB does a sequential full table scan.
fi: InnoDB:n käynnistämien perättäisten ennakkolukujen määrä. Näin käy kun InnoDB lukee läpi kokonaisen taulun tavallisessa järjestyksessä.

en: The number of sorted rows.
fi: Lajiteltujen rivien määrä.

en: The number of sorts that were done by scanning the table.
fi: Niiden lajittelutoimenpiteiden määrä, jotka on suoritettu lukemalla taulu läpi.

en: The number of sorts that were done with ranges.
fi: Arvolillä suoritettujen lajittelutoimenpiteiden määrä.

en: The number of streams that are open (used mainly for logging).
fi: Avoinna olevien tietovirtojen määrä (käytetään pääasiassa kirjauksessa).

en: The number of tables that are open.
fi: Avoinna olevien taulujen määrä.

en: The number of tables that have been opened. If opened tables is big, your table cache value is probably too small.
fi: Avattujen taulujen määrä. Jos määrä on suuri, tauluvälimuistin arvo saattaa olla liian alhainen.

en: The number of temporary tables currently open by the slave SQL thread.
fi: SQL-alisäikeen avointen tilapäistaulujen määrä tällä hetkellä.

en: The number of temporary tables on disk created automatically by the server while executing statements. If Created_tmp_disk_tables is big, you may want to increase the tmp_table_size  value to cause temporary tables to be memory-based instead of disk-based.
fi: Kertoo, kuinka monta palvelimen automaattisesti luomaa tilapäistaulua levyllä on. Jos Created_tmp_disk_tables-parametrin arvo on liian suuri, nosta tmp_table_size:n arvoa, jotta tilapäisiä tauluja säilytettäisiin muistissa eikä levyllä.

en: The number of threads created to handle connections. If Threads_created is big, you may want to increase the thread_cache_size value. (Normally this doesn't give a notable performance improvement if you have a good thread implementation.)
fi: Yhteyksien käsittelyä varten luotujen säikeiden määrä. Jos Threads_created on suuri, thread_cache_size-muuttujan arvoa kannattaa nostaa. (Mikäli säikeet on toteutettu hyvin, tällä ei ole kovin suurta vaikutusta suorituskykyyn.)

en: The number of threads in the thread cache. The cache hit rate can be calculated as Threads_created/Connections. If this value is red you should raise your thread_cache_size.
fi: Säievälimuistissa sijaitsevien säikeiden määrä. Välimuistin käyttötahti voidaan laskea täten kaavalla Threads_created / yhteyksien lkm. Jos tämä arvo on punainen, thread_cache_size-muuttujan arvoa tulisi nostaa.

en: The number of threads that are not sleeping.
fi: Hereillä olevien säikeiden määrä.

en: The number of threads that have taken more than slow_launch_time seconds to create.
fi: Niiden säikeiden määrä, joiden luomiseen on kulunut aikaa enemmän kuin slow_launch_time sekuntia.

en: The number of times a row lock had to be waited for.
fi: Kertoo, kuinka monta kertaa rivilukitusta on jouduttu odottamaan.

en: The number of times a row was deleted from a table.
fi: Kertoo, kuinka monta kertaa taulusta on poistettu rivi.

en: The number of times that a table lock could not be acquired immediately and a wait was needed. If this is high, and you have performance problems, you should first optimize your queries, and then either split your table or tables or use replication.
fi: Kertoo, kuinka usein taulua ei ole saatu heti lukittua, ja on siten jouduttu odottamaan. Jos tämä arvo on suuri, ja suorituskyvyn kanssa on ongelmia, on hyvä ensin optimoida kyselyjä ja sitten joko jakaa taulu useampaan osaan tai käyttää hyödyksi kahdennusta.

en: The number of times that a table lock was acquired immediately.
fi: Kertoo, kuinka usein taulu on saatu lukittua heti.

en: The number of times the first entry was read from an index. If this is high, it suggests that the server is doing a lot of full index scans; for example, SELECT col1 FROM foo, assuming that col1 is indexed.
fi: Kertoo, kuinka monta kertaa ensimmäistä kohtaa on luettu indeksistä. Jos tämän arvo on suuri, palvelin suorittaa runsaasti kokonaisia indeksien läpikäyntejä; näin käy esimerkiksi lauseessa SELECT col1 FROM foo, olettaen col1:sen olevan indeksoitu sarake.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache but that exceeded the value of binlog_cache_size and used a temporary file to store statements from the transaction.
fi: Kertoo binäärilokin tilapäistä välimuistia käyttäneiden transaktioiden määrän sellaisissa tapauksissa, joissa transaktiot ovat ylittäneet "binlog_cache_size"-muuttujan arvon ja käyttäneet tilapäistiedostoa transaktiokyselyjen tallentamiseen.

en: The number of transactions that used the temporary binary log cache.
fi: Binäärilokin tilapäistä välimuistia käyttäneiden transaktioiden määrä.

en: The number of unused blocks in the key cache. You can use this value to determine how much of the key cache is in use.
fi: Avainvälimuistissa sijaitsevien käyttämättömien lohkojen määrä. Tämän arvon avulla voi määrittää, kuinka paljon avainvälimuistia halutaan olevan käytössä.

en: The number of used blocks in the key cache. This value is a high-water mark that indicates the maximum number of blocks that have ever been in use at one time.
fi: Samaan aikaan avainvälimuistissa olleiden lohkojen määrä enimmillään.

en: The number of waits we had because log buffer was too small and we had to wait for it to be flushed before continuing.
fi: Liian pienestä lokipuskurista johtuneiden odotusten määrä, jolloin puskurin tyhjentymistä jouduttiin odottamaan ennen jatkamista.

en: The number writes done to the InnoDB buffer pool.
fi: InnoDB:n puskurivarannon kirjoituspyyntöjen määrä.

en: The password for %s was changed successfully.
fi: Käyttäjän %s salasanan vaihto onnistui.

en: The password for authenticating with the proxy.
fi: Välityspalvelimelle kirjautumiseen käytettävä salasana.

en: The password is empty!
fi: Salasana puuttuu!

en: The passwords aren't the same!
fi: Salasanat eivät ole samat!

en: The percentage of garbage in a data log file before it is compacted. This is a value between 1 and 99. The default is 50.
fi: Tietolokitiedoston roskatietojen prosentuaalinen määrä ennen kuin tiedostoa tiivistetään. Tämän arvon on oltava väliltä 1 - 99. Oletusarvo on 50.

en: The phpMyAdmin configuration storage has been deactivated. %sFind out why%s.
fi: phpMyAdminin asetusmuisti on poistettu käytöstä. %sKatso miksi%s.

en: The phpMyAdmin configuration storage is not completely configured, some extended features have been deactivated. %sFind out why%s.
fi: phpMyAdmin asetusmuisti ei ole kokonaan konfiguroitu, linkitettyihin tauluihin liittyvät lisäominaisuudet eivät ole käytössä. Katso miksi %slisätietoja%s.

en: The plot can be resized by dragging it along the bottom right corner.
fi: Kaavion kokoa voi muuttaa raahaamalla sen oikeata alakulmaa.

en: The primary key has been dropped.
fi: Perusavain on poistettu.

en: The privileges were reloaded successfully.
fi: Käyttöoikeuksien uudelleenlataus onnistui.

en: The profile has been updated.
fi: Profiili on päivitetty.

en: The requested page was not found in the history, it may have expired.
fi: Pyydettyä sivua ei löytynyt historiasta, se voi olla vanhentunut.

en: The row has been deleted.
fi: Rivi on nyt poistettu.

en: The secret passphrase in configuration (blowfish_secret) is too short.
fi: Määritetty salalause (blowfish_secret) on liian lyhyt.

en: The selected user was not found in the privilege table.
fi: Valittua käyttäjää ei löytynyt käyttöoikeustaulusta.

en: The selected users have been deleted successfully.
fi: Valitsemiesi käyttäjien poisto onnistui.

en: The server is not responding (or the local server's socket is not correctly configured).
fi: Palvelin ei vastaa (tai paikallisen palvelimen pistokke ei ole määritelty oikein).

en: The server is not responding.
fi: Palvelin ei vastaa.

en: The size of a transaction log before rollover, and a new log is created. The default value is 16MB.
fi: Transaktiolokin rajakoko, jonka ylityttyä luodaan uusi loki. Oletusarvo on 16Mt.

en: The size of the buffer used when writing a data log. The default is 256MB. The engine allocates one buffer per thread, but only if the thread is required to write a data log.
fi: Tietolokin kirjoituksessa käytettävän puskurin koko. Oletusarvo on 256Mt. Moottori varaa kullekin säikeelle yhden puskurin, mikäli säiettä tarvitaan tietolokin kirjoittamiseen.

en: The size of the global transaction log buffer (the engine allocates 2 buffers of this size). The default is 1MB.
fi: Globaalin transaktiolokipuskurin koko (moottori varaa kaksi tämän kokoista puskuria). Oletusarvo on 1Mt.

en: The size of the memory buffer InnoDB uses to cache data and indexes of its tables.
fi: Kertoo muistipuskurin koon, jota InnoDB käyttää taulujen tietojen ja indeksien siirtämiseen välimuistiin.

en: The status of failsafe replication (not yet implemented).
fi: Kahdennuksen vikasietotila (ei vielä toteutettu).

en: The table name is empty!
fi: Taulun nimi puuttuu!

en: The total cost of the last compiled query as computed by the query optimizer. Useful for comparing the cost of different query plans for the same query. The default value of 0 means that no query has been compiled yet.
fi: Kyselynoptimoijan laskeman, viimeksi kootun kyselyn kokonaiskulut. Hyödyllinen suunniteltaessa erilaisia kyselyvaihtoehtoja samaa kyselytapausta varten. Oletusarvo 0 tarkoittaa, että yhtään kyselyä ei ole vielä koottu.

en: The total number of blocks in the query cache.
fi: Lohkojen kokonaismäärä kyselyvälimuistissa.

en: The total number of data reads.
fi: Kertoo, kuinka monta kertaa tietoja on luettu kaikkiaan.

en: The total number of data writes.
fi: Kertoo, kuinka monta kertaa tietoja on kirjoitettu kaikkiaan.

en: The total time spent in acquiring row locks, in milliseconds.
fi: Rivilukitusten valmistumiseen kuluva aika yhteensä, millisekunteina.

en: The uploaded file exceeds the MAX_FILE_SIZE directive that was specified in the HTML form.
fi: Lähetetyn tiedoston koko ylittää HTML-lomakkeessa määritetyn MAX_FILE_SIZE-asetuksen arvon.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
fi: Lähetyn tidoston koko ylittää php.ini-tiedoston upload_max_filesize-asetuksen arvon.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fi: Tiedosto lähetettiin vain osittain.

en: The url of the proxy to be used when retrieving the information about the latest version of phpMyAdmin or when submitting error reports. You need this if the server where phpMyAdmin is installed does not have direct access to the internet. The format is: "hostname:portnumber".
fi: Välityspalvelimen URL jota käytetään tiedonhakuun uusimmasta phpMyAdminin versiosta tai lähetettäessä virheraportteja. Tarvitset tätä mikäli palvelimella johon phpMyAdmin on asennettu ei ole suoraa pääsyä internetiin. Muoto on: "isäntänimi:porttinumero".

en: The user %s already exists!
fi: Käyttäjä %s on jo olemassa!

en: The user name is empty!
fi: Käyttäjän nimi puuttuu!

en: The username for authenticating with the proxy. By default, no authentication is performed. If a username is supplied, Basic Authentication will be performed. No other types of authentication are currently supported.
fi: Käyttäjänimi kirjautumiseen välityspalvelimelle. Oletuksena kirjautumista ei suoriteta. Jos käyttäjänimi annettu, käytetään yksinkertaista  kirjautumista (Basic Authentication). Muita kirjautumistyylejä ei tällä hetkellä tueta.

en: The web server does not have permission to save the file %s.
fi: Palvelimella ei ole lupaa tallentaa tiedostoa %s.

en: Theme
fi: Teema

en: Theme %s not found!
fi: Teemaa %s ei löydy!

en: Theme path not found for theme %s!
fi: Teeman %s polkua ei löydy!

en: Theme:
fi: Teema:

en: There are no configured servers
fi: Palvelimia ei ole määritelty

en: There are no favorite tables.
fi: Suosikkitauluja ei ole.

en: There are no files to upload!
fi: Palvelimelle ladattavia tiedostoja ei ole!

en: There are no recent tables.
fi: Äskettäisiä tauluja ei ole.

en: There is no detailed status information available for this storage engine.
fi: Tämän tallennusmoottorin tilasta ei ole saatavilla yksityiskohtaisia tietoja.

en: There was a problem accessing your browser storage, some features may not work properly for you. It is likely that the browser doesn't support storage or the quota limit has been reached. In Firefox, corrupted storage can also cause such a problem, clearing your "Offline Website Data" might help. In Safari, such problem is commonly caused by "Private Mode Browsing".
fi: Selainmuistin käytössä on ongelmia, jonka vuoksi jotkin ominaisuudet eivät välttämättä toimi oikein. Selaimessa ei ehkä ole tukea muistin käytölle tai muistin kiintiöraja on ylitetty. Firefox-selaimessa viallinen muistipaikka voi aiheuttaa tällaisen ongelman. "Verkkosivujen offline-tietojen" tyhjennys voi auttaa. Safari-selaimella tällaisen ongelman aiheuttaa yleensä "yksityisen tilan selaus".

en: These are Edit, Copy and Delete links.
fi: Nämä ovat Muokkaa, Kopioi ja Poista linkit.

en: Third step of normalization (3NF)
fi: Normalisaation kolmas askel (3NF)

en: This %soption%s should be disabled as it allows attackers to bruteforce login to any MySQL server. If you feel this is necessary, use %srestrict login to MySQL server%s or %strusted proxies list%s. However, IP-based protection with trusted proxies list may not be reliable if your IP belongs to an ISP where thousands of users, including you, are connected to.
fi: Tämä %svalinta%s pitäisi poistaa käytöstä, sillä se sallii hyökkääjien kirjautua mihin tahansa MySQL-palvelimeen käyttämällä bruteforce-hyökkäystä. Jos tätä valintaa on pakko käyttää, käytä %srestrict login to MySQL server%s tai %sluotettujen välipalvelimien luetteloa%s. IP-osoitteeseen perustuva suojaus ei kuitenkaan ole täysin luotettava mikäli IP-osoite kuuluu Internet-palveluntarjoajalle, johon sinun lisäksesi tuhannet käyttäjät ovat yhteydessä.

en: This Host
fi: Tämä isäntä

en: This MySQL server does not support the %s storage engine.
fi: Tämä MySQL-palvelin ei tue %s-tallennusmoottoria.

en: This MySQL server works as <b>master</b> and <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
fi: Tämä MySQL-palvelin toimii <b>kahdennustoiminnossa</b> <b>pää-</b> ja <b>alipalvelimena</b>.

en: This MySQL server works as <b>master</b> in <b>replication</b> process.
fi: Tämä MySQL-palvelin toimii <b>kahdennustoiminnossa</b> <b>pääpalvelimena</b>.

en: This MySQL server works as <b>slave</b> in <b>replication</b> process.
fi: Tämä MySQL-palvelin toimii <b>kahdennustoiminnossa</b> ja <b>alipalvelimena</b>.

en: This action may change some of the columns definition.<br/>Are you sure you want to continue?
fi: Tämä toiminto saattaa muuttaa joidenkin sarakkeiden määritelmiä.<br/>Oletko varma että haluat jatkaa?

en: This column shows the amount of identical queries that are grouped together. However only the SQL query itself has been used as a grouping criteria, so the other attributes of queries, such as start time, may differ.
fi: Tämä sarake sisältää yhteen ryhmiteltyjen yhdenkaltaisten kyselyjen lukumäärän. Ryhmittelyn perusteena käytetään kuitenkin vain itse SQL-kyselyä, joten kyselyjen ominaisuudet, kuten aloitusaika, voivat olla muuta.

en: This field is required
fi: Tämä kenttä on pakollinen

en: This is ON if this server is a slave that is connected to a master.
fi: Tämän on päällä (ON), mikäli kyseinen palvelin on pääpalvelimeen kytketty alipalvelin.

en: This is the amount of memory allocated to the index cache. Default value is 32MB. The memory allocated here is used only for caching index pages.
fi: Tämä on indeksivälimuistille varatun muistin määrä. Oletusarvo on 32Mt. Tässä varattua muistia käytetään vain indeksisivujen välimuistitallenukseen.

en: This is the amount of memory allocated to the record cache used to cache table data. The default value is 32MB. This memory is used to cache changes to the handle data (.xtd) and row pointer (.xtr) files.
fi: Tämä kertoo, kuinka paljon taulutietojen välimuistitallennukselle varataan muistia. Oletusarvo on 32Mt. Tätä muistia käytetään kahvatietojen (.xtd) ja riviosoitintiedostojen (.xtr) välimuistitallennukseen.

en: This is the number of transaction log files (pbxt/system/xlog*.xt) the system will maintain. If the number of logs exceeds this value then old logs will be deleted, otherwise they are renamed and given the next highest number.
fi: Tämä on järjestelmän ylläpitämien transaktiolokitiedostojen (pbxt/system/xlog*.xt) lukumäärä. Jos lokien määrä ylittää tämän arvon, vanhat lokit poistetaan; muuten ne nimetään uudelleen antamalla niille seuraavaksi suurin numero.

en: This operation could take a long time. Proceed anyway?
fi: Tämä toiminto voi kestää kauan. Jatketaanko silti?

en: This operation will attempt to convert your data to the new collation. In rare cases, especially where a character doesn't exist in the new collation, this process could cause the data to appear incorrectly under the new collation; in this case we suggest you revert to the original collation and refer to the tips at
fi: Tämä operaatio yrittää kääntää datasi uuteen kollaatioon. Joissakin harvinaisissa tapauksissa missä merkki ei esiinny uudessa kollaatiossa prosessi voi aiheuttaa datan ilmaantumisen väärin. Tässä tapauksessa suosittelemme datan palauttamista alkuperäiseen kollaatioon.

en: This option will replace your table and contained data.
fi: Tämä valinta korvaa taulun ja sen sisältämät tiedot.

en: This plugin does not support compressed imports!
fi: Tämä lisäosa ei tue pakattujen tuontien käyttöä!

en: This server is configured as master in a replication process.
fi: Tämä palvelin on määritelty kahdennustoiminnon isäntäpalvelimeksi.

en: This setting is disabled, it will not be applied to your configuration.
fi: Tämä asetus on poissa käytöstä; sitä ei käytetä asetusmäärittelyssäsi.

en: This table does not contain a unique column. Features related to the grid edit, checkbox, Edit, Copy and Delete links may not work after saving.
fi: Tällä taululla ei ole yksilöllistä saraketta. Ruudukkomuokkaukseen, valintaneliöihin, Muokkaa-, Kopioi- ja Poista-linkkeihin liittyvät ominaisuudet eivät ehkä ole toiminnassa tallennuksen jälkeen.

en: This usually means there is a syntax error in it, please check any errors shown below.
fi: Tämä johtuu tavallisesti siinä olevasta syntaksivirheestä, tarkista kaikki alla näkyvät virheet.

en: This value is interpreted using %1$sstrftime%2$s, so you can use time formatting strings. Additionally the following transformations will happen: %3$s. Other text will be kept as is. See the %4$sFAQ%5$s for details.
fi: Tämä arvo on tukittu %1$sstrftime%2$s mukaan, joten voi käyttää ajanmuodostostusmerkkijonoja. Lisäksi tapahtuu seuraavat muutokset: %3$s. Muu teksti pysyy alkuperäisenä. Katso lisätietoja %4$sFAQ%5$s.

en: This value should be double checked to ensure that this directory is neither world accessible nor readable or writable by other users on your server.
fi: Tämä arvo tulee tarkistaa kahdesti, jotta voidaan varmistua, ettei tämä hakemisto ole koko maailman käytettävissä ja etteivät palvelimen muut käyttäjät voi lukea tai kirjoittaa siihen.

en: This view has at least this number of rows. Please refer to %sdocumentation%s.
fi: Tässä näkymässä on vähintään tämän luvun verran rivejä. Katso lisätietoja %sohjeista%s.

en: Thread %s was successfully killed.
fi: Säikeen %s lopetus onnistui.

en: Threads
fi: Säikeet

en: Through this operation, MySQL attempts to map the data values between collations. If the character sets are incompatible, there may be data loss and this lost data may <b>NOT</b> be recoverable simply by changing back the column collation(s). <b>To convert existing data, it is suggested to use the column(s) editing feature (the "Change" Link) on the table structure page. </b>
fi: Tällä toiminnolla MySQL yrittää muuntaa tietoarvot aakkosjärjestyksestä toiseen. Mikäli merkistöt eivät ole yhteensopivia, saattaa seurauksena olla tietojen katoaminen, jolloin kadonneita tietoja <b>EI</b> voi palauttaa vaihtamalla takaisin sarakeaakkosjärjestykseen. <b> Olemassa olevien tietojen muuntamiseen suositellaan käytettävän sarakkeen muokkausominaisuutta ("Muuta"-linkki) taulun rakennesivulla. </b>

en: Thu
fi: To

en: Thursday
fi: Torstai

en: TiB
fi: Tt

en: Time
fi: Aika

en: Time taken
fi: Aikaa kului

en: Time taken:
fi: Aikaa kului:

en: Title of browser window when a database is selected.
fi: Selainikkunan otsikko mikäli tietokanta on valittu.

en: Title of browser window when a server is selected.
fi: Selainikkunan otsikko kun palvelin on valittu.

en: Title of browser window when a table is selected.
fi: Selainikkunan otsikko kun taulu on valittu.

en: Title of browser window when nothing is selected.
fi: Selainikkunan otsikko kun mitään ei olla valittu.

en: To zoom in, select a section of the plot with the mouse.
fi: Lähennä, valitse kohta hiirellä.

en: Today
fi: Tänään

en: Toggle small/big
fi: Vaihda pieneksi/suureksi

en: Too many connections are aborted.
fi: Liian monta yhtettä keskeytetty.

en: Too many error messages, some are not displayed.
fi: Liikaa virhesanomia, joitakin ei näytetä.

en: Total
fi: Yhteensä

en: Total (since startup) number of times the replication slave SQL thread has retried transactions.
fi: Kertoo, kuinka monta kertaa kahdennusalipalvelimen SQL-säie on käynnistyksestään lähtien yrittänut suorittaa transaktioita.

en: Total memory
fi: Muistia yhteensä

en: Total size of buffer pool, in pages.
fi: Puskurivarannon kokonaiskoko sivuina.

en: Total swap
fi: Sivumuistia yhteensä

en: Total time:
fi: Kokonaisaika:

en: Total:
fi: Yhteensä:

en: Track table
fi: Seuraa taulua

en: Track these data definition statements:
fi: Seuraa näitä tiedon määritelmän lauseita:

en: Track these data manipulation statements:
fi: Seuraa näitä tiedon käsittelyn lauseita:

en: Tracked tables
fi: Seurattavat taulut

en: Tracking
fi: Seuranta

en: Tracking data deleted successfully.
fi: Seurantatiedot poistettu onnistuneesti.

en: Tracking is active.
fi: Seuranta on käytössä.

en: Tracking is not active.
fi: Seuranta ei ole käytössä.

en: Tracking of changes made in database. Requires the phpMyAdmin configuration storage.
fi: Tietokantaan tehtyjen muutosten seuranta. Vaatii phpMyAdminin konfiguraatiomuistin.

en: Tracking report
fi: Seurantaraportti

en: Tracking report for table `%s`
fi: Taulun `%s` seurantaraportti

en: Tracking statements
fi: Seurantalauseet

en: Traffic
fi: Liikenne

en: Transaction buffer size
fi: Transaktiopuskurin koko

en: Transaction coordinator
fi: Transaktion koordinaattori

en: Triggers
fi: Herättimet

en: Truncate Shown Queries
fi: Lyhennä näytettävät kyselyt

en: Try to revert erroneous fields to their default values
fi: Yritä palauttaa virheelliset kentät oletusarvoilleen

en: Tu
fi: Ti

en: Tue
fi: Ti

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Type
fi: Tyyppi

en: UI preferences table
fi: Käyttöliittymän ominaisuuksien taulu

en: URL where logo in the navigation panel will point to.
fi: URL-osoite, johon logo navigointipaneelissa osoittaa.

en: Unable to connect to master %s.
fi: Isäntäpalvelimeen %s ei voida muodostaa yhteyttä.

en: Unable to read master log position. Possible privilege problem on master.
fi: Isäntäpalvelimen lokin sijaintia ei voida lukea. Isäntäpalvelimen käyttöoikeusongelmat mahdollisia.

en: Unexpected character on line %1$s. Expected tab, but found "%2$s".
fi: Odottamattomia merkkejä rivillä %1$s. Pitäisi olla sarkain (tab), mutta löytyi "%2$s".

en: Unexpected characters on line %s.
fi: Odottamattomia merkkejä rivillä %s.

en: Ungroup queries
fi: Pura ryhmäkyselyt

en: Unique
fi: Uniikki

en: Unit
fi: Yksikkö

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Unknown error
fi: Tuntematon virhe

en: Unknown error in file upload.
fi: Tuntematon virhe tiedostoa lähetettäessä.

en: Unknown table status:
fi: Tuntematon taulun tila:

en: Unlink from main panel
fi: Poista pääpaneelin linkki

en: Unparsable version string
fi: Jäsentämättömissä oleva versiomerkkijono

en: Unselect all
fi: Poista valinta kaikista

en: Untitled
fi: Nimetön

en: Untracked tables
fi: Seuraamattomat taulut

en: Update Query
fi: Päivitä kysely

en: Update bookmark
fi: Päivitä kirjanmerkki

en: Update data when duplicate keys found on import
fi: Päivitä tiedot kun duplikaattiavain on löytynyt tuonnissa

en: Updated
fi: Päivitetty

en: Upload directory
fi: Lähetyshakemisto

en: Use %s statement
fi: Käytä %s lauseketta

en: Use GZip output buffering for increased speed in HTTP transfers.
fi: Käytä Gzip-tulosteen puskurointia nopeuttaaksesi HTTP-siirtoja.

en: Use Host Table
fi: Käytä isäntätaulua

en: Use LOCAL keyword
fi: Käytä LOCAL-avainsanaa

en: Use OpenStreetMaps as Base Layer
fi: Käytä perustasossa OpenStreetMaps-karttaa

en: Use SSL
fi: Käytä SSL-yhteyttä

en: Use Tables
fi: Käytä tauluja

en: Use database search
fi: Käytä tietokantahakua

en: Use delayed inserts
fi: Käytä viivästettyjä lisäyslauseita

en: Use hexadecimal for BINARY & BLOB
fi: Käytä BINARY & BLOB-arvoissa heksadesimaalisia arvoja

en: Use ignore inserts
fi: Käytä IGNORE:a INSERT-komennoissa

en: Use natural order for sorting table and database names.
fi: Näytä luonnollista järjestystä lajittelutaululle ja tietokantojen nimille.

en: Use only icons, only text or both.
fi: Käytä vain kuvakkeita, vain tekstiä tai molempia.

en: Use persistent connections to MySQL databases.
fi: Käytä jatkuvia yhteyksiä MySQL-tietokantoihin.

en: Use regular expression
fi: Käytä säännöllistä lauseketta

en: Use text field
fi: Käytä tekstikenttää

en: Use this column to label each point
fi: Käytä tätä saraketta merkitäksesi jokaisen kohdan

en: Use this value
fi: Käytä tätä arvoa

en: Use user-friendly editor for editing SQL queries (CodeMirror) with syntax highlighting and line numbers.
fi: Käytä käyttäjäystävällistä editoria SQL-kyselyiden (CodeMirror) muokkaamiseen syntaksin korostuksella ja rivinumeroilla.

en: Used memory
fi: Käytetty muisti

en: Used swap
fi: Käytössä oleva sivutusmuisti

en: Used variable / formula
fi: Käytetty muuttuja / kaava

en: User
fi: Käyttäjä

en: User accounts
fi: Käyttäjätilit

en: User for config auth
fi: Config-todennuksen käyttäjä

en: User groups table
fi: Käyttäjäryhmät taulukko

en: User name
fi: Käyttäjänimi

en: User preferences storage table
fi: Taulu käyttäjän asetuksille

en: User:
fi: Käyttäjä:

en: Username
fi: Käyttäjänimi

en: Username:
fi: Käyttäjätunnus:

en: Users
fi: Käyttäjät

en: Users cannot set a higher value
fi: Käyttäjät eivät voi määrittää suurempaa arvoa

en: Users having access to "%s"
fi: Käyttäjät, joilla on oikeus käyttää kohdetta "%s"

en: Users table
fi: Käyttäjätaulukko

en: VIEW name
fi: VIEW-arvon nimi

en: Value
fi: Arvo

en: Value for the column "%s"
fi: Arvo sarakkeelle %s

en: Value must be less than or equal to %s!
fi: Arvo voi olla korkeintaan %s!

en: Values for a new column
fi: Arvot uudelle sarakkeelle

en: Values for column %s
fi: Arvot sarakkeelle %s

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Variable %d:
fi: Muuttuja %d:

en: Variables
fi: Muuttujat

en: Verbose name of this server
fi: Tämän palvelimen yksityiskohtainen nimi

en: Version
fi: Versio

en: Version %1$s was created for selected tables, tracking is active for them.
fi: Versio %1$s luotiin valituille tauluille, seuranta on käytössä.

en: Version %s snapshot (SQL code)
fi: Version %s kuvaus (SQL-koodi)

en: Version check
fi: Version tarkistus

en: Version information
fi: Versiotiedot

en: Version information:
fi: Versiotiedot:

en: Versions
fi: Versiot

en: Very weak
fi: Hyvin heikko

en: View
fi: Näkymä

en: View %s has been dropped.
fi: Näkymä %s on poistettu.

en: View dump (schema) of database
fi: Tee vedos tietokannasta

en: View dump (schema) of databases
fi: Näytä tietokannoista vedos (skeema)

en: View dump (schema) of table
fi: Tee vedos taulusta

en: View only
fi: Näytä

en: View output as text
fi: Näytä tulos tekstinä

en: Views
fi: Näkymät

en: Visualize GIS data
fi: Visualisoi paikkatieto

en: Warning
fi: Varoitus

en: Warning: a form on this page has more than %d fields. On submission, some of the fields might be ignored, due to PHP's max_input_vars configuration.
fi: Varoitus: tämän sivun lomakkeella on enemmän kuin %d kenttää. Lähetettäessä lomake jotkut kentät voidaan jättää huomiotta, PHP:n max_input_vars konfiguraation vuoksi.

en: Warnings
fi: Varoitukset

en: We
fi: Ke

en: Weak
fi: Heikko

en: Web server
fi: Verkkopalvelin

en: Wed
fi: Ke

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Welcome
fi: Tervetuloa

en: Welcome to %s
fi: Tervetuloa, toivottaa %s

en: Well Known Binary
fi: Hyvin tunnettu ohjelmakoodi

en: Well Known Text
fi: Hyvin tunnettu teksti

en: When Host table is used, this field is ignored and values stored in Host table are used instead.
fi: Kun Host-taulua käytetään, tätä kenttää ei huomioida, vaan sen sijaan käytetään Host-taulussa olevia tietoja.

en: When browsing tables, the sorting of each table is remembered.
fi: Kun selataan tauluja, jokaisen taulun järjestys pidetään muistissa.

en: When disabled, users cannot set any of the options below, regardless of the checkbox on the right.
fi: Kun tämä on poistettu käytöstä, käyttäjät eivät voi asettaa mitään allaolevista valinnoista, riippumatta oikealla olevan valintaruudun arvosta.

en: Where to show the table row links
fi: Tässä näytetään taulukon rivien linkit

en: Whether a DROP DATABASE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a database.
fi: Mikäli DROP DATABASE IF EXISTS lauseke lisätään ensimmäiseksi riviksi lokiin tietokantaa luotaessa.

en: Whether a DROP TABLE IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a table.
fi: Mikäli DROP TABLE IF EXISTS lauseke lisätään ensimmäiseksi riviksi lokiin taulua luotaessa.

en: Whether a DROP VIEW IF EXISTS statement will be added as first line to the log when creating a view.
fi: Mikäli DROP VIEW IF EXISTS lauseke lisätään ensimmäiseksi riviksi lokiin näkymää luotaessa.

en: Whether a user should be displayed a "show all (rows)" button.
fi: Näytetäänkö käyttäjälle "Näytä kaikki (rivit)" -painike.

en: Whether a warning ("Are your really sure…") should be displayed when you're about to lose data.
fi: Pitäisikö näyttää varoitus (”Haluatko varmasti…”), kun tietoja aiotaan kadottaa.

en: Whether column comments should be shown in table structure view
fi: Pitääkö sarakekommentit näyttää taulurakennenäkymässä

en: Whether the table structure actions should be hidden.
fi: Mikäli taulun rakenteiden toiminnot pitäisi olla piilossa.

en: Whether the tracking mechanism creates versions for tables and views automatically.
fi: Mikäli seurantamekanismi luo versiot tauluille ja näkymille automaattisesti.

en: Whether to offer the possibility of tree expansion in the navigation panel.
fi: Mikäli tarjotaan mahdollisuus puun laajennukseen navigointipaneelissa.

en: Whether to show events under database in the navigation tree
fi: Mikäli haluat näyttää tietokannan tapahtumat navigaatiopuussa

en: Whether to show functions under database in the navigation tree
fi: Mikäli haluat näyttää tietokannan funktiot navigaatiopuussa

en: Whether to show hint or not.
fi: Näytetäänkö vihjeet.

en: Whether to show procedures under database in the navigation tree
fi: Mikäli haluat näyttää tietokannan prosessit navigaatiopuussa

en: Whether to show row links even in the absence of a unique key.
fi: Mikäli haluat näyttää rivilinkit silloinkin kun uniikkia perusavainta ei ole.

en: Whether to show tables under database in the navigation tree
fi: Mikäli haluat näyttää tietokannan taulut navigointipuussa

en: Whether to show views under database in the navigation tree
fi: Mikäli haluat näyttää tietokannan näkymät navigaatiopuussa

en: While requesting new chart data the server returned an invalid response. This is most likely because your session expired. Reloading the page and reentering your credentials should help.
fi: Palvelimen palautti virheellisen vastauksen uuden kaavion tietoja pyydettäessä. Tämä johtuu todennäköisimmin vanhentuneesta istunnosta. Lataa sivu uudestaan ja syötä kirjautumistiedot.

en: Wildcards % and _ should be escaped with a \ to use them literally.
fi: Korvausmerkkien _ ja % eteen on lisättävä \-merkki, jotta ne näkyisivät oikein.

en: With selected:
fi: Valitut:

en: Without PHP code
fi: Ilman PHP-koodia

en: Wk
fi: Vko

en: Words are separated by a space character (" ").
fi: Sanat erotetaan välilyönnein.

en: Words or values to search for (wildcard: "%"):
fi: Haettavat sanat tai arvot (jokerimerkki: "%"):

en: Write requests
fi: Kirjoituspyynnöt

en: Write waits
fi: Viive ennen kirjoitusta

en: Write waits in %
fi: Kirjoitusviipeet: %

en: Wrong permissions on configuration file, should not be world writable!
fi: Väärät pääsyasetukset asetustiedostolla, sen ei kuuluisi olla kaikkien kirjoitettavissa!

en: Wrong username/password. Access denied.
fi: Väärä käyttäjätunnus tai salasana. Käyttö estetty.

en: Y Values
fi: Y Arvot

en: Y values
fi: Y-Arvot

en: YES
fi: KYLLÄ

en: Yes
fi: Kyllä

en: You allow for connecting to the server without a password.
fi: Sallit yhteyden muodostamisen palvelimeen ilman salasanaa.

en: You are about to DESTROY a complete database!
fi: Olet aikeissasi HÄVITTÄÄ kokonaisen tietokannan!

en: You are about to DESTROY a complete table!
fi: Olet aikeissasi HÄVITTÄÄ kokonaisen taulun!

en: You are about to TRUNCATE a complete table!
fi: Olet aikeissasi poistaa kaikki rivit taulusta (TRUNCATE)!

en: You are not using a secure connection; all data (including potentially sensitive information, like passwords) is transferred unencrypted!
fi: Käytössäsi ei ole salattua yhteyttä; kaikki tiedot (mukaan lukien mahdollisesti arkaa tietoa kuten salasanoja) siirretään salaamattomana!

en: You are using the demo server. You can do anything here, but please do not change root, debian-sys-maint and pma users. More information is available at %s.
fi: Käytät demopalvelinta. Voit tehdä täällä mitä tahansa, mutta ethän muuta root-käyttäjää, debian-sys-maint ja pma-käyttäjiä. Lisätietoja saatavilla linkissä%s.

en: You are using the mysql extension which is deprecated in phpMyAdmin. Please consider installing the mysqli extension.
fi: Käytät mysql-laajennusta, jonka tuki on päättymässä phpMyAdminissa. Harkitse siirtymistä käyttämään mysqli-laajennusta.

en: You attempted to load file with unsupported compression (%s). Either support for it is not implemented or disabled by your configuration.
fi: Yritit ladata tiedostoa, joka käyttää tuntematonta pakkausmuotoa (%s). Tukea kyseiselle muodolle ei joko ole toteutettu, tai se on asetuksin poistettu käytöstä.

en: You can also edit most values<br />by clicking directly on them.
fi: Useimpia sarakkeita voi myös muokata<br/>painamalla suoraan niiden sisältöä.

en: You can also edit most values<br />by double-clicking directly on them.
fi: Useimpia sarakkeita voi myös muokata <br />
    painamalla suoraan niiden sisältöä.

en: You can enter hostname/IP address and port separated by space.
fi: Voit syöttää verkkotunnuksen/IP-osoitteen ja portin välilyönnillä erotettuna.

en: You can execute the dump by creating and using a temporary database. Please ensure that you have the privileges to do so.
fi: Voit tehdä vedoksen luomalla ja käyttämällä tilapäistietokantaa. Varmista, että sinulla on oikeudet toiminnon suorittamiseen.

en: You can use MySQL wildcard characters (% and _), escape them if you want to use their literal instances, i.e. use [kbd]'my\_db'[/kbd] and not [kbd]'my_db'[/kbd].
fi: Sinä voit käyttää MySQL-korvausmerkkejä (% ja _) sekä lisätä niihin koodinvaihtomerkin, mikäli haluat käyttää niiden todellista ilmentymää, käytä esimerkiksi [kbd]'my\_db'[/kbd] mutta ei [kbd]'my_db'[/kbd].

en: You can't change these variables. Please log in as root or contact your database administrator.
fi: Et voi muuttaa näitä muuttujia. Ole hyvä, ja kirjaudu root-käyttäjällä tai ota yhteyttä tietokantasi järjestelmänvalvojaan.

en: You didn't have blowfish secret set and have enabled [kbd]cookie[/kbd] authentication, so a key was automatically generated for you. It is used to encrypt cookies; you don't need to remember it.
fi: Et asettanut blowfish-salausavainta ja [kbd]evästetodennus[/kbd] on käytössä, joten sinulle luotiin automaattisesti avain evästeiden salaukseen; sitä ei tarvitse muistaa.

en: You don't have sufficient privileges to be here right now!
fi: Sinulla ei ole riittäviä oikeuksia!

en: You have added a new user.
fi: Uusi käyttäjä lisätty.

en: You have edited some data and they have not been saved. Are you sure you want to leave this page before saving the data?
fi: Olet muuttanut joitakin tietoja ja niitä ei ole tallennettu. Haluatko varmasti poistua tältä sivulta ennen tietojen tallentamista?

en: You have enabled mbstring.func_overload in your PHP configuration. This option is incompatible with phpMyAdmin and might cause some data to be corrupted!
fi: PHP:n asetuksissa on "mbstring.func_overload" -valinta päällä. Tämä valinta ei sovi yhteen phpMyAdminin kanssa ja saattaa johtaa tietojen katoamiseen!

en: You have revoked the privileges for %s.
fi: Käyttäjän %s käyttöoikeudet on poistettu.

en: You have to choose at least one column to display!
fi: Valitse vähintään yksi sarake!

en: You have unsaved changes; are you sure you want to leave this page?
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia. Haluatko varmasti poistua tältä sivulta?

en: You have updated the privileges for %s.
fi: Käyttäjän %s käyttöoikeudet on päivitetty.

en: You haven't saved the changes in the layout. They will be lost if you don't save them. Do you want to continue?
fi: Asettelumuutoksia ei ole tallennettu. Tallentamattomat muutokset menetetään. Haluatko silti jatkaa?

en: You may want to refresh the page.
fi: Haluat ehkä päivittää tämän sivun.

en: You probably did not create a configuration file. You might want to use the %1$ssetup script%2$s to create one.
fi: Et liene luonut asetustiedostoa. Voit luoda asetustiedoston %1$sasetusskriptillä%2$s.

en: You probably tried to upload a file that is too large. Please refer to %sdocumentation%s for a workaround for this limit.
fi: Yritit ehkä lähettää palvelimelle liian suurta tiedostoa. Katso %sohjeista%s, kuinka tämän rajoituksen voi poistaa.

en: You should upgrade to %s %s or later.
fi: Sinun tulisi päivittää versioon %s %s tai sitä uudempaan.

en: You should use SSL connections if your database server supports it.
fi: SSL-yhteyttä tulisi käyttää, jos tietokantapalvelin tukee sitä.

en: Your PHP parameter [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] is lower than cookie validity configured in phpMyAdmin, because of this, your login might expire sooner than configured in phpMyAdmin.
fi: PHP-parametri [a@https://secure.php.net/manual/en/session.configuration.php#ini.session.gc-maxlifetime@_blank]session.gc_maxlifetime[/a] on matalampi kuin phpMyAdminissa määritetty evästekelpoisuus. Siksi kirjautumisesi saattaa erääntyä nopeammin kuin phpMyAdminissa on määritetty.

en: Your SQL query has been executed successfully.
fi: SQL-kyselysi on suoritettu onnistuneesti.

en: Your export is incomplete, due to a low execution time limit at the PHP level!
fi: Vientisi on vaillinainen, koska PHP-tasolla on alhainen suoritusaikaraja!

en: [kbd]SMART[/kbd] - i.e. descending order for columns of type TIME, DATE, DATETIME and TIMESTAMP, ascending order otherwise.
fi: [kbd]SMART[/kbd] - eli laskeva järjestys kentille joiden tyyppi on TIME, DATE, DATETIME ja TIMESTAMP, muulloin nouseva järjestys.

en: active
fi: käytössä

en: and then
fi: ja sen jälkeen

en: as regular expression
fi: regexp-haku

en: ascending
fi: nouseva

en: at least one of the words
fi: vähintään yksi sanoista

en: authored on %1$s by %2$s
fi: kirjoittanut %1$s by %2$s

en: both of the above
fi: molemmat yltä

en: calendar-month-year
fi: kalenteri-kuukausi-vuosi

en: cancel
fi: peruuta

en: committed on %1$s by %2$s
fi: Lisännyt %2$s %1$s

en: complete inserts
fi: Kokonaiset lisäyslauseet

en: concurrent_insert is set to 0
fi: concurrent_insert on asetettu arvoon 0

en: data
fi: tiedot

en: database-specific
fi: tietokantakohtainen

[ctx: date and time types]
en: Date and time
fi: Päiväys ja aika

en: descending
fi: laskeva

en: display column
fi: näytä sarake

en: dynamic
fi: dynaaminen

en: extended inserts
fi: Laajennetut lisäyslauseet

en: general_log and slow_query_log are enabled.
fi: general_log ja slow_query_log ovat käytössä.

en: general_log is enabled.
fi: general_log on käytössä.

en: global
fi: globaali

en: gzipped
fi: GZIP-pakattu

en: in use
fi: käytössä

en: key
fi: avain

en: let the user choose
fi: anna käyttäjän valita

en: log_output is not set to TABLE.
fi: log_output ei ole TABLE.

en: log_output is set to TABLE.
fi: log_output on asetettu TABLE:ksi.

en: long_query_time is set to %d second(s).
fi: long_query_time on asetettu %d sekuntiin.

en: maximum %s
fi: Enintään %s

en: neither of the above
fi: ei kumpikaan yltä

en: no description
fi: ei kuvausta

en: not OK
fi: Ei kunnossa

en: not active
fi: ei käytössä

[ctx: numeric types]
en: Numeric
fi: Lukuarvo

en: pages
fi: sivua

en: partitioned
fi: ositettu

en: per day
fi: päivässä

en: per hour
fi: tunnissa

en: per minute
fi: minuutissa

en: per second
fi: sekunnissa

en: phpMyAdmin Demo Server
fi: phpMyAdminin demo-palvelin

en: phpMyAdmin documentation
fi: phpMyAdminin ohjeet

en: phpMyAdmin homepage
fi: phpMyAdminin verkkosivut

en: phpMyAdmin tried to connect to the MySQL server, and the server rejected the connection. You should check the host, username and password in your configuration and make sure that they correspond to the information given by the administrator of the MySQL server.
fi: PhpMyAdmin yritti saada yhteyden MySQL-palvelimeen, mutta palvelin torjui yhteyden. Tarkista palvelimen nimi, käyttäjätunnus ja salasana config.inc.php-tiedostosta ja varmista, että ne vastaavat MySQL-palvelimen järjestelmänvalvojan antamia tietoja.

en: phpMyAdmin was unable to kill thread %s. It probably has already been closed.
fi: PhpMyAdmin ei voinut lopettaa säiettä %s. Se on ehkä jo suljettu.

en: possible exploit
fi: mahdollinen turva-aukko

en: shared
fi: jaettu

en: slow_query_log and general_log are disabled.
fi: slow_query_log ja general_log ovat poissa käytöstä.

en: slow_query_log is enabled, but the server logs only queries that take longer than %d seconds. It is advisable to set this long_query_time 0-2 seconds, depending on your system.
fi: slow_query_log on käytössä, mutta palvelin kirjaa vain kyselyt, jotka kestävät yli %d sekuntia. On suositeltavaa asettaa long_query_time 0-2 sekuntiin riippuen järjestelmästäsi.

en: slow_query_log is enabled.
fi: slow_query_log on käytössä.

[ctx: spatial types]
en: Spatial
fi: Geometrinen

en: static
fi: staattinen

[ctx: string types]
en: String
fi: Merkkijono

en: structure
fi: rakenne

en: structure and data
fi: rakenne ja tiedot

en: unavailable
fi: Ei saatavilla

en: unknown
fi: tuntematon

en: up to date
fi: ajan tasalla

en: wildcard
fi: korvausmerkki

en: zipped
fi: ZIP-pakattu

en: … delete the old one from the user tables and reload the privileges afterwards.
fi: … poista käyttäjätauluista vanha käyttäjä ja päivitä sen jälkeen käyttöoikeudet.

en: … delete the old one from the user tables.
fi: … poista vanha käyttäjä käyttäjätauluista.

en: … keep the old one.
fi: … säilytä vanha käyttäjä.

en: … revoke all active privileges from the old one and delete it afterwards.
fi: … peruuta kaikki vanhan käyttäjän aktiiviset käyttöoikeudet ja tuhoa käyttäjä sen jälkeen.
